Karadeniz Pet

Halsizlik

• Konbuyu başlatan merve albayrak
  • Başlangıç tarihi
M

merve albayrak

Guest
Merhaba.

Kuşum çok halsiz, sürekli uyuyor, arada bir kısa süreli hareketleniyor ama tekrar duruluyor. Annemin söylediğine göre sabah bir şeyi yokmuş, her zamanki gibi hareketliymiş ve bıcır bıcır ötüyormuş. Kuşları her gün balkona çıkarıyoruz hava alabilsinler diye. Yine balkondalardı, yemlerini değiştirmek için yanlarına gittiğimde dişi (hasta olan) kuşumun tünekte bir sağa bir sola dolandığını gördüm, kafasını eğmiş sanki yerde bir şey arıyormuş gibi bakınıyordu. Yemlerini değiştirdikten sonra bir tuhaflık olduğunu düşündüm, elimi kafese soktum, normalde kaçan kuşum kaçmadı kendini sevdirdi. Ne olduysa bundan sonra oldu zaten birden halsizleşmeye, tüylerini kabartıp uyumaya başladı.

Siz sormadan söyleyeyim:
-Balkon rüzgar almıyor, yani üşütmüş olmaları imkansız.
-Öğle vakitlerinde hava çok sıcak olduğu için bunalmasınlar diye odaya alıyoruz. (Odada bulundukları yer de rüzgar almıyor kesinlikle.)
-Suları her gün değiştiriliyor ve vitamin koyuluyor.

İnternette biraz bakınca ağzına 1-2 damla bal damlatılması tavsiye edilmiş, ben de öyle yaptım. İlk önce düzelir gibi oldu ama sonra tekrar halsizleşti. Artık tünekte bile oturamıyor, kafesin dibinde dolanıyordu. Plastik bir kabın içine gazete kağıdı ve onun üstüne bez örtüp kabın altına da sıcak su koydum. Kabın içine yem koydum yerse diye sabahtan beri ne bir şey yedi ne de içti.

Dışkısı sulu biraz ama anormal bir rengi yok. Sadece koyduğum kapta yaptığı dışkı sarı renk ama o da dışkı gibi değil idrar gibi duruyor. Tam olarak anlayamadım.

Şu an kabın içinde dolanıyor, kaptan çıkıp uçmaya çalışıyor ama uçmaya başladığında da bir yerlere çarpıp düştüğü için uçmasına izin vermiyorum.

Diğer kuşumda ise bir problem yok, gayet hareketli ve canlı o.

Kuzenim veteriner, ona gösterdim ama pek bi şey anlamadı o da. Biliyorum çok uzun oldu ama hiçbir şeyi atlamak istemedim. Kuşumun sorunu ne olabilir? Ne gibi bir tedavi uygulamalıyım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benimde böle bi sorunum vardı kuşu veteniner'e götürdük. İlac verdi üstüne iyileşti ilaci bitince çok kötü oldu öldü en kısa sürede iyi bilen bi veteninere götürün İlac felan versn yoksa ölür o kuş :( :( :'(

Anladım. Üzüldüm kuşunuza, başınız sağ olsun. İlacın ismini hatırlayabiliyor musunuz?

Hangı yem ve vıtamınlerı kullanıyorsnuz. Kusların sıcaktan bunalmısta olabılır. Veterınere goturmenız daha saglıklı olacaktır. Nıjer gıbı urun verıyorsanız azaltın

Kullandığım yem bu, vitamin de bu. Vitaminin fazla gelme gibi bir durumu olabilir mi?

Sıkıntı yok vıtamın markanda fakat vıtamın ne kadar sıklıkta verıyorsunuz. Cok fazla vermemenızde gerekır. Nasıl ınsan bır ıyılesmek ıcın bır hap kullanırken o hapın sureklı alınması o kısıde farklı hastalıklae yaratabılıyor ıse bu tum canlılar ıcınde gecerlıdır.

Geri