Karadeniz Pet

Hasta mı? Veteriner'e götürmeli miyim?

semih59

Yeni Üye
Merhaba

3 Haftadır Maviş benimle. Kaşınıyordu sürekli pek üstelemedim normal gibi geldi daha sonra Tekirdağ dan eğitim gördüğüm şehre Zonguldak'a seyahat ederken suluktan kendini ıslatmaya çalışıyordu yolculuktayken. Neyse biraz daha süre tanıdım, kendi düzenimi de kurduktan sonra Petshop tan Plastik kuş banyoluğu aldım ancak bundan korktu 2 defa ılık su hazırlayıp kafesine koydum ama hiç oralı olmadı. Sonra yağmurlama yöntemi ile yıkandık ancak ısısı düştü sanırım. Banyosunu yaptıktan 2 gün sonra gagasının sol tarafında sarı kabuğumsu şey farkettim biraz araştırdıktan sonra onu temizledim ancak içinde sıvı vardı hala ona birşey yapamadım. Petshop a danıştığımda hafif bastır o akar dedi ama kıyamıyorum canı yanacak diye, ilk evcil hayvanım çünkü. Birde kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor. Fotoğrafları ekleyeceğim, ishal mi değil mi anlaşılabilmesi içinde altlığına peçete serdim. Halen gayet hareketli maviş, öyle keyifsiz halsiz gibi değil.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Birkaç veterinere ulaşmaya çalıştım ama muhabbet kuşu diyince başka veterinere yönlendiriyorlar.

et622o.jpg
16k9jir.jpg
29n7xgl.jpg

Ben de öyle çok bilgili değilim ama galiba dışkısına bakılırsa ishal ,poposuna da bakabilirsiniz dışkısı bulasmıs mı diye suyuna bi cay kasigi sirke koyabilirsiniz bi de dal dari iyi geliyor benim kusum da olmustu da am burnundaki hakkında bi bilgim yok :)

İshal için Petshop bunu önerdi. Fotoğrafları gösterdiğimde ishal dedi. Burnundaki için de iltihap yapmış gibi birşey söyledi bi iğne ile aç orayı dedi de kıyamıyorum bilip bilmeden canını yakarım diye.
zklt8g.jpg

Ben de öyle çok bilgili değilim ama galiba dışkısına bakılırsa ishal ,poposuna da bakabilirsiniz dışkısı bulasmıs mı diye suyuna bi cay kasigi sirke koyabilirsiniz bi de dal dari iyi geliyor benim kusum da olmustu da am burnundaki hakkında bi bilgim yok :)

1 çay kaşığı? amaç öldürmekmi hayvanı?
Şu sirke merakından vazgeçin yerine limon damlatın 3 5 damla sağlam Avivit supravit gibi çeşitli vitaminler verin. Marul salatalık gibi sulu besinler vermeyin. Yem olarak dışkısı düzelene denk aspur takviyesi yapın.

İlacı kullanma talimatına göre kullanın. Kuşu sürekli takip edin. Sakın petshopun dediğini yapmayın. Boğaz iltihabı olduğumuz zaman iğneyi boğazımıza sokmaya kalkmıyoruz, hayvana nasıl yapalım. İnşallah önemli bir şey değildir ama akıntı devam ederse antibiyotik kullanmanız gerekecek. Kuşun görüntüsü kötü değil, ishal haricinde bir sıkıntısı yoktur umarım. Daha tecrübeli arkadaşlar var, onlar da yazarlarsa sağlıklı bir tedavi uygulayabilirsiniz.

1 çay kaşığı? amaç öldürmekmi hayvanı?
Şu sirke merakından vazgeçin yerine limon damlatın 3 5 damla sağlam Avivit supravit gibi çeşitli vitaminler verin. Marul salatalık gibi sulu besinler vermeyin. Yem olarak dışkısı düzelene denk aspur takviyesi yapın.
Tabiki de amac hayvanı öldürmek degil cani degilim ben
:O:O ben de bi petshopun tavsiyesiyle uyguladm yanlış bir bilgi olabilir tesekkür ederim ama benimle bu üslupla konusamazsınız hayvanı incitmek en son istiyecegim seydir başında da belirttim zaten fazla bilgili degilim diye zaten

byrktrbrk Yapacağım yarından itibaren gelişmeleri aktarırım tekrardan.
Süleyman YERLİ Talimatlara uyuyorum, her gün suluğunu boşaltıyorum kaynar su ile ve fırça ile içini de temizliyorum. Kuruduktan sonra tekrar suyunu tazeliyorum ilacıyla birlikte. İğne için dediğiniz gibi bende öyle bir işkence yapamam mavişe. Videosu da var bugün çok hareketli ama bir şey var çözemediğim. Yani birşeyler yapmaya uğraşıyorum kafesini de 2 günde bir temizliyorum, daha sıcak odaya aldım ishal olduğundan beri. 1 saat kadar havalandırıyorum gündüz onun harici kapısı kapalı falan toparlayabilsek bir. Yanına gidiyorum sık sık, öğrenciyim zaten vaktim de boş oluyor büyük kısmı bu hafta. Ben böyle evdeyken sürekli bir atlatabilsek şu hastalığı. Teşekkür ederim ayrıca ilgilendiğiniz için.
Umarım geri dönüşler olur.

Yalnız bu sıralar havalar aşırı sıcak gidiyordu. Orası nasıl bilmiyorum ama hava değişimi de etkilemiş olabilir. Banyoluğu da dert etmeyin. Sık sık suyunu değiştirerek takarsınız, bir süre sonra alışır, içine de birkaç damla sirke koyarsınız. Banyoluktan su içme ihtimaline karşı sirkeyi abartmadan koyun, içerse bağırsaklarına faydası olur, içmezse tüylerine ve temizliğine yararı dokunur.

Gagasına teramycin krem sürün. Bir çay kaşığı sirkeye devam edin. Tercihen beyaz sirke. 3-4 gün süreyle. Probiyotik alın. Suyuna uzun süre her gü probiyotik katın. Haftada 2 kez de probiyotik + vitamin.

Geri