Karadeniz Pet

Hastalığını bulamıyoruz

Merhaba herkese yardımınıza ihtiyacım var.

Muhabbet kuşum mercimek çok rahatsız. Her şey güzel ve sağlıklı gidiyorken. önce eşimle beraber kuşun gaga çevresinde gagaya yapışık olan bir beyaz katman fark ettik. Bu beyaz katmanı elimizle hafifçe oynatınca bir kısmı düştü bir kısmı ise yapışık bir vaziyette kaldı.

Bu bölgeye tröysd isimli kremi sürdük. Her gün 1 defa sürmeye devam ettik ve bu katman yok oldu. Gaga altında çok az bir tüy dökümü oldu ancak bu tüyler bir daha hiç gelmedi.

Katman yok olunca cahilane biz kremi sürmeyi bıraktık. Bu defa katman çıkmıyordu ancak tüy aynı bölgede dökülmeye devam ediyordu. Quik marka yem kullanıyorken bu yemi değiştirdik ve Champion marka yem kullanmaya başladık. Quik marka ballı krakeri kuşumuz afiyetle yiyordu.

Tüy dökülünce tröysd marka kremi kullanmaya devam ettik ancak başarılı olamadık. Kuşun bir tırnağı neden olduğunu anlamadığımız bir şekilde kanadı ve bacaklarındaki tüylerde dökülmeye başladı.

Kuşu ılık suyla yıkadım ve veterinere götürdüm. Veteriner yıkamakla yanlış yaptığımızı söyledi. Kesin cevap vermemekle birlikte eşime bunun mantar değil de parazit olabileceğini söylemiş ve kuşun ensesine bir damla ilaç damlatmış. Kuşu sıcakta tutmamızı tavsiye etmiş. Kuşun suyuna kendisinin sattığı 2 damla vitamin koymamızı belirtmiş. Aminasol Premix isimli bir vitamin. Biz veterinerin dediklerini yaptık. Kuş gerçekten sıcakta durunca bir miktar kendine gelmeye başladı. Ancak bu sefer hırıltılı nefes alıyordu ve kuyruğu çok fazla oynuyordu.

Bu sefer telefonla başka bir veteriner arayıp durumu bildirdik. Baytril kullanın, bulamazsanız Amoklavin şuruptan sabah 2 akşam 2 damla kuşa verin dedi. Biz amoklavin şurup 400mg dan sabah 2 akşam 2 damla verdik ve nefes alıp veriş normale döndü. Galiba kuşu yıkadığım için nezle ettim. Çok üzgünüm.

Kuşun dışkısı şerit gibi olmaya başladı. Bunun üzerine Eminönü'nde Akyol Kardeşler diye bir yere gidip diazyme 256 isimli bir probiyotik aldım. Bunu tatbik ettim.

Kuşun şu anda nefes alıp vermesi normal ama inanılmaz bir şekilde kilo verdi. Sürdüğümüz tröysd ilacını tüylerine bulaştırdığı için tüyleri hep cansız ve yağlı duruyor. Dün ise internette gezerken bir parazitle karşılaştım pullu yüz ve ayak paraziti. Şu anda veterinerin de yarım ağızla parazit olabilir lafını düşünürsem belki de kuşta bu parazit var.

Siz bana yardımcı olursanız sevinirim. Kuş şu anda çok neşesiz. Eskisi gibi uzun mesafe ve yüksek bölgelere uçamıyor. Ayrıca çok kilo verdi. Dışkısı da değişti. Çok kilo verdiği için 2 kez şırınga ile mama verdim. Yumurta, bebe bisküvi, etimek, karahindiba otu ve diazyme 256 karıştırdım. Bunu tatbik ettim şırınga ile kursağına ama ishal oldu. Mamayı kestim, ishal geçiyor ama dışkı sağlıklı bir hale yine kavuşmuyor.

Bu sabah baktım yemliğindeki yemi yiyor. Ancak kilo almak yok. Neşe yok. Uçamıyorda doğru düzgün. Bitkin.

Bu resimlerde kullandığım ilaçları ve kuşun resimleri. Foruma nasıl resim konur bilmiyorum. Beni affedin.

Suyunu değiştiriyorum ve yemini üflüyorum her gün. İstanbul Ortaköy'de oturuyorum ve veterinerler muhabbet kuşundan pek anlamıyor galiba. Ayrıca ilaç önerirseniz nerelerden temin etmeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Geçmiş olsun. İnşallah düzelir. Yem yiyor olması iyiye işarettir umarım.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok Geçmiş olsun aynı sorunu bende yaklaşık 3 ay yaşadım burnunda mantar vardı travzol vs kullandım geçti. ama kuşum sonra aynı sızın mercimek gibi oldu veteriner hekımler boş yemin ederim size bazıları hiç bişe bilmıyor bu durumun parazit ile alakaıs yok bu iç mantar denilen hastalık kuruma hastalıgının başka bir boyut kazanmısı sabah akşam araştırmalar yaptım bu sorunu yenmek için 1. cisi antiboyotıklerden uzak durun hiç vermeyn gerekmedikçe bagışklık kaznyor ve hiç bir işe yaramıyor diger ilaçlar vitamin sakın vermeyn çünki mantar yapar probiyitk dizayme ye dewam edin bende kullanyorum şuan ondan hergün sulugunu yenileyn ve elma sirkesi hergün 100cc suluga 2.5 cc si katın elma sirkesi dogal antıbiyotıkdir ve gerçekten işe yaradııgnı görüceksnz yumurta mamasını kesinlıkle kesin çünkü hastalıgın başlama sebebi odur çünki yumurta mamsnda havuç,yumurta vs herşey var egerki bide kuş kumu eksik ediyorsanz iç mantarın oluşması elden deil bu yumurta maması kursaga gidiyor ve orda çok zor ögütüyor eger kum yoksa ögütülemıyor ve yumurta hemen bozulur ve bu kursagı zehirliyor artı bide kafes altına dökğlenlerde bozuluyor ister istemez mikroorganımzlar oluşyor ve kuş şuanki durumunu alıyor. Çok uzun yazdım kusura bakmayn yardım etmek istedim size inşllah en kısa sürede kuşunz igleşr bu arada ben veteriner hekimlik hazırlık okuyorum bu durumu yaşadım ve çok araştırdım eski konularımada bakabılrsnz size yardımcı olacak bilgiler bulabırlsz tekrar geçmiş olsun

Mantar kremine devam edeyim mi

Öncelikle çok geçmiş olsun, fatihe yakın sayılırsınız buradaki arkadaşlardan duyduğum kadarıyla fatihte itfaiyenin arkasında kuşlardan anlayan veteriner olduğu söylenir bi gösterseniz daha iyi sonuç alırsınız belki. Mantar sorunuyla başlamışsınız ayak parmaklarda problem dışkıda problem tüylerde problem zayıflama bütün bunları düşünürken asıl hastalığı atlıyor olabilirsiniz fazla geç kalmadan bi göstermenizde fayda var tekrar geçmiş olsun.

Mantar ilaci deri uzerindeki mantarlarin fitmrsine yardimci olur eger ki dista gorunen mantar yok ise kullanmayn

Merhaba.

Nolmuş yavrucağa öyle.

Size birkaç bilgi vereceğim ama bu yaptıklarınız bence kuşu daha kötü bir duruma götürmüş.
Öncelikle antibiyotik kullanımı son çare.Bunu kafanızdan silin.
Parazit için suyuna elma sirkesi damlatın.Ve kuşunuzu SICAK SUYLA DEĞİL ılık suyla elma sirkesi katarak kafes içinde fısfıs yöntemiyle güzelce bi yıkayın.Ama elinize almayın,dokunmayın ellemeyin.Doldurun bi kaba fısfıs yapın.Sonrada normal oda sıcaklığında bırakın kurusun hayvan.
Mama tatbik ettim demişiniz.Şırınga ile..Bu uygulamanız küllüm yanlış.
2 Türlü mama var.1. sizin hazırladığınız gibi mama hazırlanır ve yemliğe konur kuş kendi yer.
2.tür mama elle besleme mamasıdır.Bunu siz yapamazsınız.Gidip akyol kardeşlerden versele laga handmix alıp direk kursağa basmalısınız.Hazırlanışı ve basılışı konusunda yardımcı olabilirim.
Dzym 256 tedavi edici bir şey değil.Probiyotik.Düzenli kullanımda etki gösterir.Ve bu öyle kafanıza göre kullanabileceğiniz bir ürün değil.100 gr hazır mamaya 1 gr şeklinde hatırlıyorum.
Ayağı muhtemelen kangren olmuş.Bi yere sıkışmış gibi duruyor.
Çok hırpalamışsınız kuşunuzu.
Veterinerler ise bu işi bilen kişi sayısı çok az.Mesela bizim buralarda yok.
Hepsi baytar.Ancak kedi köpek bakabilir.

Cevaplar için teşekkür ederim. Huseyin Bey ayak için ne yapabilirim ? Ben birşey yapmadım ki ayagina kendiliginden oldy bu sekilde. Bunun mantardan dolayi olabilecegini de soyluyorlar. Tedavisi var mi acaba ? Tesekkur ederim

Adını yarın söyleyebilirim bi krem var bende antibiyotikli deri kremi.İyi gelir diye düşünüyorum.

Çok uzun süre antibiyotik veya bir başka ilaç kullandıysanız bu karaciğer harabiyeti dolayısı ile tüy dökülmesine ve de sindirim problemlerine yol açacaktır.Şu aşamada kimyasal hiç birşey kullanmayın (ilaç vs.) 2. Bir husus da çabuk bozulan gıdaları (mama gibi)günlük verin bu tür gıdalarda toksikasyona ve yine benzeri sorunlara yol açabilir geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Geri