Karadeniz Pet

Hastalık mı

İsmail CAN

Yeni Üye
ailemize yeni katılan çapkınımızda sanırım genetik bir bozukluk var. yaklaşık 1 aylık fakat kanat uzun tüyleri ve kuyruk tüylerini yoluyor ya da kendi kendine düşüyor. hareketlilikte bir sıkıntısı yok epey canlı ele avuca sığmıyor kerata fakat 1 aylık kuşlarda bu normal mi genetik bozukluk mu tam bilemedim.
ayrıca çapkının kaka rengi yeşil ve poposundan belli bir süre sarktıktan sonra düşüyor ishal değil fakat kabızlık gibi bir problemi mi var anlayamadım. yardım ederseniz sevinirim.
eQrZ0Z.jpg

eXQLp7.jpg
wO17OZ.jpg

Kimse bilmiyor mu?

benim eski dişi kuşumdada vardı kanat diplerine kan oturup birsüre sonra düşüyordu yada o gagasıyla çıkartıyordu böyle kuşlar uçma problemide yaşıyor geçmiş olsun tedavisi varmı bilmiyorum eş tutmadığı için değiştirmiştim

Merhaba, kuşunuz eğer 1 aylıksa daha tüylerini tamamlamamıştır. Ben şahsen 35 günlük olmadan yuvadan almıyorum yavrularımı. Eğer daha büyükse Fransız tüy dökümü hastalığını bir araştırın derim.

İç parazit olabilir kuşunuzda. Dut mevsimi girer girmez dut yedirin iç parazit varsa düşecektir. Bu sürede de aspir tokumu ve aspir yedirin hergün. Haftada birde az miktarda sarımsak yedirin gözlemleyin bakalım dışkısını parazit varmı. Ama dut muhakkak yedirin iç parazite en iyi ilaçtır. Eğerki iç parazit değilse bilemicem açıkçası tüy dökmenin çok çeşitli sebebi olabilir. Hormonları az çalışıyor olabilir mesela.

İlknur hanım bu konularda çok tecrübelisiniz maşallah, veteriner olma ihtimaliniz var mı? :) Bende bir 6 aylık muhabbet var, yem dışında hiçbirşey yediremiyorum, çiğ veya pişmiş yemiyor :(

Biraz daha bekleyin, 2-3 ay durum bu şekilde devam ederse kuş Fransız tüy dökümü hastası olabilir, eğer Fransız tüy dökümüyse sürekli uzun tüyler çıkıp dökülür, kuşa B vitamini ve mineral takviyesi yapın...

belkin fıransız tüy dökümü ola bilir :(

Bende de bir disi vardi boyle kuyruk normal ama kanat uzun tuyleri dokuluyordu surekli uzayip uzayip hic bise yapmadim cunku pek rahatsiz degildi durumundan suan 1 yasinda gecen ay cikti kanatlari ve busefer dokulmedi ama kus sari kanatlari yavru kus gibi soluk beyaz cikti o halinden memnun gibi duruyor bende mudahale etmiyorum

Kus yusde 100 french month 2 3 aya tuyler uzar ama ilerde yavrulari ayni olur

Geri