Karadeniz Pet

hastalıklara karşı hassaslarmıdır ?

• Konbuyu başlatan musa351
  • Başlangıç tarihi
M

musa351

Guest
Muhabbet kuşları çabucak hastalık kaparlarmı . onları hastalıklardan korumak için neler yapmalıyız . Sağlıklı büyümeleri için nasıl bir bakıma ihtiyaçları vardır .

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:04 -->-> Daha önceki mesaj 12:46 --

Güncel güncl

Kafes ve ekipman temizliğine dikkat edin.Cereyana maruz kalırlarsa hemen hastalanırlar.

yazın birsey olmaz.. önemli olan cereyanda kalıp üşütmemesi..

Peki. Tesekkurler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:40 -->-> Daha önceki mesaj 14:39 --

Yalnız benim kuşum daha yeni sürekli kanatlarını acıyo terliyo heralde . Banyo yspmasını bilmiyo suyun yanına yaklaştırıyom korkuyo

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:54 -->-> Daha önceki mesaj 14:40 --

Günncceelll

bir tasa su koy.. geniş ve derin olmasın... Yemek tabağı olabilir.. İçine 3-4 yaprak marul koy.. önüne koy, sonra izle banyo yapmasını :)

muhabbet kuşları hava sirkülasyonlarına karşı çok hassaslardır. Sıcak soğuk havaya dikkat edin.

Ceryana karşı ve ani ısı değişimlerine karşı kuşu koru, odası havalı ve temiz olsun. Hergün kuru temiz kafes hijyeni lazım..
Mecbur değilsen avucuna almaya çalışarak hiç strese sokma, zamanla parmağına gelmesi yeter..
Bazı cinsleri hiç ama hiç sevmiyorlar avuca gelmeyi,vücuduna dokundurmayı, boşuna strese sokmamalı, vucuttaki bakteri canavararı harekete geçiyor böyle durumlarda kuşu hasta ediyor...
(son kuş tecrübem böyleydi).

Birde vucudunun herhangi bir yerinde birşey gördüğünüzde acayip pimpiriklenerek hemencecik kendi kendinize sürekli avuçlayarak müdahale etmeyin.. Böyle durumlarda ve Kuş da aksırık tıksırık, ötüşünde, hareketlerinde,dışkısında olağan dışı bir durum varsa hemen veterinere götürün, geç kalmayın çünkü yanlış ilaç tavsiyesi,yanlış tedavi kuşu ölüme götürüyor. Hastalığı akut durumdan kronik hale gelen kuşu iyileştirmek nerdeyse imkansız gibi. Ancak profesyonellerin elinde büyük gayretle mümkün olabilir..

1-kışın banyo yasak
2-ceyranda yaz/kış kalmayacak
3-haftada 1 vitamin takviyesi
4-kışın oda sıcaklığının altında yere koymayın
5-günlük suyunu temizleyin
6-klamar kemiği ve gaga taşı bulundurun
7-siz hastayken ona yaklaşmayın
8-haftada bir çay kaşığı kuş kumu verin
9-kuşunuzla ilgilenin
10-haftada 1 kafesini iç dış silin tünek oyuncak teleri herşey
11-ahşap tünek bulundurun
12-2 günde 1 altını temizleyin...
13-geniş kafesleri olsun 1 kuş ise 3 tünek bulundurun
14-kaliteli yem kulandırın ayda 1 mama yapıp verin(Okadar yazdım bi beğenin :)
Bunları yaparsanız çok sağlıklı olurlar

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim :) peki bn bu kuşu anii hav a deyişikliğinden nasıl koruycam

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki son sorum kışın kaç derece sıcaklıkta durması lazım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:05 -->-> Daha önceki mesaj 20:02 --

Benim kuşum mamayı ağazına sürmüyo o kadar denedim ki

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:06 -->-> Daha önceki mesaj 20:05 --

Benım kuşum mamayı ağazına sürmüyo çok oğraştım ama yemiyo

Geri