Hayata Dair

Konusu 'Havadan Sudan' forumundadır ve Duranettin ERAYDIN tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  [​IMG]
  Evinizde huzurlu ve mutlu bir ortam yaratmak için eşyaların düzenlenmesine, koku ve renk seçimine dikkat etmelisiniz.

  Yeşil doğayı simgelerken insana da sakinlik hissi verir. Mavi de yeşil gibi sakin bir renktir. Özellikle yatak odası ve banyolarda bu renkler çok sık kullanılır. Huzurlu bir yaşam alanı, oturma odası ya da yatak odası için elma yeşili ve yumuşak bir haki tonu seçilebilir. Ayrıca soğuk mavi tonları da bu mekanlar için uygundur.

  Beyaz mekana tazelik, huzur ve temizlik hissi verir. Beyaz aynı zamanda esnek bir renktir ve etrafındaki her şeye uyum sağlar. Masumiyeti temsil eden bu rengi evinizde mümkün olduğunca çok kullanmaya çalışın. Beyazı; turkuvaz, fuşya ve kırmızı gibi renklerle de tamamlayabilirsiniz.

  Kırmızı aksesuar
  Kırmızı aşkın rengi olarak bilinir.Kırmızının özellikle yatak odalarındaki aksesuvarlarda kullanılmasını tavsiye ediliyor. Kırmızı, iştah açıcı özelliğiyle yemek odaları için de ideal.

  Sarı neşeli bir renk olarak görülse de araştırmalar, bu renge boyanmış odalarda yetişkinlerin sıkıldığını ve bebeklerin de daha çok ağladığını gösteriyor. Ancak sarı; hol ve merdiven boşluğu gibi yerler için iyi bir seçim olabilir.

  Toprak tonları ve kahverengi, güven hissi verir. Bu renkleri yatak odasında kullanarak sıcak, samimi ve güvenli ortamlar yaratabilirsiniz.

  Koku detayları
  Koku hatıraları canlandırır. Evinizde sümbül, portakal ve çiğdem kokuları kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca temiz bir koku için bir damla sedir ağacı esansı, 3 damla çam ağacı esansı ve 2 damla biberiye esansını karıştırabilirsiniz. Romantik bir koku istiyorsanız, 2 damla sardunya çiçeği esansı, 2 damla portakal esansı ve 2 damla ylang ylang esansını karıştırabilirsiniz.

  Doğal ışık kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. Eğer evinizin konumu uygunsa perdelerinizi açık bırakın. Evinizin içindeki havanın dışarıdaki havadan 10 kat daha kirli olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden düzenli olarak evinizi havalandırın.

  Özellikle merkezi sistemle ısınan evlerdeki sıcaklık ve nem oranı yatak, kanepe ve halılarda yaşayan ev akarlarının hızlı bir şekilde üremesine zemin hazırlar.

  Araştırmalara göre, dekor renklerinin, yansıttığı ışık ve hissettirdiği duygularla kişiler üzerinde olumlu ya olumsuz etkiler yapabileceği belirlendi.


  Hırçın Kırmızı: Fiziksel gücün, hareketin rengi olan kırmızının başlangıçları teşvik edildiği belirtilir. Kırmızı çalışma şevkini artırır. Tembelliğin karşıtıdır, ancak kızgınlığa ve saldırganlığa da yol açabilir. Bu nedenle hareketin yoğun olduğu yerlerde çocuk odaları, dans stüdyoları ile diskotekler gibi topluma açık olan alanlarda kullanılmalıdır. Koyu tonları yoğun ve sıkıcı bir atmosfer yaratır.

  Gösterişli Turuncu: Turuncunun da kırmızı gibi dışa dönük ve heyecan verici hatta kırmızıdan daha yapıcı olduğu saptandı. Sağlık, canlılık, yaratıcılık, güven, cesaret ve iletişimi simgeleyen turuncunun ezici olma ve üstün gelme isteklerini de beraberinde getirir. Turuncunun gösteriş meraklısı bir karakteri de dışa vurabileceği vurgulanır. Mutfakta, çocuk ve yemek odası ile koridorlarda sıcaklık yaratacağını neşe ve mutluluk vermesi istenen ortamlarda ve geniş alanlarda kullanılabileceği belirlenmiştir.


  İlham kaynağı sarı: Sarının parlak, neşeli ve sevecen etkisinin umut aşıladığı bel irlendi. Sarı, ilham verici özelliğiyle zihinsel karışıklığa da yol açabilir. Mutfak için çok uygundur. Çalışma odalarında kullanılmamalıdır çünkü zihni bulandırıp karışıklığa yol açar. Dinlenme amaçlı ortamlarda da önerilmez

  Yatıştırıcı Yeşil: Paylaşımın, işbirliğinin, uyumun ve cömertliğin rengi olan yeşilin ise yatıştırıcı etkisine dikkat çekilir. Yeşile yakın bir renk olan turkuaz da değişimin ve dönüşümün simgesidir. Dikkati ayakta tutar. Kendini ifade etmeye yardımcı olur. Mekanları daha geniş gösterir. Banyolar, yatak odaları ve çalışma odalarında da kullanılabilir.

  Açık tonları duvar için uygundur. Mavi ise barışı, sevgiyi ifade eder. Hayalperestlik ve aşırı duygusallık yaratabilir. Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Yatak odalarında, meditasyon mekanlarında açık tonları uygundur. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. Koyu tonları tembellik ve melankoli yaratır.


  Yaratıcı mor: Asaleti ve kendine güveni temsil eden morun yaratıcılık ve hoşgörü uyandırır. Bu renk aynı zamanda unutkanlık ve sabırsızlık yaratabileceği de belirlenmiştir. Mor, özellikle meditasyon odaları için uygun bir renk olduğu açıklanmıştır. Bu rengin lavanta, leylak ve orkide tonlarının yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılarak, kendinize güven duygunuzu artırabilirsiniz. Bu rengin açık tonlarıyla hastanelerin bekleme odaları da dekore edilebilinir.

  Dengeli beyaz: Beyaz enerji sistemini dengeler. Yaratıcılık duygularını açığa çıkartır ve geliştirir.

  Siyah, gri ve kahverengi gibi renklerin ise yoğun ve ağır bir enerjiye sahiptir. Siyah aşırılıkları dengeler ancak tek renk olarak kullanılmaması gerekmektedir. Kahverengi de sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
   
  #1 Duranettin ERAYDIN, 22 Aralık 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Aralık 2013

Sayfayı Paylaş