Karadeniz Pet

Hazır yumurtalı mamalar hakkında

Çeşitli markaların yumurtalı mamaları mevcut.
Ancak bildiğim kadarı ile yumurta çok kısa zamanda bozuluyor.
Peki bu mamalar nasıl bu kadar uzun ömürlü oluyor?
Evde yaptığımız mamaları mı, hazır mamaları mı tavsiye edersiniz?
Hazır derseniz hangi markanın hangi ürünü olduğunu yazarsanız sevinirim.

Kuru olan mamalar fırınlandığından bozulma yapmıyor. tüm nemi uzaklaştırılıyor. açtıktan sonra da serin ve nemsiz bir ortamda saklamanız gerekiyor. nemli mamalar ise vakumlanarak paketleniyor. açıldıktan sonra buz dolabında sakladığınızda kuru mama kadar olmasa da dayanıyor ama kısa sürede bitirmek gerekiyor. ben o yüzden kuru mama alıp meyve ile karıştırıp kullanıyorum.

Denildiği gibi fırınlandığı için bozulma olmuyor.
Versele Laga,Cede,Witte Molen markaları kullanılabilir.

Kuru olan mamalar fırınlandığından bozulma yapmıyor. tüm nemi uzaklaştırılıyor. açtıktan sonra da serin ve nemsiz bir ortamda saklamanız gerekiyor. nemli mamalar ise vakumlanarak paketleniyor. açıldıktan sonra buz dolabında sakladığınızda kuru mama kadar olmasa da dayanıyor ama kısa sürede bitirmek gerekiyor. ben o yüzden kuru mama alıp meyve ile karıştırıp kullanıyorum.

üreticiler için buyuk kolaylık ama tek kuş beslıyorsanız kendınız yapmanız daha iyi

Denildiği gibi fırınlandığı için bozulma olmuyor.
Versele Laga,Cede,Witte Molen markaları kullanılabilir.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.
Benim iki çift kuşum var, kendim yapmam en iyisi olacak o zaman.
Peki mamaya havuç dışında hangi meyveleri katabiliriz ya da siz katıyorsunuz?
Doğal yollarla kurutulmuş meyvelerden alıp robottan geçirip mamaya katsam, aynı katkıyı verir mi?

Peki bu alınan hazır mamalara yumurta eklemeye gerek var mı? Sadece meyve (örnek: havuç) yeterli mi?

Teşekkür ederim cevaplarınız için.
Benim iki çift kuşum var, kendim yapmam en iyisi olacak o zaman.
Peki mamaya havuç dışında hangi meyveleri katabiliriz ya da siz katıyorsunuz?
Doğal yollarla kurutulmuş meyvelerden alıp robottan geçirip mamaya katsam, aynı katkıyı verir mi?

Mevsimine göre kabak,elma,havuç kullanılabilir. Hazır kuru mamalara değil de kendi yapacağınız mamaya kuru meyve eklenebilir. Dikkat edilmesi gereken husus mamanın çok kuru olması halinde kuşların yemeyebilir. Bu durumda yine havuç,elma,kabak vs ile nemlendirmek gerekecektir.

Mevsimine göre kabak,elma,havuç kullanılabilir. Hazır kuru mamalara değil de kendi yapacağınız mamaya kuru meyve eklenebilir. Dikkat edilmesi gereken husus mamanın çok kuru olması halinde kuşların yemeyebilir. Bu durumda yine havuç,elma,kabak vs ile nemlendirmek gerekecektir.

Daha önce kendim bir karışım hazırlayıp kuşlara sunacağım zaman havuç ve yumurta ile nemlendirip veriyordum.
Ama forumda hazır mama kullananları görünce, benim yaptığım mama yetersiz olabilir düşüncesine kapıldım.
Elma, çilek gibi meyve ve domates gibi sebze kuruları yararlı olur o halde?
Teşekkür ederim yorumlarınız için.

meyveyi de sebzeyide siz hangi mevsimde yiyorsanız o zaman verın taze olarak

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:27 -->-> Daha önceki mesaj 15:22 --

Peki bu alınan hazır mamalara yumurta eklemeye gerek var mı? Sadece meyve (örnek: havuç) yeterli mi?

yumurtayı haşla kabuk lu şekli ile koy onlerine

domates kullanmamanızı tavsiye ederim. mamanın içerisine az miktarda muz, havuç, elma koyabilirsiniz. kivi mevsiminde ince kıyılmış az miktarda kivi koyabilirsiniz. kendi hazırlayacağınız kuru malzemeye de bebe bisküvisi, irmik ekleyebilirsiniz.
yumurta kabuğunu iç zarını çıkartıp toz haline getirip eklemelisiniz.
hatta içerisine az miktarda çimlenmiş tohum filizi eklemeniz enerji patlaması yaşamasına neden olacaktır :)

domates kullanmamanızı tavsiye ederim. mamanın içerisine az miktarda muz, havuç, elma koyabilirsiniz. kivi mevsiminde ince kıyılmış az miktarda kivi koyabilirsiniz. kendi hazırlayacağınız kuru malzemeye de bebe bisküvisi, irmik ekleyebilirsiniz.
yumurta kabuğunu iç zarını çıkartıp toz haline getirip eklemelisiniz.
hatta içerisine az miktarda çimlenmiş tohum filizi eklemeniz enerji patlaması yaşamasına neden olacaktır :)

Ben de bebe bisküvisi kullanılmamalı diye biliyorum, yanlışsam lütfen beni düzeltin.
Bebe bisküvisi içinde bal ve daha bir çok kuşa zararlı içerik var.
Ve bunların kuşlar için zararlı olduğunu bu site de dahil bir çok yerde okudum.
Çimlenmiş tohumla ilgili de iyice dezenfekte etmek gerektiği yazıyor.
Bunu nasıl yapacağımı, yapamazsam kuşta nasıl bir reaksiyon göstereceğini bilmediğimden bu güne kadar vermedim.
Siz nasıl yaptığınızı, olumsuz bir durumda kuşlarda nasıl belirtiler olduğunu paylaşırsanız denerim.
Teşekkürler...

ben dahil çoğu üreticiler bebe bisküvisini az miktarda kullanırlar. 2 adet bebe bisküvisi+yarım yumurta, yarım elma, yarım havuç en yaygın mamadır. bazı üreticiler belirttiğim karışıma 1 çay kaşığı irrmik ve 1 çay kaşığı da galeta unu koyuyorlar. irmik ben de kullandım dönem dönem ama hatta hazır mamaları da bebe bisküvisi ile yapıyorlar kısmen. bal da kuşunuza az miktarda verebilirsiniz. belli dönemlerde muz da katılabilir az miktarda.

çimlenmiş tohumları eğer toprakta üretirseniz evet ama pamukta ya da doğruca suda çimlendirirseniz böyle bir gereklilik yok.

ben dahil çoğu üreticiler bebe bisküvisini az miktarda kullanırlar. 2 adet bebe bisküvisi+yarım yumurta, yarım elma, yarım havuç en yaygın mamadır. bazı üreticiler belirttiğim karışıma 1 çay kaşığı irrmik ve 1 çay kaşığı da galeta unu koyuyorlar. irmik ben de kullandım dönem dönem ama hatta hazır mamaları da bebe bisküvisi ile yapıyorlar kısmen. bal da kuşunuza az miktarda verebilirsiniz. belli dönemlerde muz da katılabilir az miktarda.

çimlenmiş tohumları eğer toprakta üretirseniz evet ama pamukta ya da doğruca suda çimlendirirseniz böyle bir gereklilik yok.

Bebe bisküvisinin verilmemesi gerektiğini biliyorum ama nedenini yanlış hatırlamışım, bal değil süt imiş.
Yine bu siteden bir konuda da geçiyor, link veriyorum, ilk satırlarda bulabilirsiniz:

http://www.muhabbetkusu.com.tr/bakim-besleme-uretim-ve-yetistirilmesi/meyvelerin-sebzelerin-tohumlarin-zararlari-ve-faydalari-148.html

Yine bu sitede çimlenmiş tohumları suda çimlendirdiğimizde de dezenfekte etmemiz gerektiğini belirten bir konu mevcut:

http://www.muhabbetkusu.com.tr/bakim-besleme-uretim-ve-yetistirilmesi/muhabbet-kusu-mamasi-icin-tohum-cimlendirme-282.html

Tabii ben tamamen internet kaynaklı bilgilere sahip olduğum için, yanlış bilgiler edinmiş olabilirim.
Doğrusunu öğrenelim.
Amacım doğrusunu siz biliyorsanız, ki umarım öyledir, ben bunları kullanmaktan mahrum kalmam, benim için de çok iyi olur.
Eğer bu şekilde olması gerekiyorsa da siz dikkat etmiş olursunuz.

Son düzenleme:
Geri