Karadeniz Pet

Herkese Merhabalar... Lütfen satan da alan da herkes okusun...

Hamdullah Keskin

Yeni Üye
Foruma bugün kaydoldum. Öncelikle forumdaki herkese merhabalar. 8 Nisan 2016 saat 15,30 da 35 günlük olduğu söylenen ev üretimi yapan bir arkadaştan aldığım ilk muhabbet kuşumu 6 Ağustos 2016 saat 14,05 de kuruma hastalığından dolayı kaybettim. Hayatımda ilk defa böyle bir travma yaşadım, ağlamaktan nefret eden ben hiç ağlamam diye düşünen ben saatlerce salya sümük ağladım. Ailem de öyle keza... Gerçekten çok şey yazmak istiyorum buraya ama sadece özet olarak geçeyim. Bu işin satışını yapan ev de üretim yapan ve petshop sahibi üretici arkadaşlar... Lütfen eğer ki hasta bir kuş olduğunu düşündüğünüz kuşları benim gibi bu işten pek anlamayan bir hevesle binbir hayalle kuş almk isteyen insanlara satmayınız.... Benim için hiç bir zaman para önemli olmamıştır bu oğluma da çok masraf yaptım sırf petshop ortamı sağlıksız olur diye fazla para verip o kuşu severek ve isteyerek ama hasta olduğunu bilmeyerek aldım.... Giden param helal hoş olsun hiç umrumda değil. Ama yaşadığım acı üzüntü ve travmanın hiç telafisi yok maalesef. 6 saat küçük masum bir canlının can çekişini izlemek zorunda kaldım. Lütfen yazdıklarımı herkes okusun ve dikkate alsın. Detayları bu başlık altında konuşabiliriz. Yeni kuş da almayı düşünüyorum

Çok geçmiş olsun başınız sağolsun zor durum benim hiç kusum ölmedi ama tatile gittim ve olum haberini aldım iyiki çan çekişini gormedim :(

benim çok kuşum öldü kaldı ki kuruma çok sinsi bir hastalık petsopçular maddi kaygı yada kendileri farkında olmadan bu hastalığı taşıyan kuşları satıyorlar.inanım bu kuşların soy ağacında bir tane bu şekil ölen vardır.ama bilememiştir strese girdi vs yemi yaramadı öldü diye bilmiştir.muhabbet kuşları aynı insanlar gibi enteresan yani kuşun petşoptan eve gelip ortam degiştirmesi bile bu hastalığı aktif taşıyan hayvanın hasta olmasına yetiyor.kimse ölsün diye kuş almak istemez.ama kuruma ile olsun başka hastalıkla olsun dayanıklı değilse bence genlerinde oluyor kuşların illa ya zayıflıyor ya strese giriyor.o damı olmadı intihar ediyor illa ölüyor.sağlam kuş tam olarak 10-14 yıl yaşıyor insan ömrüne de denk değil.ve hala muhabbet kuşları saksıya dikilen bitki muamelesi görüyor.veterinerlerin çoğu el birliği ile düzeltmek yerine el birliği ile ölüme yolluyorlar hayvanları.şu fakultede hiç küçük canlılarla ilgili eğitim görmüyorlar mı diye de düşünüyorum. hani çünkü verdiği ilacı tamamen düzelir gibi sana veriyorlar hayvanın ne tepki vereceği hakkında en ufak bir fikirleri yok. öyle kanatlılar değilde, sadece muhabbet kuşlarına ve kanaryalara,finchlere özel veterinerler yetişmeli.

Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun psikolojikmen için insan açısından çok zor bi durum ama bu kuruma denilen durum kuşlarımıza ölüme götürme süresi 1 hafta 10 gün arasıdır anladım kadarı ile sizde 4 aydır var bu kuş yani size satan kişinin 4 ay önceden bu hastalığı bilmesi imkansız ötesi birşey biz insanlar bile gayet sağlıklıken 1 ay sonra allah korusun agır hastalıklar geçirebiliyoruz ama bu aile içinde oldunuz sürece hiç çekinmeden en ufak hastalık belirtisi hissetinizde konu açar durumu anlatırsanız veya erkenden bi veteriner e götürürseniz faydalı olur sizin içinde kuşunuz içinde. İnşallah zamanla yaşadıklarınızı unutturacak sağlıklı bi yavru sahiplenir daha güzel günler geçirirsiniz. Sağlıcakla

Çok geçmiş olsun başınız sağolsun zor durum benim hiç kusum ölmedi ama tatile gittim ve olum haberini aldım iyiki çan çekişini gormedim :(

Çok teşekkür ederim.. Maalesef ben böyle bir duruma maruz kaldım. Kuş besleyen hiç kimse buna rastlamaz umarım... tek dileğim

benim çok kuşum öldü kaldı ki kuruma çok sinsi bir hastalık petsopçular maddi kaygı yada kendileri farkında olmadan bu hastalığı taşıyan kuşları satıyorlar.inanım bu kuşların soy ağacında bir tane bu şekil ölen vardır.ama bilememiştir strese girdi vs yemi yaramadı öldü diye bilmiştir.muhabbet kuşları aynı insanlar gibi enteresan yani kuşun petşoptan eve gelip ortam degiştirmesi bile bu hastalığı aktif taşıyan hayvanın hasta olmasına yetiyor.kimse ölsün diye kuş almak istemez.ama kuruma ile olsun başka hastalıkla olsun dayanıklı değilse bence genlerinde oluyor kuşların illa ya zayıflıyor ya strese giriyor.o damı olmadı intihar ediyor illa ölüyor.sağlam kuş tam olarak 10-14 yıl yaşıyor insan ömrüne de denk değil.ve hala muhabbet kuşları saksıya dikilen bitki muamelesi görüyor.veterinerlerin çoğu el birliği ile düzeltmek yerine el birliği ile ölüme yolluyorlar hayvanları.şu fakultede hiç küçük canlılarla ilgili eğitim görmüyorlar mı diye de düşünüyorum. hani çünkü verdiği ilacı tamamen düzelir gibi sana veriyorlar hayvanın ne tepki vereceği hakkında en ufak bir fikirleri yok. öyle kanatlılar değilde, sadece muhabbet kuşlarına ve kanaryalara,finchlere özel veterinerler yetişmeli.

Dediklerinize harfiyen katılıyorum. Sanki kuşlar hayvan değilmiş sanki onu besleyen insanlar yokmuş gibi davranılması çok üzücü. Hastalandığı zaman kuşumuz kulaktan dolma bilgilerle yok o vitamin bu vitamin yok şu antibiyotik falan vakit kaybı uğraşmak yerine bir veterinere götürüp tedavisini sağlamak varken 40 takla atıyoruz.

Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun psikolojikmen için insan açısından çok zor bi durum ama bu kuruma denilen durum kuşlarımıza ölüme götürme süresi 1 hafta 10 gün arasıdır anladım kadarı ile sizde 4 aydır var bu kuş yani size satan kişinin 4 ay önceden bu hastalığı bilmesi imkansız ötesi birşey biz insanlar bile gayet sağlıklıken 1 ay sonra allah korusun agır hastalıklar geçirebiliyoruz ama bu aile içinde oldunuz sürece hiç çekinmeden en ufak hastalık belirtisi hissetinizde konu açar durumu anlatırsanız veya erkenden bi veteriner e götürürseniz faydalı olur sizin içinde kuşunuz içinde. İnşallah zamanla yaşadıklarınızı unutturacak sağlıklı bi yavru sahiplenir daha güzel günler geçirirsiniz. Sağlıcakla[

Benim merak ettiğim yıllardır bu işi yapan bir üretici hasta veya sağlıklı kuşu nasıl bilemiyor hocam? Bilmesi lazım. Ben ablamın kuşuyla kendi kuşumu kıyaslama yaptığım zaman taa ilk aldığım günden itibaren bir sorunu olduğunu ölünce anladım. Kuş az uçsun yoruluyordu nefes nefese kalıyordu. Çok uyuyor ve neşeli tavırlar sergilemiyordu. Daha bir çok şey var böyle aklıma gelmiyor yazarım da... Ben tabi hiç anlamadım küçüktür dedik havalar sıcaktır dedik geçiştirdik. Yani içim içim yiyor taa en başından sıkıntılı kuş mu aldım diye.

O kuş hasta olarak satılmamıştır bence kuşlar evde de hastalanabiliyor ama kuşların standart bir fiyatı oluyor genelde..Mesela 30 tl ise orada da yüksek fiyattan satılmaması lazım, 5-10 tl fark olabiliyor satıcılar arasında.. Hala kuş almak istiyorsanız da bence yine aynı yerden ama bu sefer indirimli olarak alabilirsiniz durumu da izah ederek..