petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

hijyen hayat kurtarır

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Berkay ERDİNC tarafından 8 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Berkay ERDİNC

Berkay ERDİNC Well-Known Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    69
    arkadaşlar mrb
    ürettiğimiz yada yetiştirdiğimiz kuçuk sevimli kuşlar hemen hemen her canlı gıbı hıjyene muhtaçtır.kümesimizde hijyen nekadar fazlaysa kuşlarımızın sağlıgıda okadar ıyı demektir.
    yapmış oldugum günlük ve haftalık periyodik suluk,yemlik.mamalık ve ekipman temizliğinden bahsetmek istiyorum bilmeyen arkadaşları bilgilendirmek amaçlı.
    kümesimde deznftn olrak virkon s,domestos,vetaşın ürettiği dezen ve göztaşı kullanıyorum.bu ürünlerin bazılarıyla tavalar,yuvalıklar bazıları ile çimlendırme, sebze,meyve,kuşları ve kafesleri dezenfkte ediyorum.
    hastalıkların ortaya çıkacagı ve üreyip çoğalacağı ortamlar genelde tava ve yuvalıklardır.burda meydana gelen yada zaten var olan hastalıklar suluk,yemlık ve kümes içindeki hava ile yayılıp çoğalabilir.hastalık çeşitlerine göre haftalar içinde kuşlarınızı onca yıllık emeklerınızı kaybedebılırsınız.bunun olmaması için yaptığım gunluk ve haftalık sadece aksesuar temızlıgınden bahsetmek ıstıyorum.
    genel olarak hergün sulukları farklı dezenfktnlar ıle yıkarım.farklı dezenfktanlar bakterilerın bagısıklık kazanmasını önleyecektir.yine her mamadan sonra mamalıkları aynı şekılde yıkarım.mamaları topladıktan sonra sağa sola saçılan mama kırıntıları için basit bir tava temizliği yaparım.bunlar aksesuarlar için yaptıgım gunluk yada ıkıgunluk temızlıktır.
    haftalık olarak tavarın hepsını domestos ıle yıkayıp yerlerıne takmadan püskurtme yontemı ıle farklı dezenfktanlar sıkarak dezenfkte ederim.haftalık temızlıgın içine yemlıkler kumluklarıda dahıl ederek aynı dezenfktan işlemınden geçerler.
    tüm bunlar yıkandıktan sonra bol bol su ıle durulanmasında çok fayda vardır.
    suluklarınızı sadece su ile yıkayan arkadaşlar en azından suluklara numara atarlarsa olası bır hastalıgı kafes kafes taşımamış olacaklardır.
    hastalık,virus ve bakterılerle yapacagınız bu savaşta havalandırmada çok önemlidir.isteğiniz kadar yıkayıp temizleyin kümes içinde ıyı bır havalandırma sistemi olmadan olası hastalıkların yayılmasına tam anlamıyla engel olmak pekte kolay olmayacaktır.
    tüm bu yoğun uğraş ve zaman emeğinizi kuşlarınıza verırsenız onlarda sağlıkla yaşacak ve sağlıklı yavrular verip emeğinizi boşa çıkarmayacaklardır.
    yine bukadar uğraşıp yabancı kümesten farklı bir kuşuda kümese sokmak yaptıgınız ve hergün uğraştıgınız tüm bu çabaları çöpe atar.istediğiniz kadar güvenılır üretici olsun kesınlıkle yabancı kuşu kendi kümesınıze sokmadan karantinada tutmanızda hayati önem vardır.bazen sağda solda duyuyorum kuşumu götrup salma içinde eş sectırdım.bu kesinlikle yanlış birşeydir.kendi sağlıklı kusunuzuda hasta edebilirsınız yada üreticinin kümesınede hastalık taşımız olursunuz.
    bana göre ırk ayırt etmeksızın yerlide olsa showda olsa bu katı temizlik kuralları tum kumeslerde gecerlı olmalı.kümesleri komple degerli kuşlarla dolu fakat hastalıgın kol gezdiği ve yavruları sorunlu burnu havada herşeyi çok bıldıgını sanan üreticilerin kümesleri bana göre sağlıklı ve taş gibi sapasağlam yavrular veren yerli kuş kümeslernden daha değersizdir.minyatür olsun sağlıklı olsun yeterki benim gözümde sağlıklı minyatürler sağlıksız showlardan değerlıdır.
    dilimin döndüğünce kendımce faydalı olan bılgılerı yazdım.umarım işinize yara.
    aşagıdada temizlik esnasında çektiğim bazı fotogrfları paylaşmak istiyorum.

sağlıklı keyifli hobıler dılıyorum.

[![image](http://i.hizliresim.com/lv1RjJ.jpg)](http://hizliresim.com/lv1RjJ)

2. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Elinize emeğinize sağlık maşaallah.. Sağlıklı üretimler

3. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    270
    Paylaşım ve bilgiler için teşekkürler.
    Bol,bereketli ve sağlıklı üretimler.

4. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    Kolay gelsin. Eline, emeğine sağlık.

5. Gülşen ÖZDEMİR

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Paylaşım ve bilgilendirmeniz için tşkler berkay bey elinize sağlık.

6. Yavuz GEREKLİOĞLU

Yavuz GEREKLİOĞLU Active Member

Beğenileri:
    0
    Faydalı paylaşım için teşekkürler.

7. mertbil

mertbil Member

Beğenileri:
    1
    Hobiyi bana dahada çok sevdiren adam gibi adam eline yüreğine sağlık abim ;)

#7 mertbil, 8 Ocak 2016
    Son düzenleme: 8 Ocak 2016
  8. Bünyamin Altay

Bünyamin Altay Well-Known Member

Beğenileri:
    62
    Gayet faydali bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık.

9. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
  10. Berkay ERDİNC

Altın Üye

Beğenileri:
    69
    bende tüm güzel yorumlar için hepınıze teşekkür ediyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:28 -->-> Daha önceki mesaj 18:27 --

sağol kardeşim benim

11. staatsanwalt

staatsanwalt New Member

Beğenileri:
    0
    Ozellikle Virkon s yi ilk defa duydum 250 gr i en uygun olani sanirim tek kafes icin ne kadar sure kullanilabilir normal sartlarda, boyle guzel bir konu hazirladiginiz icinde tekrar tesekkurler

12. Burak BİLGİN

Beğenileri:
    0
    çok önemli bi konu sonuna kadar katılıyorum faydalı bilgiler için teşekkürler .......

13. Mudo DURMUŞ

Mudo DURMUŞ Well-Known Member

Beğenileri:
    43
    Anne eli degercesine bi hijyen olmuş elinize sağlık ne mutlu hayvanlara değer veren insanların olmasına

14. Berkay ERDİNC

Altın Üye

Beğenileri:
    69
    2 lt suya bır çay kaşığı atmanız yeterli olur.tek kafes için uzun süre yeter kullanım tarıhı uzun olan ürünler almaya gayret edın.sadece tek kafesınız varsa domestos bıle ısınızı gorebıllır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:07 -->-> Daha önceki mesaj 12:07 --

teşekkür ederim arkadaşlar :)

Sayfayı Paylaş