Karadeniz Pet

hijyen hayat kurtarır

Berkay ERDİNC

Emektar Üye
arkadaşlar mrb
ürettiğimiz yada yetiştirdiğimiz kuçuk sevimli kuşlar hemen hemen her canlı gıbı hıjyene muhtaçtır.kümesimizde hijyen nekadar fazlaysa kuşlarımızın sağlıgıda okadar ıyı demektir.
yapmış oldugum günlük ve haftalık periyodik suluk,yemlik.mamalık ve ekipman temizliğinden bahsetmek istiyorum bilmeyen arkadaşları bilgilendirmek amaçlı.
kümesimde deznftn olrak virkon s,domestos,vetaşın ürettiği dezen ve göztaşı kullanıyorum.bu ürünlerin bazılarıyla tavalar,yuvalıklar bazıları ile çimlendırme, sebze,meyve,kuşları ve kafesleri dezenfkte ediyorum.
hastalıkların ortaya çıkacagı ve üreyip çoğalacağı ortamlar genelde tava ve yuvalıklardır.burda meydana gelen yada zaten var olan hastalıklar suluk,yemlık ve kümes içindeki hava ile yayılıp çoğalabilir.hastalık çeşitlerine göre haftalar içinde kuşlarınızı onca yıllık emeklerınızı kaybedebılırsınız.bunun olmaması için yaptığım gunluk ve haftalık sadece aksesuar temızlıgınden bahsetmek ıstıyorum.
genel olarak hergün sulukları farklı dezenfktnlar ıle yıkarım.farklı dezenfktanlar bakterilerın bagısıklık kazanmasını önleyecektir.yine her mamadan sonra mamalıkları aynı şekılde yıkarım.mamaları topladıktan sonra sağa sola saçılan mama kırıntıları için basit bir tava temizliği yaparım.bunlar aksesuarlar için yaptıgım gunluk yada ıkıgunluk temızlıktır.
haftalık olarak tavarın hepsını domestos ıle yıkayıp yerlerıne takmadan püskurtme yontemı ıle farklı dezenfktanlar sıkarak dezenfkte ederim.haftalık temızlıgın içine yemlıkler kumluklarıda dahıl ederek aynı dezenfktan işlemınden geçerler.
tüm bunlar yıkandıktan sonra bol bol su ıle durulanmasında çok fayda vardır.
suluklarınızı sadece su ile yıkayan arkadaşlar en azından suluklara numara atarlarsa olası bır hastalıgı kafes kafes taşımamış olacaklardır.
hastalık,virus ve bakterılerle yapacagınız bu savaşta havalandırmada çok önemlidir.isteğiniz kadar yıkayıp temizleyin kümes içinde ıyı bır havalandırma sistemi olmadan olası hastalıkların yayılmasına tam anlamıyla engel olmak pekte kolay olmayacaktır.
tüm bu yoğun uğraş ve zaman emeğinizi kuşlarınıza verırsenız onlarda sağlıkla yaşacak ve sağlıklı yavrular verip emeğinizi boşa çıkarmayacaklardır.
yine bukadar uğraşıp yabancı kümesten farklı bir kuşuda kümese sokmak yaptıgınız ve hergün uğraştıgınız tüm bu çabaları çöpe atar.istediğiniz kadar güvenılır üretici olsun kesınlıkle yabancı kuşu kendi kümesınıze sokmadan karantinada tutmanızda hayati önem vardır.bazen sağda solda duyuyorum kuşumu götrup salma içinde eş sectırdım.bu kesinlikle yanlış birşeydir.kendi sağlıklı kusunuzuda hasta edebilirsınız yada üreticinin kümesınede hastalık taşımız olursunuz.
bana göre ırk ayırt etmeksızın yerlide olsa showda olsa bu katı temizlik kuralları tum kumeslerde gecerlı olmalı.kümesleri komple degerli kuşlarla dolu fakat hastalıgın kol gezdiği ve yavruları sorunlu burnu havada herşeyi çok bıldıgını sanan üreticilerin kümesleri bana göre sağlıklı ve taş gibi sapasağlam yavrular veren yerli kuş kümeslernden daha değersizdir.minyatür olsun sağlıklı olsun yeterki benim gözümde sağlıklı minyatürler sağlıksız showlardan değerlıdır.
dilimin döndüğünce kendımce faydalı olan bılgılerı yazdım.umarım işinize yara.
aşagıdada temizlik esnasında çektiğim bazı fotogrfları paylaşmak istiyorum.

sağlıklı keyifli hobıler dılıyorum.

[![image](http://i.hizliresim.com/lv1RjJ.jpg)](http://hizliresim.com/lv1RjJ)

Elinize emeğinize sağlık maşaallah.. Sağlıklı üretimler

Paylaşım ve bilgiler için teşekkürler.
Bol,bereketli ve sağlıklı üretimler.

Hobiyi bana dahada çok sevdiren adam gibi adam eline yüreğine sağlık abim ;)

Son düzenleme:
Gayet faydali bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık.

bende tüm güzel yorumlar için hepınıze teşekkür ediyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:28 -->-> Daha önceki mesaj 18:27 --

Hobiyi bana dahada çok sevdiren adam gibi adam eline yüreğine sağlık abim ;)
sağol kardeşim benim

Ozellikle Virkon s yi ilk defa duydum 250 gr i en uygun olani sanirim tek kafes icin ne kadar sure kullanilabilir normal sartlarda, boyle guzel bir konu hazirladiginiz icinde tekrar tesekkurler

çok önemli bi konu sonuna kadar katılıyorum faydalı bilgiler için teşekkürler .......

Anne eli degercesine bi hijyen olmuş elinize sağlık ne mutlu hayvanlara değer veren insanların olmasına

Ozellikle Virkon s yi ilk defa duydum 250 gr i en uygun olani sanirim tek kafes icin ne kadar sure kullanilabilir normal sartlarda, boyle guzel bir konu hazirladiginiz icinde tekrar tesekkurler
2 lt suya bır çay kaşığı atmanız yeterli olur.tek kafes için uzun süre yeter kullanım tarıhı uzun olan ürünler almaya gayret edın.sadece tek kafesınız varsa domestos bıle ısınızı gorebıllır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:07 -->-> Daha önceki mesaj 12:07 --

teşekkür ederim arkadaşlar :)

Geri