Karadeniz Pet

hızlı hızlı soluk alıyor ve fıst fıst diye ses çıkarıyor

PADISAH

Meraklı Üye
Arkadaşlar uzun bi zamandır forumu aktif olarak takip edemiyorum fakat bi kaç günlüğüne eve gelmiş olmamla birlikte,
Dişi kuşumun sürekli hızlı hızlı soluk alışını ve fıst fıst diye ses çıkardığının farkına vardım. sorun ne olabilir yardımcı olabilir misiniz yarın gideceğim ve gitmeden önce bir tedavi uygulamam gerek diye düşünüyorum. yardımlarınızı bekliyorum

degerli kardesler dostlar merhabalar,iş yerimi buyuk bir yere tasıgıdımdan dolayı,cok yogun ve yorgun zamanlar geciriyorum,bu esnada yardımcı olamadıgım arkadaslar,kusura bakmasın
tlflara cvp verecek zaman dahi bulamıyordum,son zamanlarda özelikle solunum yolu ejfeksiyonları üzerine gelen yogun sikayetler üzerine, kroniklesmis gecmeyen hastalıgın tedavisini bunca isimin arasında bi vakit buldum kısaca özetleyecegim...
crd.. nedir nasıl olusur,
crd solunum yolu enfeksiyonu olan verilen addir.. bunun safhaları vardir,
hafif safha
orta safha
siddetli safha
kroniklesmis safha,
bu hastalıgın en onemli sebeplerinden biri,metre kare hesabına dusen kus sayısından fazla kapalı alanlara kus koyulması
havalandırmanın iyi olmaması, yurt dısından gelen kasalarda sıkıstırılmıs kuslar,
kacak yollarla gelen saglıksız kuslar,
her zaman soledigim icin.. ucuz yollu alının kuslarda her zaman saglık problemi cıkar,üretimdeki en onemli sey kusların saglıdır..
dünyanın en guzel kuslarına bile sahip olsanız kümesinizde sağlık problemi varsa,üretim kacınılmaz cekilmez bir eziyet olur..
o yuzden kus alirken,once fiyatını değilde saglıgını kontrol edin...
solunum yolu icin kullanılılan bir cok ilac vardir.. doksisiklin,eritromisin,enfosaklisin,taylosin,vs,,,
bu etken maddeli ilaclar kullandınız ve hala kusunuz iyilesmedi..
hava kesesi kenesi diye bir kene cesidi vardir.. kusların hava keselerine yerlesir ve solunumlarını zorlastir.. buda buyuk solunum sıkıntılarına yol acmaktadir..
oncelikle hava kesesi kenesi tedavisi icin,kusun ensesine 1 damla vilmectin damlatilir,10 gun sonra tekrar damlatilir,
kroniklesmis.. solunum yolu sıkıntısı icin,
azeltin, etken maddeli azitromisin dir...bu ilac toz seklindedir.. daha once kaynatip soguttunuz suyu yarım suluga koyuyorsunuz.. icine nohut tanesi kadar toz ilactan
koyacaksınız,bu ilac 5 gun boyunca yenilenecek,kusta hırıltı varsa hırıltı, 5 gun sonunda kesilecektir..
5 gunden sonraiii ventolin şurup kullanılacak..
eczaneden temin edebilirsiniz..şuruptan yarım suluga 6 damla koyup hergun ilaclı su tezalenmek süretiyle 10 gun veriyorsunuz,
bu tedaviyi yaptiktan 1 ay sonra aynı islemi tekrar uygulamalısınız.. kroniklesmis sorunlar tekrardan ortaya cıkabilir..
saygılarımla..

NOT: KUSLARINIZA TAZE NANE YEDİRİN....

degerli kardesler dostlar merhabalar,iş yerimi buyuk bir yere tasıgıdımdan dolayı,cok yogun ve yorgun zamanlar geciriyorum,bu esnada yardımcı olamadıgım arkadaslar,kusura bakmasın
tlflara cvp verecek zaman dahi bulamıyordum,son zamanlarda özelikle solunum yolu ejfeksiyonları üzerine gelen yogun sikayetler üzerine, kroniklesmis gecmeyen hastalıgın tedavisini bunca isimin arasında bi vakit buldum kısaca özetleyecegim...
crd.. nedir nasıl olusur,
crd solunum yolu enfeksiyonu olan verilen addir.. bunun safhaları vardir,
hafif safha
orta safha
siddetli safha
kroniklesmis safha,
bu hastalıgın en onemli sebeplerinden biri,metre kare hesabına dusen kus sayısından fazla kapalı alanlara kus koyulması
havalandırmanın iyi olmaması, yurt dısından gelen kasalarda sıkıstırılmıs kuslar,
kacak yollarla gelen saglıksız kuslar,
her zaman soledigim icin.. ucuz yollu alının kuslarda her zaman saglık problemi cıkar,üretimdeki en onemli sey kusların saglıdır..
dünyanın en guzel kuslarına bile sahip olsanız kümesinizde sağlık problemi varsa,üretim kacınılmaz cekilmez bir eziyet olur..
o yuzden kus alirken,once fiyatını değilde saglıgını kontrol edin...
solunum yolu icin kullanılılan bir cok ilac vardir.. doksisiklin,eritromisin,enfosaklisin,taylosin,vs,,,
bu etken maddeli ilaclar kullandınız ve hala kusunuz iyilesmedi..
hava kesesi kenesi diye bir kene cesidi vardir.. kusların hava keselerine yerlesir ve solunumlarını zorlastir.. buda buyuk solunum sıkıntılarına yol acmaktadir..
oncelikle hava kesesi kenesi tedavisi icin,kusun ensesine 1 damla vilmectin damlatilir,10 gun sonra tekrar damlatilir,
kroniklesmis.. solunum yolu sıkıntısı icin,
azeltin, etken maddeli azitromisin dir...bu ilac toz seklindedir.. daha once kaynatip soguttunuz suyu yarım suluga koyuyorsunuz.. icine nohut tanesi kadar toz ilactan
koyacaksınız,bu ilac 5 gun boyunca yenilenecek,kusta hırıltı varsa hırıltı, 5 gun sonunda kesilecektir..
5 gunden sonraiii ventolin şurup kullanılacak..
eczaneden temin edebilirsiniz..şuruptan yarım suluga 6 damla koyup hergun ilaclı su tezalenmek süretiyle 10 gun veriyorsunuz,
bu tedaviyi yaptiktan 1 ay sonra aynı islemi tekrar uygulamalısınız.. kroniklesmis sorunlar tekrardan ortaya cıkabilir..
saygılarımla..

NOT: KUSLARINIZA TAZE NANE YEDİRİN....

Ustam peki önerebileceğiniz bir ilaç
Varmı tam olarak kuşlarım bayağıdır bende ve Adana ılık üşümüş olabileceğini düşünmüyorum yanındaki kuşta bu durum yok çünkü. Ne almam gerekiyor yarın alıp yapayım bizimkiler devam ettirsin?

Kuş hızlı soluk alıp vermesi heycandanda olabilir gizlice takip edebilirsin sen yanında yokken öyle yapıyormu diye. Bi aralar benim kuşta öyleydi beni görünce heyecanlanıp hızlı nefes alıyordu uçamıyordu uçsada düşüyor. Fıst fıst seside kuşun tüydeyse bildiğim kadarıyla doğal birşey. Kuşlar tüy dökerken huylanabilir. Veya oldukları yerde toz varsada olabilir benim kafesimin tülü baya tozluydu çırptım öyle bir sorun olmadı artık tabi üstadlar iyi bilir. Ben yaşadıklarımı tavsiye ettim. Denemende fayda var. İyi hobiler.

Teşekkür ederim Rookie ben yanında yokken de yapıyor baktım evet hızlı nefes alıyor bı hırıltı çıkıyor işte oda fst fıst diye bi ses üşütmüş olabilir mi bilmiyorum ne gerekiyorsa yapayım bi çözüm sunulsa çok memnun kalırım

Arkadaşlar konuyu tekrar canlandırıyorum ama, yaklaşık 10 gün önce petshopa gidip durumu anlatmıştım ve kuşun astım olduğunu söyledi ve ( aviastım) oral çözelti kullanmamı söyledi. Bizimkiler kuşun halen hstalığının devam rttiğin söylüyorlar evde olmadığım için bilmiyorum. Yani kısacası geçmemiş hangi ilacı almamı önerirsiniz veya o ilacın üstüne yine ilaç kullanmak zarar verecek midir?

Yardımcı olabilecek yok mu?

Nezle, soğuk algınlığı olabilir eğer üşüttü ise ki bu mümkün. dolayısı ile kuşumuz nefes alırken zorlanır ses çıkarır. Bu geçmiyorsa uzun süredir böyle ise, antibiyotik tedavisine başlamak gerekir. Suyuna bir diş sarımsağı ezerek damlatın yahut suyuna bu bir şekilde bulaşsın ve suyunu günlük olarak değiştirin. Sarımsağın antibiyotik etkisi var diye biliyorum çok ama çok geçmiş olsun

MUHABBET KUŞUM UYUMAK İÇİN KAFASINI ARKAYA ÇEVİREMİYOR BOĞAZINI GAGASIYLA GAGALIYO NEFES ALIP VERİRKEN SES ÇIKARIYOR VE YÜRÜYEMİYOR YEM VE SU İÇMİYOR LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

MUHABBET KUŞUM UYUMAK İÇİN KAFASINI ARKAYA ÇEVİREMİYOR BOĞAZINI GAGASIYLA GAGALIYO NEFES ALIP VERİRKEN SES ÇIKARIYOR VE YÜRÜYEMİYOR YEM VE SU İÇMİYOR LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ
Yediği bir şey boğazını tıkamış olabilir, veterinere gitmenizi tavsiye ederim çok geçmiş olsun bilemedim..

Selamlar arladaşlar
paylaştığım linkte kuşumun nefes alırken ki hali var.Videoya dikkatli bakıldığında nefes alırken karnı ve kuyruğu ayı anda titriyor,oynuyor.Nefes alırken -burnundan geldiğini zannediyorum- fhırt fhırt ses geliyor.Kafesi salma kafes içeri girince neşesi kaçıyor.Genel olarak hareketli canlı ama videoya bakarsanız gözlerini açıp kapaması biraz yorgun gibi yapıyor.Bu postu atarken kuşu alalı daha 24 saat olmadı
Şimdi bu kuşa nasıl bakmam gerekiyor ne tür vitamin ve ilaç vermem gerekiyor.Kuş biraz bakımsız kalmış.Bazen esner gibi ağzını açıp kapıyor.
Önerebileceğiniz bir yem markası var mı?Evde haşlanmış yumurtayı ne sıklıkla vermeliyim?

Son düzenleme:
Selamlar arladaşlar
paylaştığım linkte kuşumun nefes alırken ki hali var.Videoya dikkatli bakıldığında nefes alırken karnı ve kuyruğu ayı anda titriyor,oynuyor.Nefes alırken -burnundan geldiğini zannediyorum- fhırt fhırt ses geliyor.Kafesi salma kafes içeri girince neşesi kaçıyor.Genel olarak hareketli canlı ama videoya bakarsanız gözlerini açıp kapaması biraz yorgun gibi yapıyor.Bu postu atarken kuşu alalı daha 24 saat olmadı
Şimdi bu kuşa nasıl bakmam gerekiyor ne tür vitamin ve ilaç vermem gerekiyor.Kuş biraz bakımsız kalmış.Bazen esner gibi ağzını açıp kapıyor.
Önerebileceğiniz bir yem markası var mı?Evde haşlanmış yumurtayı ne sıklıkla vermeliyim?
Suluğuna beş altı damla limon damlatın. Kaliteli bir vitamin alıp kullanın. Günlük taze meyve sebzesini eksik etmeyin. Vitaktaft kullanıyorum memnunum, bonnieden de memnundum. Haşlanmış yumurtayı verdiğiniz zaman çok fazla bekletmeyin bozulur. Dört saatten sonra kaldırın. Haftada iki verebilirsiniz.

Suluğuna beş altı damla limon damlatın. Kaliteli bir vitamin alıp kullanın. Günlük taze meyve sebzesini eksik etmeyin. Vitaktaft kullanıyorum memnunum, bonnieden de memnundum. Haşlanmış yumurtayı verdiğiniz zaman çok fazla bekletmeyin bozulur. Dört saatten sonra kaldırın. Haftada iki verebilirsiniz.
teşekkür ederim

bu ,rada yaptığı yutkunma harekerini yeni yapmaya başladı ilaç almaya gidiyorum soğuk algınlığı sanıırım.ne yapmam gerekir ?

İlaç olarak ne aldınız?
SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN VİTAFER VİTAMİN İÇİN AVİSOL-B Kuşun bu videosunu petşopçuya gösterdim bu ikisini verdi önerdi bende aldım şimdi sonuçlarını bekliyorum.Kuşum oynarken serbestken çok bi sıkıntısı yok ama hareketsiz kalınca aynı videodaki gibi yutkunma hareketi yapıyor.

SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN VİTAFER VİTAMİN İÇİN AVİSOL-B Kuşun bu videosunu petşopçuya gösterdim bu ikisini verdi önerdi bende aldım şimdi sonuçlarını bekliyorum.Kuşum oynarken serbestken çok bi sıkıntısı yok ama hareketsiz kalınca aynı videodaki gibi yutkunma hareketi yapıyor.
Gelişmeleri paylaşım bizle iyi olur duruma göre yeni öneriler gelir.

Merhaba. Muhabbet kuşum yaklaşık 2 haftadır sesli nefes alıyor her şeye ilgisiz. Yem yemesi ve su içmesi azaldı. Coronadan dolayı dışarı çıkıp uzman birine gösteremiyorum. Sık sık da hapşuruyor. Kanatlarını da açıyor. Sürekli uyuyor. Neden olabilir ve ne yapabilirim ?

merhaba benim2 tane muhabbet kuşum var biri dişi diğeri erkek erkek olan nefes almakta zorlanıyo hani insanın burnu tıkanırda burnunu çekerya onun gibi ses geli yo neyapmalıyım

Geri