Hoşuma Gitti Paylaşayım Dedim :)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve yasin51 tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. yasin51
  Çevrimdışı

  yasin51 Profesyonel

  Katılım:
  18 Haziran 2014
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  Niğde
  MUHABBET KUŞU ÜREME HAKKINDA GENEL BİLGİLER

  1.üretim yapmak isteyen arkadaşlar önce üretime hazır bi dişi almaları daha iyi olacaktır.çünkü dişi muhabbet kuşları ortama daha geç alışırlar.

  2.eve gelen dişi muhabbet kuşu 1 ay 2 günde 1 olmak suretiyle yumurta mamasıyla beslensin ki kuş daha iyi yavruya bakabilsin.tabi ki vitamin takviyesinide unutmuyoruz.

  3.1 ay geçtikten sonra dişi kuşumuz üretime artık hazırdır.yanına yetişkin erkek kuşumuzu atıyoruz ve fazla rahatsız etmiyoruz.

  4.kuşlar birbirine uyum sağladıktan sonra aspur.nijer.kenevir tohumumlu karışık yemden veriyoruz.

  5.şayet kuşlarımız hala çiftleşmiyorsa kuşları 1 haftalık bir gözlem sürecine alıyoruz.tesbit ettiğimiz sorunu www.muhabbetkusu.com.tr adresinde paylaşıyoruz ki çözüm üretelim.

  6.diyelim muhabbet kuşumuz çiftleşti ve yuvadan fazla çıkmamaya başladı.işte o zaman sizin için biraz sıkıntılı bir dönem başlıyor.

  7.muhabbet kuşumuz yumurtladıktan sonra 2 günde 1 mama taviyesi yapıyoruz.çünkü dişi muhabbet yuvalıktan çıkmayacak ve erkek onu besleyecektir.

  8.yumurtanın dolu olup olmadığını 7 günlük iken anlaşılacaktır.dolu yumurtaya güçlü bir ışık tuttuğumuzda içinde damarlar belirecektir.boş yumurtada ise hiç bi şey gözükmeyecektir.(tabi yumurta kontrolünü yaparken ilk yumurta 7 günlük iken diğer yumurtalar 3-5 günlük olabilir.diğerleri boş diye atmıyoruz..)

  9.muhabbet kuşu yumurtaları gün uzunluğuna bağlı olarak 15 – 19 -21 hatta 25 günlükken bile çıkmaktadır.

  10.ilk yavrumuz çıktığından itibaren her gün mama takviyesi,vitamin takviyesi,çeşitli besinler veriyoruz.yuvalık kontrolünü günde 3 kez yapmamız yeterli olacaktır.

  11.yavrularımız yaklaşık 18-19 günlük olduklarında istersek kafesin altına koyabiliriz.anne yavrulara kafesin altında bakmaya devam edecektir.bu yavru kuşun daha çabuk yem,mama gibi yiyecekleri çabuk öğrenmesine katkı sağlayacaktır.dış ortama hemen uyum sağlarlar.

  12.yavrularımızın tamamı yuvadan atladıktan 3 gün sonra(yuvalıkta kalan kuşlar için geçerlidir.) ayrı kafese alıyoruz.

  13.Muhabbet Kuşunun Dişileri Erken Eşe Gelebildiği İçin Yavrular 2 Aylık Olduklarında Dişileri Ayrı Kafese Alalım Ki Kardeşleriyle Eş Tutmasın
   
 2. BadyGuard
  Gizli

  BadyGuard Guest

  Cok guzel olmuş elinize gonlunuze saglik Kemal bey
   
 3. yasin51
  Çevrimdışı

  yasin51 Profesyonel

  Katılım:
  18 Haziran 2014
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  Niğde
  Teşekkürler güzel olmuş.
   
 4. qwxbb
  Çevrimdışı

  qwxbb Profesyonel

  Katılım:
  15 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  358
  Beğenileri:
  1
  Kısa-öz ama oldukça öğretici bilgiler içermekte. Kendi adıma teşekkür ederim paylaşımın için
   

Sayfayı Paylaş