Karadeniz Pet

İlgisiz dişi?

kupakızı

Meraklı Üye
Arkadaşlar yuvada yumurta olmasına ramen dişi kuş gün içinde çok fazla girip çıkmıyor yuvaya. Bu durum normal mi? Bu iki yumurtadan biri çürükmüş :eek: yeni öğrendim ve hemen aldım yuvadan. 2 yumurtayı da dişi kendisi ayırmış.

Ekli dosyalar

• IMG-20170815-WA0003.jpg
    IMG-20170815-WA0003.jpg
    153.6 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG-20170815-WA0006.jpg
    IMG-20170815-WA0006.jpg
    148 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:

kuşlarınızı rahatsız etmeyin sürekli yuvalığa bakıp kuşları tedirgin etmeyin onlar işini bilir.genelde 2-3 yumurtadan sonra yatarlar kuluçkaya. fakat bu yumurtalar kızgınlık yumurtası da olabilir. kuşlarınızı çiftleşirken gördünüz mü?

kuşlarınızı rahatsız etmeyin sürekli yuvalığa bakıp kuşları tedirgin etmeyin onlar işini bilir.genelde 2-3 yumurtadan sonra yatarlar kuluçkaya. fakat bu yumurtalar kızgınlık yumurtası da olabilir. kuşlarınızı çiftleşirken gördünüz mü?
Ne yazıkki görmedim. :( Ben 3 haftadır yanlarında değilim şehir dışındayım. Kuşlar komşudaydı. Kardeşiminde gidince yeni haberi oldu ve bana haber verdi. Şimdi ne yapmam gerek peki? Kızıştırıcı yeme vs. devam mı? Yoksa bir süre sonra mı kızıştırıcı verelim?

kuşların durumu nasıl görsel paylaşabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• IMG-20170816-WA0006.jpg
    IMG-20170816-WA0006.jpg
    117.4 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20170816-WA0003.jpg
    IMG-20170816-WA0003.jpg
    148.5 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20170816-WA0002.jpg
    IMG-20170816-WA0002.jpg
    136 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20170815-WA0000.jpg
    IMG-20170815-WA0000.jpg
    169.3 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20170815-WA0004.jpg
    IMG-20170815-WA0004.jpg
    210 KB · Görüntüleme: 24
Bu arada kızgınlık yumurtası ne anlama geliyor?

dişi kuş kızgın durum da iken çiftleşme olmadan yumurtlar sa bu kızgınlık yumurtası olur. kuşlarınıza gelecek olursak dişi kızgınlık döneminde değil. mama nijer vs. verebilirsiniz. her gün suyunu tazeleyin. kafese kalamar kemiği asabilirsin kalsiyum ihtiyacını gidermesi için. çimlenmiş buğday verebilirsin kuşlar için çok faydalı bir besin kaynağı. vs. vs.

Tatildeyken çok ihmal edildi komşuda olduğu için yer değişimi vitamin mama vs. :( şimdi daha ilgili olacağız bakalım. Ayrıca bugün sabah dişi yuvada baya uğraşmış girip çıkmış. Talaşların bi kısmını dışarı atmış. Bu iyiye işaret sanırım. :) diğer yumurtayıda yuvadan almalı mıyız? Kızıştırıcı yem daldarı Nijer ve mamadan azar azar veriyoruz kalamarda var kafeste ama çimlenmiş buğdayı ilk defa duyuyorum. Aktarlarda mı bulunur?

dişi kuş kızgın durum da iken çiftleşme olmadan yumurtlar sa bu kızgınlık yumurtası olur. kuşlarınıza gelecek olursak dişi kızgınlık döneminde değil. mama nijer vs. verebilirsiniz. her gün suyunu tazeleyin. kafese kalamar kemiği asabilirsin kalsiyum ihtiyacını gidermesi için. çimlenmiş buğday verebilirsin kuşlar için çok faydalı bir besin kaynağı. vs. vs.
Tatildeyken çok ihmal edildi komşuda olduğu için yer değişimi vitamin mama vs. :( şimdi daha ilgili olacağız bakalım. Ayrıca bugün sabah dişi yuvada baya uğraşmış girip çıkmış. Talaşların bi kısmını dışarı atmış. Bu iyiye işaret sanırım. :) diğer yumurtayıda yuvadan almalı mıyız? Kızıştırıcı yem daldarı Nijer ve mamadan azar azar veriyoruz kalamarda var kafeste ama çimlenmiş buğdayı ilk defa duyuyorum. Aktarlarda mı bulunur?

Kızıştırıcı besinler vermeyin. Eğer yumurtalar döllenmiş ise, kuluçkaya yatmayı bırakıp veya yavrular çıktıktan sonra yavruları yuvalıktan atıp tekrar çiftleşmeye çalışabilirler.
Aktardan yemlik buğday alıp kendiniz kolayca çimlendirebilirsiniz. Webde bununla ilgili çok bilgi var. Buğday çimlendirme diye yazarsanız çıkar. Ancak kuşlar için çimlenmeye ilk başladığı zaman daha faydalı, bunu unutmayın.

buğdayı aktardan alıp kendiniz evde çimlendirecek siniz. İnternet de araştırın daha ayrıntılı bilgiye ulaşırsınız.

Kızıştırıcı besinler vermeyin. Eğer yumurtalar döllenmiş ise, kuluçkaya yatmayı bırakıp veya yavrular çıktıktan sonra yavruları yuvalıktan atıp tekrar çiftleşmeye çalışabilirler.
Aktardan yemlik buğday alıp kendiniz kolayca çimlendirebilirsiniz. Webde bununla ilgili çok bilgi var. Buğday çimlendirme diye yazarsanız çıkar. Ancak kuşlar için çimlenmeye ilk başladığı zaman daha faydalı, bunu unutmayın.
Tamamdır Süleyman Bey inşallah hayırlı sonuçlar alırız. Çok sağolun yine yetiştiniz sorunuma. :)

Bu arada çimlendirilmiş tohum kullanırken çok dikkatli olmak lazım. Çimlenmeye tohumlar, bakteri ve mantar üremesi için oldukça elverişlidir. Kuşlara verilmeden iyice yıkanmalı, sonra bir dezenfektan ile temizlenmeli, sonra tekrar bol su ile durulanmalı. Ben Virkon S kullanıyorum. Kuş gribi de dahil olmak üzere 22 virüs, 400 bakteri ve 60'tan fazla mantar üzerinde etkili. Kuşlar üzerinde dahi kullandım, şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım, yaşayan da duymadım. Bu konuyla ilgili de başka ürünleri tavsiye edenler var. Araştırabilirsiniz.

Bu arada çimlendirilmiş tohum kullanırken çok dikkatli olmak lazım. Çimlenmeye tohumlar, bakteri ve mantar üremesi için oldukça elverişlidir. Kuşlara verilmeden iyice yıkanmalı, sonra bir dezenfektan ile temizlenmeli, sonra tekrar bol su ile durulanmalı. Ben Virkon S kullanıyorum. Kuş gribi de dahil olmak üzere 22 virüs, 400 bakteri ve 60'tan fazla mantar üzerinde etkili. Kuşlar üzerinde dahi kullandım, şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım, yaşayan da duymadım. Bu konuyla ilgili de başka ürünleri tavsiye edenler var. Araştırabilirsiniz.
Çok sağolun Süleyman Bey bir video izledim bakalım deneyeceğim inşallah, ayrıca Virkon S veterinerden mi bulabilirim? Buğdayı durulama suyunda mı kullanacağım?

Virkon çok güçlü bir toz dezenfektan. Fiyatı da buna bağlı olarak biraz yüksek gelebilir. 1/100 veya 1/200 oranında kullanılıyor. Yani 1 litre suya 1gram kadar. Ben çimlenmiş tohumların üzerine spreyle ip tekrar duruluyorum. Nihayetinde kimyasal, doğrudan kursağına gitmemeli.

en önemli nokta yuva. kullandığınız yuvada başarılı bir kuluçka geçirmesi çok zor. folluklu muhabbet kusu yuvalarına geçin biran önce

en önemli nokta yuva. kullandığınız yuvada başarılı bir kuluçka geçirmesi çok zor. folluklu muhabbet kusu yuvalarına geçin biran önce

Evet ben yazmayı unutmuşum, follukla yuvalık arasında boşluk kalmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Sanırım Yumurta folluğun dışında olduğu için çıkarmıştınız

Evet ben yazmayı unutmuşum, follukla yuvalık arasında boşluk kalmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Sanırım Yumurta folluğun dışında olduğu için çıkarmıştınız
Evet Süleyman Bey o yüzden çıkarmıştık. Tekrar koyabilir miyiz yani? Boşluksuz nasıl ayarlarız bilemedim ama. Bu aradadişi yumurtaları atmış yuvadan. :eek: Çok üzüldüm ya. Kardeşime çürük yumurtayı çıkarmasını söylemiştim unutmuş. :mad:

Çürük, kırık, boş yumurtaları tutmanın anlamı yok. Böyle olduklarını biliyorsanız atmanız lazım. Folluk olmadan olmaz. Dişi kuluçkaya yatmakta zorlanır, yumurtaları altına toplayamaz. Belki de bu yüzden attı yumurtaları. Yuvalık elimde olsa birçok çözüm yolu bulurum ama buradan olmuyor tabi. Kontrplak parçası olabilir, başka bir malzemeyle etrafına dolgu yapılabilir. Folluğun yuvalığa mümkün olduğu kadar etrafında boşluk kalmaksızın oturması daha sağlıklı olur.