Karadeniz Pet

İlk aldığım gün salmalı mıyım ?

• Konbuyu başlatan nur büyük
  • Başlangıç tarihi
Hemen salmayın. Ama öyle 2 haftaya falan da gerek yok. Sanılanın aksine papağanların yerlerine alışması için yarım saat bile yeter. Salmadığınız sürede kafes içinde elinize gelmesini sağlayın. Ne zaman elinize geliyor o gün dışarı salabilirsiniz. Kuşunuz yavruysa 3 gün bile yeter. Çünkü uçan kuş mutuludur, kendine güvenir ve ancak kendine güvenen kuş dedilerinizi yapar.

Merhaba. pek tecrübeli sayılmam bu konuda ama senin de benimle aynı durumda olduğunu düşünerek çok az olan tecrübelerimi aktarıyorum. ilk kuş denemem bir mavişti. aldığım ilk günü saldım. Sağa sola çarpmaları oldu ama hemen alıştı. Çok çabuk evcilleşti ve konuşmak üzereyken. 2 aylık ken firar etti :D hemen 2. kuşumu aldım. ilkini aynı gün salmıştım ve buna da öyle yaptım. çarptıkları yerler sevip kondukları yerler hep aynı oldu. Ve 2. kuşum şu anda 3 aylık ve konuşmaya başladı. İnsanı bıktıracak derece de evcil. Tek sorunum kafese girmemesi. kafesin kapısı açık. kendi kazara girerse hemen kapatıyorum. yok eğer girmezse omzumda diğer odaya götürüp ışığı kapatıp avucuma alarak koymak zorunda kalıyorum. Avuca alınca soğur güvenini kaybeder diye yazılıyo birçok yerde. Ben avuçladığımda hiç sesi çıkmıyor son derece doğal karşılıyor ve hiçde soğuma olmadı.

Herkes güzel hoş yorum yapmış...Ben şöyle bir toparlayayım :)
Kuşu aldınız diyelim
Kuşlar ilk gunlerde aşırı korkak olurlar. İlk 1 hafta sadece yerini sabitleyin kuş ortama ve insanlara alışsın gunde 15-20 dk korkutmadan elinizi kafesin içinde tutun bunu ilk gun yapmayın ama... 1. Haftadan sonra kuş rahatlar ondan sonra uçurun ilklerde çarpmalar olur normaldir.. Bol şans 2-3 aylık erkek bir yavru tercihimdir bol şans :)

sabırla 15 gün bekledim. şimdi 8 aydır tepemden inmiyor.
Biraz sabır sonrası keyif...

ilk kuşum 3 aylık bir erkekdi..eve geldiği 2. günden itibaren kafesin kapısını açık bıraktım..o kendini hazır hissettiğinde cıkıyor zaten..onun ne zaman hazır hissedeceğini benim bilmemden daha iyiydi onun bu kararı vermesi..kafesin kapısını açık bıraktıgım ilk gün çıkmadı..ben de kafesin dışından onunla yumuşak bir ses tonu ile konuşmak dışında hiç sırnaşmadım ona..ertesi gün biz odada yokken cıkmış beyefendi..odada cicek veya perde varsa ilk gözlerine bunları kestiriyor ve konuyorlar..cevreyi meraklı bir şekilde didik didik gözlüyorlar..tanımaya calışıyorlar..biz odaya girdiğimizde bizden korktu..ama bir süre sonra baktı ki biz oralı degiliz, onu rahatsız etmiyoruz ilgilenmiyoruz..saldı kendini..şimdi bu 20 gün çıkarma da alışsın diyen arkadaşlara sormak lazım. yahu kafesten cıkarmadıgınız sürece bu kuş nasıl alışacak eve , odaya ? duvara carpar oraya buraya carpar diyorsunuz da 20 gün sonra cıkarsanız çarpmıyor mu duvara..illa ki ilk bikaç uçuş denemesinde bunlar olacak..önemli olan sizin odada ki dolap kalorifer vs arkalarında kuşun düşüp sıkışacağı yerler varsa bunlarla ilgili tedbir almanız..mesela ince keskin kenarları olan nişler büyük tehlike odada, Allah muhafaza o keskin köşelere çarparsa ciddi sorun olabilir,salacagınız odada bu tehlikeleri bir gözden geçirmelisiniz ilk evvela....siz 1 sene bile kuşu kafesinde tutsanız ortama alışsın diye, cıktıgı ilk gün ilk uçuşunda gine çarpacak bir yerlere..çarpa çarpa ögreniyorlar zaten ortamı..bizim ki de 3-5 kere duvara tavana kapıya tosladı, ama sonrasında evi benden daha iyi biliyor şimdi..kafası nereye eserse uçuyor..salondan koca holu geçip yatak odasındaki aynaya gidiyor..sıkıldıgında atlıyor geliyor..ha bu erkekti ve cok zeki de bir kuş..buna arkadaş aldıgım5 aylık dişi de süreç böyle sorunsuz gitmedi o daha geç adapte oldu eve, bize hala daha alışamadı korkuyor..erkek omzumdan kafamdan inmez elimden herşeyi yer..bu öyle korkulu gözlerle seyreder..aslında kuşun kendi karakteri , özellikleri belirliyor tüm bu sorularınızın cevapları..bence her kuşa uygulanabilecek genel bir dogru yok bu noktada..deneyip görecekseniz..sıkıntı yaşarsa tekrar kafese alıp bir süre tanıyacaksınız..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri