Karadeniz Pet

İlk kez yumurta aldım yardım?

Herkese merhaba. Dün bir çift aldım. Dişinin altında yumurta vardı. Dün gece ve bugün birer tane daha yumurtladı ve 3 yumurta oldu. Erkek yuvalığa girip çıkıyor. Dişi de yemini yiyip suyunu içtikten sonra tekrar yumurtaların üstüne yatıyor. İlk kez yumurtlayan bir çiftim olduğu için şu an bir şeyler yapmam gerekiyor mu?

Ne yapman gerektiğini bilmiyorum ama hayırlı uğurlu olsun şimdiden yeni yavrularınız sağlıkla dünyaya gelir İnşallah.

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

Erkek yuvalığa girip çıkabilir normaldir. Dişinin yer değişikliğine rağmen yumurtaların üstüne yatması gayet iyi. Yapman gereken tek şey kuşların zaten yeterince stres altındadır. Gerekmedikçe kuşlarını hiç rahatsız etme. Gerisini kuşlarına bırakabilirsin. Yavrularını da görürsün umarım kolay gelsin.

1- Yemini suyunu düzenli yenileyin.
2- Düzenli mama verin haftada 3 gün.
3- Günlük yuvalık kontrolu yapın sessiz ve rahatsız etmeden.

Fazlasına gerek yok mümkün oldukça muhattap olmayın kuşlarla :)

Erkek yuvalığa girip çıkabilir normaldir. Dişinin yer değişikliğine rağmen yumurtaların üstüne yatması gayet iyi. Yapman gereken tek şey kuşların zaten yeterince stres altındadır. Gerekmedikçe kuşlarını hiç rahatsız etme. Gerisini kuşlarına bırakabilirsin. Yavrularını da görürsün umarım kolay gelsin.

Teşekkürler söylediklerinize dikkat edeceğim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:00 -->-> Daha önceki mesaj 22:59 --

1- Yemini suyunu düzenli yenileyin.
2- Düzenli mama verin haftada 3 gün.
3- Günlük yuvalık kontrolu yapın sessiz ve rahatsız etmeden.

Fazlasına gerek yok mümkün oldukça muhattap olmayın kuşlarla :)

Teşekkür ederim. Dediklerinizi yapacağım. İnşallah yavru da alırım.

Teşekkürler söylediklerinize dikkat edeceğim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:00 -->-> Daha önceki mesaj 22:59 --

Teşekkür ederim. Dediklerinizi yapacağım. İnşallah yavru da alırım.

İnşallah, Allah gönlünüze göre versin.

Arkadaşlar gereken bilgileri vermişler. Sayılı gün çabuk geçecek bir de bakmışsın yavrular olmuş büyümüş.İşte o zaman ne yapacaksın. Benim kiler doğdu. 5 tane oldu, büyüdü. Kimseye vermiyorum. Kıyamıyorum. Kafese de sığmıyorlar. Çaresizim. Ben şimdi ne yapmalıyım. Sana tavsiyem kır yumurtaları iki tane kalsın. Çiftlik kurmayı düşünmüyorsan işin bundan sonrası çok zor. Allah kolaylık versin dostum.

oda sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olmalı diye biliyorum

Hiçbir şey yapmayın zaten ortam deişmiş uğraşırsanız daha çok huzursuz olurlar yemlerini sularını verin ve mümkünse pek yaklaşmayın

Arkadaşlar gereken bilgileri vermişler. Sayılı gün çabuk geçecek bir de bakmışsın yavrular olmuş büyümüş.İşte o zaman ne yapacaksın. Benim kiler doğdu. 5 tane oldu, büyüdü. Kimseye vermiyorum. Kıyamıyorum. Kafese de sığmıyorlar. Çaresizim. Ben şimdi ne yapmalıyım. Sana tavsiyem kır yumurtaları iki tane kalsın. Çiftlik kurmayı düşünmüyorsan işin bundan sonrası çok zor. Allah kolaylık versin dostum.

Bu yazdıkların çok yanlış bence o kadar basitmi içinde ufacık can olan yumurtaları kırmak..:mad: Asla kırmamalı dolu bir yumurtayı. Büyüdükten sonra ona güzel bakabileceğine inandığı birisine verir daha iyi.

şuan gidişat gayet güzel yemini suyunu mamasını eksik etmeyin fazlada rahatsız etmeyin 2 günde bir yumurta kontrolü yapabilirsiniz her gün bakmaya gerek yok...kafes temziliğini bu aralar fazla yapmayın yerinden de oynatıp rahatsız etmeyin kuş ortama alıştıktan sonra yaparsanız daha sağlıklı olur

Ben taze yumurtaları demek istemiştim. Çok yavru ya bakmak zor oluyor baba çok yipraniyor

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maşallah..

Moderatör tarafında düzenlendi:
sizide anne karnında alsalardı keşke

Kardeşim bu biraz ağır olmuş. Ben bile yazdıklarım için sert çıkıştım diye düşündüm kendi kendime. [MENTION=8114]salahattin[/MENTION] Bey hem yaş olarakta büyüğüm o yüzden kusura bakmasın. Zaten iyi niyetle söylemiş. Yumurta kırılmasını hala yanlış buluyorum tabikide ama sizin tepkiniz gerçekten ağır olmuş forumda bu tür tatsız cümleler kurmaya gerek yok..

sizide anne karnında alsalardı keşke
Sizi de doğduktan sonra "iyi insanlardır" diye yanlış kişilerin eline verselerdi. Acı çeke çeke canını verseydin. Annenin karnında ölmeyi istemez miydin? Ben bu düşünce ile bakamazlar, incitirler, üzerler diye başkasına vermeye kiyamadigimi ve bunun için üretmek istemediğimi belirttim. Yumurtayı görünce başka ne düşünebilirsiniz? Ben bu zavallilarin hak etmediği yaşam biçimine biz insanlar yüzünden kafes denilen küçücük hücrelere hapsedilmesine gönlüm hiç razı gelmiyor. Onlara sevgimizi hapsederek değil doğal ortamında göstermeliyiz. Tüm canlıların özgür sağlıklı mutlu olması dileğiyle.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kardeşim bu biraz ağır olmuş. Ben bile yazdıklarım için sert çıkıştım diye düşündüm kendi kendime. [MENTION=8114]salahattin[/MENTION] Bey hem yaş olarakta büyüğüm o yüzden kusura bakmasın. Zaten iyi niyetle söylemiş. Yumurta kırılmasını hala yanlış buluyorum tabikide ama sizin tepkiniz gerçekten ağır olmuş forumda bu tür tatsız cümleler kurmaya gerek yok..

size ait olmayan bir canlının neslini sürdürmesini engelliyosunuz. bu öyle yada böyle dünyaya gelmeli. gönül el vermiyosa doğaya salarsınız. karıncayı küçüp görüp onu öldüren birine de o hayvanın çapı kadar mı tepki vereceksiniz. tabiki ağır olacak. küçük birde alıntı yapayım, kanuni sultan süleyman han'ın yaşamış olduğu gerçek bir olaydır.

Kanunî şöyle diyordu hocasına:
-Meyve ağaçlarını sarınca karınca, Günah var mı karıncayı kırınca?
Hocası Ebussuud soruyu şöyle cevaplıyordu:
-Yarın Hakk'ın divanına varınca Süleyman'dan hakkın alır karınca.

Son düzenleme:
size ait olmayan bir canlının neslini sürdürmesini engelliyosunuz. bu öyle yada böyle dünyaya gelmeli. gönül el vermiyosa doğaya salarsınız. karıncayı küçüp görüp onu öldüren birine de o hayvanın çapı kadar mı tepki vereceksiniz. tabiki ağır olacak. küçük birde alıntı yapayım, kanuni sultan süleyman han'ın yaşamış olduğu gerçek bir olaydır.

Kanunî şöyle diyordu hocasına:
-Meyve ağaçlarını sarınca karınca, Günah var mı karıncayı kırınca?
Hocası Ebussuud soruyu şöyle cevaplıyordu:
-Yarın Hakk'ın divanına varınca Süleyman'dan hakkın alır karınca.

Ben hayvanları küçük görmüyorum karıncayıda öyle hepsi sonuçta can taşıyor. Ben her hayvanı seviyorum zaten. Sadece forum içinde saygıyı kaybetmeyelim istedim. Yoksa hiçbir canlının neslini sürdürmesini engelleyecek bir düşüncem olmadı.

Geri