Karadeniz Pet

İlk kuluçkadan sonra kuşlar dinlendirilir mi?

B

berkk

Guest
kuluçkanın bugün 15. günü ve dişi çok yorgun gibi arkadaşlar bir de zayıflamış gibi geliyor bana bir şey olmasından korkuyorum. ayrıyetten göğüsündeki tüyler de biraz dökülmüş neredeyse derisi gözükecek. sizce dinlendirilir mi ilk kuluçkadan sonra yoksa sakıncalı mı?

üretim yapmak gibi bir derdim yok sadece yavru sevmek istiyorum. yani bu kuluçkadan saglıklı yavru veya yavrular alırsam yeterlidir benim için

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:42 -->-> Daha önceki mesaj 21:01 --

Söylemiyim söylemiyim diyorum ama şu forumda sadece bir kaç arkadaş yardımcı oluyor onlar online değilse yardım falan hak getire. Anca birbirinizin konularına ''hayırlı satışlar, çok güzel kuşlar abi, ayy cnmmm'' tarzında mesajlar yazıyorsunuz. hadi eyvallah.

kuluçkanın bugün 15. günü ve dişi çok yorgun gibi arkadaşlar bir de zayıflamış gibi geliyor bana bir şey olmasından korkuyorum. ayrıyetten göğüsündeki tüyler de biraz dökülmüş neredeyse derisi gözükecek. sizce dinlendirilir mi ilk kuluçkadan sonra yoksa sakıncalı mı?

üretim yapmak gibi bir derdim yok sadece yavru sevmek istiyorum. yani bu kuluçkadan saglıklı yavru veya yavrular alırsam yeterlidir benim için

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:42 -->-> Daha önceki mesaj 21:01 --

Söylemiyim söylemiyim diyorum ama şu forumda sadece bir kaç arkadaş yardımcı oluyor onlar online değilse yardım falan hak getire. Anca birbirinizin konularına ''hayırlı satışlar, çok güzel kuşlar abi, ayy cnmmm'' tarzında mesajlar yazıyorsunuz. hadi eyvallah.

Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz zaten cevap verme gereği duymadım

vitamin, mama takviyesi yapmıyorsanız yapın, yapıyorsanız devam edin. kuluçkadan sonra kesin dinlendirin. tüy dökümü aşırı ise parazitten olabilir. eğer aşırı ise bununla ilgili spreyler var. mevsimsel tüy dökümü ise normal zaten.

Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz zaten cevap verme gereği duymadım

Bak biraderim. Ben pek anlamam bu kuş olayından hobi olarak yapıyorum. Ayrıca bu muhtemelen normal bir şeydir diye düşünüyorum ya da normal de olmayabilir ve bir bilgim olmadığı için benden daha tecrübeli olan sana ya da diğer arkadaşlara soruyorum.

Ayrıca forumdaki çoğu konuyu okudum ilk kuluçkadan sonra dinlendirme olmaması gerektiğini yazmış bir kaç arkadaş bunun gerçekliği var mıdır diye araştırmak istedim. Yardımın olmayacaksa ve laf çarpmak amaçlı yazıp zamanımı çalmasan daha iyi ederdin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:49 -->-> Daha önceki mesaj 21:47 --

vitamin, mama takviyesi yapmıyorsanız yapın, yapıyorsanız devam edin. kuluçkadan sonra kesin dinlendirin. tüy dökümü aşırı ise parazitten olabilir. eğer aşırı ise bununla ilgili spreyler var. mevsimsel tüy dökümü ise normal zaten.

tüy dökümü aşırı değil kardeşim. sadece karın bölgesinde muhtemelen kuluçkaya yatmaktan kaynaklı. gün aşırı mama veriyorum zaten daha yavrular çıkmadıgı için yavrular çıkınca her gün vericem. kalamar taşı var sularına vitamin koyuyorum. parazit spreyim de var fakat dediğim gibi dişiyi pek rahatsız etmek istemediğim için bir süredir sıkamadım. saolasın yardımın için

parazit spreyini kullansam kuluçkada olsa da bir şey olmaz değil mi

daha önce kuluçkadayken denemedim ama şahsi düşüncem sorun olmaz. zaten kısa süreli bi işlem, kanatların altına sıkılıyor. ama daha önce denemediğim için kesin bişey söyleyemiyorum kusura bakma.

kuşu dinlendirip dinlendirmemek size kalmış kus illede yumurta yapacak diye bir şart yok ben her kuluckadan sonra dinlendiriyorum şayet kus aşiri dinc ise 2 ci kuluçkaya izin veriyorum istisnalar haric

Muhakkak dinlendirin açıkçası ben kuşların bitap düşmesini istemem

Dinlendirme kuşun yapısıyla alakalı biraz yeterli vitamin gibi takviyeleri alamıyorsa zayıflayabilir bitkin düşebilir bu durumda dinlendirilmesi uygun olacaktır.

Gözlemleyerek buna karar verebiliriz.

Sağlıklı bir dişi 2 kuluçkayı çok rahat atlatır. Tabi sonra dinlendirmek şart. Fakat eğer kuşlar yorulurlarsa, aşırı bitkin düşerlerse ilk kuluçkadan sonra dinlendirmeniz gerekir. Sertaç Bey' in dediği gibi aslında. Tamamen kuşların yapısıyla alakalı. Kuşlarınızı iyi gözlemleyin. Daha sonra karar verirsiniz.

Geri