Karadeniz Pet

İlk kuluçkaları ne yapmalıyım...

fatih22222

Meraklı Üye
arkadaşlar kuşlarım ilk yumurtalarını vermeye başladı. şu anda yuvalıkta 3 tane yumurta var ve kafamda bir sürü soru işareti var. formda okudum ama kafam epeyce karıştı diyebilirim.
1. kuşum biraz sinirlidir ondan dolayı yumurtaları kontrol etmedim yada işaretlemedim ilk göz ağrı diye ama ilk yumurta tarihi belli eğer 20 gün sonra çatlayan yoksa son yumurta tarihinden itibaren yumurtaları alıp atmalımıyım.
2. yavrular çıkarsa yuvalığı nasıl temizlerim elimde tahta yuvalık var plastik yok talaş koydum ama dişi kuş erkekle beraber tüm talaşı boşalttı kafesin içine. ne yapmalıyım.
3. yavrular geldiğinde kontrollerini nasıl yapmalıyım.
4. kuş kuluçkadeyke kafes temizliği yapmalımıyım kafes sağlam kokuyor diyebilirm.

NOT: üstadlar bu konuda detaylı her koşulda yapılacak olanları belirten bir kaynak benim için mükemmel olur. Şimdiden teşekkürler...

Yumurta sayısı 5-6 olduktan sonra yuvalığı aç, kuşu kışala kafese doğru, ince el feneri ile kontrol et. Yazık 20 güm boşa yatmasın. aslında 3. yumurtadan itibaren yatmaya başlarlar genelde. sen 3. yumutadan sonra 20 gün saymalısın.

Çok az talaş serp yumurtalar yuvarlanmasın yeter. Yavrular çıknca 3-5 günde bir dişiyi kışala al yuvalığı içini boşalt temizle tekrar tak.

Nesini kontrol edeceksin yavrunun anne baba bakar onlara.

Kafes temizliği şart..

Geri