Karadeniz Pet

Ilk kuş

Çağrı GÖKÇEK

Paylaşımcı Üye
Merhabalar size bir sorum olacakti. Sizin kusunuz ilk aldiginizda nasil davrandi ve size nasil alıştı ve siz ona nasil davrandiniz ? Bu sorunun cevabini merak ediyorum. Simdiden teşekkür ederim :)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

genelde kuşlar yeni bi ortama geldiğinde durgun olur zamanla alışır..eğer yaşı varsa insana alışık değilse alıştırmasında güçlük çekilebilir..ben kendi yavru kuşlarımı uçmasını öğrenmeden elime alıştırıyorum sonuç hep olumlu

genelde kuşlar yeni bi ortama geldiğinde durgun olur zamanla alışır..eğer yaşı varsa insana alışık değilse alıştırmasında güçlük çekilebilir..ben kendi yavru kuşlarımı uçmasını öğrenmeden elime alıştırıyorum sonuç hep olumlu

emin bey merhaba.. ucmasını ogrenmeden dedınız sanırım sız baya kucukken yapıyosunuz alıstırma ısını. bende dun yenı bı erkek kus aldım dunden berı ıkı sefer cıkardım ucamıyo mesela bugunde hafıf bı dusme yasadı. mesela benım de ele alıstırmak ıcın tam zamanımmı bunu öğrenebılırmıyım ?

merhaba evet kendi yavrularımı küçükken alıştırıyorum hayırlı olsun kuşunuz..yavru sanırım evet tam zamanı ilgilenirseniz size alışır...

emin bey merhaba.. ucmasını ogrenmeden dedınız sanırım sız baya kucukken yapıyosunuz alıstırma ısını. bende dun yenı bı erkek kus aldım dunden berı ıkı sefer cıkardım ucamıyo mesela bugunde hafıf bı dusme yasadı. mesela benım de ele alıstırmak ıcın tam zamanımmı bunu öğrenebılırmıyım ?

Ben 3 .gün öğrettim elime gelmesini. Avucuma yem koydum biraz fazla koydum sonra ağzına doğru götürdüm elimi daha sonra hep elime yem koyarak alistirdim ve simdi hep elime geliyor.

Ben 3 .gün öğrettim elime gelmesini. Avucuma yem koydum biraz fazla koydum sonra ağzına doğru götürdüm elimi daha sonra hep elime yem koyarak alistirdim ve simdi hep elime geliyor.

daha tam alısamadıgından zaten adam akıllı yem yemedı daha bı yemeye baslasın onu denıcem ben

Sen avucuna koy yemi o konar zaten yemede alisir

MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ
Yazı Tarihi:03.05.2014
Kendi uyguladığım yöntemdir. Kesinlikle Bu paylaşımdaki amacım bilmişlik taslamak değildir ve kendi uyguladığım, iyi sonuç aldığım denemedir.
Aldığım kuş erkek ve 30 günlük bir kuştur.
Kuşu özellikle araştırarak üreticiden daha salmak kafese düşmeden anne-baba yanından aldım.
- İlk gün eve getirdim. Önceden hazırladığım kafese kuşu koydum.
- Kafesini şu anda da bulunduğu salonda biraz kuytu bir yere koydum.
- 2. gün kafesi yine bulunduğu oda da tüm odayı göreceği bir yere koydum.
- 3. gün kafes kapısını açıp elime 1 parça yem alarak elime gelmesini bekledim.
- 4-5 dakikalık bir tereddütten sonra elime geldi.
- Devamında hergün parmağımı çok yavaş hareketler ile göğsüne doğru tutarak parmağıma çıkmasını sağladım.
- her gün her gün bu pratiği yaparak bana alışmasını sağladım.
- Benim için eğitimin en önemli parçası ise basit zilli ve kuşa zarar vermeyecek bir oyuncak oldu. O ouncak ile kafesde yalnız kaldığı zamanlar da oyunlar oynadı.
- kuş geldikten itibarek 15 gün hiç salmadım. Bu süre zarfında kafes konumu itibari ile bulunduğu odayı bilhassa bana, eşime ve en önemlisi ilerleyen zamanlarda mükemmel bir dostluk kuracakları oğluma alışmış oldu.
- İlk uçuş’da şu taktiği kullandım. Kafesinde vakit geçirdiği oyuncağı aldım elime.
Kafes kapısını açınca oyuncağını görünce kafesden çıkarak elime kondu.
- çok yavaş hareketler ile oyuncağı koltuk üstüne bıraktım. Mutlu olduğunu gördüm ve o oyuncak ile oynarken bende gıdısından sevdim.
- İlk gün 10 dakika sonra hiçbir şekilde avuçlamadan oyuncağı vasıtasıyla kafese koydum.
- Bu süre ve taktiği hergün 3-5 dakika arttırarak uyguladım.
- Bi ara uçma özelliğinin tam farkına varınca ve konacak yer bulamayınca klima ünitesinin üstüne konmaya başladı. Bunun bir sorun teşkil edeceğini düşünerek klima üstünü karton kutular ile kapattım.
- Oğlumla birlikte saldığımız zaman ilgisi genelde ona ilgili ama benide ihmal etmiyor.
- Çalışmalarda eşim fazla yanımızda bulunmadı ama onunda gözlüğü ilgisini çektiği için onuda ihmal etmiyor.
- En önemli hususlar biri ise kuş bugun bana geleli 2,5 aylı bir süre olmasına rağmen 1 kez bile kuşu avuçlamadım.
- Şimdi ise bugun geldiğim nokta ise akşamları 1 saate yakın uçuruyorum. Kafesin kapısını açar açmaz benim yada oğlumun üstüne uçuyor.
- Şimdi ise konuşma çalışmlarına başladık.Güzel tepki veriyor. Sanırım 15-20 Gün içinde ilk kelime duyacağım inşallah.
- Kısaca biraz sabır ve aşırı ilgi,sevgi ile kuşu istediğim gibi alıştırdım.
- Bu yazı tamamı ile bana (Burak Çeliktaş) aittir. Burada amacım bilmişlik yada akıl vermek değildir.
Kendi uyguladığım ve Başarlı olduğumu düşündüğüm yöntemi belki 1 kişiye faydası olur diye paylaştığım bir yazıdır.

Yazı Tarihi:03.05.2014

Burak abi bende senin gibi yapiyorum oyuncagida ayni zil :) fakat ben erken cikardim kafesten kuşumu
ne2ygu2y.jpg
böyle bir boncuğum var benimde :)

Geri