Karadeniz Pet

ilk kuşlarım sorularım var. yardım lütfen

• Konbuyu başlatan sinan bulut
  • Başlangıç tarihi
S

sinan bulut

Guest
öncelikle burdaki herkese paylaştığı bilgilerden dolayı tşk etmek istiyorum. uzun bir yazı olacak ama okuyup cevaplarsanız sevinirim.
yaklaşık iki hafta önce arkadaşımın bana verdiği muhabbet kuşlarıyla ilk evcil hayvanlarıma kavuşmuş oldum. aldığımda odamdaki masanın üstüne yuvayı kurmuştum. çiftleşmelerine karşı yumurtlamıyorlardı. tavsiye üzerine odayı değiştirip yüksek bi yere astım. astığımın ikinci günü dişinin yuvadan çıkmadığını fark edip yuvasına baktım. yumurtlamıştı. 4. gün kontrol ettiğimde 3. yumurtasını bırakmıştı. bu yüzden şanslıyım galiba. şimdi sorularım.
1) kafesin altı çok kirlenmiş. temizlemek için altını sökeyimmi yoksa yumurtaların çıkmasınımı bekliyim? kafes sarsılacak çünkü.
2) bu kuluçka döneminde kuşlarımı nasıl beslemem gerekiyor? genelde karışık kuru yem ve haftada bir kraker denilen meyveli yemlerden asıyorum . vede arada yeşillik veriyorum.
3) kafesi veren arkadaşım yuvanın içine kuş kumu ve kaba talaş koymuştu. yuvayı kontrol ettiğimde kaba talaştan eser yoktu. kuşlar galiba ufaltmışlar. yuvaya neyi ne zaman bırakmalıyım.
4) yumurtladıktan sonra kesinlikle yapmam gerekenler neler? herkese tşkler

1)bence temizlemeyin bekleyin hayvanlar ürkebilir
2)ballı kraker kullanmanızı önermem içinde belli olmayan kimyasallar var onun yerine kendiniz mama yapıp verin
3)yuvayı ellemeyin zaten kuşlar yuvayı kendilerine göre ayarlamışlardır
4) daha önce hiç kuşum yumurtlamadı bilmiyorum :D

1- Bence de temizlemeyin. Anne rahatsız olup yumurtalara yatmayabilir ya da kırabilir.

2- Ballı kraker tavsiye etmiyoruz. Yararından çok zararı var. Yavrular yuvadan atlayıp da yem kırmayı öğrenene kadar hergün yumurta maması vermelisiniz. Forumda tarifi mevcut.

3- Yuvayı kesinlikle ellemeyin. Onlar talaşı kendilerine göre düzenlemiş, fazla olanı yuvadan atmışlardır.

4- Yumurtladıktan sonra tek yapmanız gereken, hergün mamalarını verip sularını tazelemek ve başka hiçbir şekilde kuşları rahatsız etmemek. Mama, yem ve su haricinde kafese yapacağınız her türlü müdahalede kuşlar strese girip yumurtalara zarar verebilirler. Hatta yemini suyunu verirken de mümkün olduğu kadar kafesi oynatmayın ki, yuvadaki yumurtalar sağa sola çarpıp kırılmasınlar.

1- kesinlikle temizlemeyin disi ürkebilir.
2-Ballı kraker tavsiye etmiyoruz kimyasal yapıştırıcı kullanılıyo ve forumda mevcut olan yumurta mamasini verin
3- kafesin hanımı gerekeni yapar ona karışmayın
4- yavruları iyi takip etmeniz gerekiyo anne bazen yavrulara zarar verebiliyo. Yeme düştüğünde ise gözlemleyin ve bakın yem kıramayan var mi ona göre hareket edin

cevaplayan tüm arkadaşlara tşkler. sabırsızlıkla ilk yavruları bekliyorum

1-Temizleme işlemi yapmayın yavrular yumurtadan çıkana kadar.

2-Ballı krakeri atın gitsin.Onun yerine artık mama vereceksiniz kuşlarınıza(Forumda olması gerekiyor mama tarifi)

3-Dişi istediği şekilde ayarlar.Yalnız kuşlar yumurtadan çıktıktan sonra yuvalığın temizliğini yapmanız gerekiyor yoksa sağlık problemlerine yol açabilir yavrularda bunun için en kısa yoldan hamster talaşı alın.Yavrular çıktıkdan sonra onunla değiştirisiniz yuvanın içini.

4-Mama-yem-su-gözlem Kuşların huylarını bilirseniz sıkıntı çıkmaz ama yavurusu katleden kuşlarda var o yüzden günde 2-3 kere kontrol şart yavrular çıktıktan sonra.Besleme yapıyormu ebeveynleri bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor... Dahada uzar giderde şimdilik bu kadar :D Tekrar hayırlı olsun...

Geri