Karadeniz Pet

ilk kuşumu dün aldım bilgilendirirseniz sevinirim.

• Konbuyu başlatan talha horay
  • Başlangıç tarihi
T

talha horay

Guest
merhaba arkadaşlar bunun hakkında forumda bir çok konu olduğunu biliyorum fakat daha ayrıntılı bir şekilde ve birebir konuşmak amaçlı tekrar konu açma isteği duydum.

bilmiyorum sağlıklı olup olmadığı bu fotoğraflardan ne kadar belli olur fakat ben koyayım kuşum bu:
sqrbk.jpg

sqrbs.jpg

eğer ne kadarlık ve ne kadar sağlıklı olduğu hakkında bir bilgi veriyorsa fotoğraflar benimle paylaşırsanız sevinirim. alırken sormayı unuttum:)

alalı henüz 1 gün oldu evet daha çok erken fakat bu 2.gün olmasına rağmen üstüne çıktığı tünekten asla inmiyor ve hareket dahi etmiyor. gece boyunca üstüne çıktığı tünekden hiç ayrılmamış.
çok az yem yedi dün kendim ballı kraker yedirdim elimi kafesin içine uzatıp ne kadar doğru yaptım bilmiyorum fakat elimden ballı krakeri yedi.

dün pek korkmuyor gibiydi elimden kaçmıyordu yem yedirirken fakat bugün çok fazla korkuyor elimi görse dahi kafesten bir oyana bir buyana kaçışıyor.

bilgisayar başında fazla takılan bir insanım bu yüzden bilgisayarımın yanına koydum sürekli gözlemleyeyim diye gözlemlediğim kadarıyla çok çekingen yemi yemek istiyor bunun için çok dikkatli ve beni gözetleye gözetleye yeme yaklaşıyor yemliğe konuyor bir tane alıyor ve tekrar beni gözetliyor bu durum çok sevimli fakat 2 gündür tek yudum su içmedi buda beni korkutuyor.

ve sanırım dolaşım sistemin de bir problem var dün yatacakken kontrol ettiğimde tertemiz olmasına rağmen bugün kalktığımda poposuna dışkı olduğunu farkkettim kendi temizlemeye çalışıyor fakat başaramıyor sizce ben müdahale etmeli miyim avuçlamak da istemiyorum daha fazla korkmasın diye.

az evvel bilgisayarımdan muhabbet kuşu videosu açtım kuşumuda karşısına koydum hemen hareketlendi ve tele tutunup ekrana bakmaya başladı sevinir gibi hareketleri vardı ve ilk kez ötüşünü duydum fakat kapattığım da tekrar aynı şekilde hareketsizliğine devam etti sesi kesildi ve tekrar çıktığı tünekten hareket etmemeye başladı. iyi mi yaptım kötü mü yaptım bunu ona yaparak?

bunları anlatmamın sebebi sizi bilgilendirmek ve bana bu bilgiler doğrultusunda ne gibi tavsiyeler verebiliceğinizi öğrenmek. sağlıklı ve mutlu bir kuş için nelere dikkat etmeliyim ve kendime nasıl alıştırabilirim?

yazı biraz uzun oldu bunun için kusura bakmayın:)
şimdiden teşekkürler iyi forumlar:)

öncelikle kuşunuz hayırlı olsun
emin olmamakla beraber 2-4 aylık arası ve erkek sağlıklı görünüyor
daha yeni almışsınız ona biraz zaman tanıyın o yeni bi ortama geldi alışana kadar durgun olması normal bu yüzden siz bi,kaç gün daha sadece ellemeden yanında durun zararsız olduğunuzu görsün mesela o yem yerken gözetlemesi sizin ona zarar vermenizden korkmasındandır ama zamanla zararsız olduğunuzu anlayıp size yakınlık göstermeye başlayacaktır ayrıca ballı krakeri hazırsa bi daha vermeyin zararlı olduğu söyleniyor ve o tünekleri kaldırıp yerine tahta tünek koymanız kuşunuzun sağlığı açısından iyi olacaktır

öncelikle kuşunuz hayırlı olsun
emin olmamakla beraber 2-4 aylık arası ve erkek sağlıklı görünüyor
daha yeni almışsınız ona biraz zaman tanıyın o yeni bi ortama geldi alışana kadar durgun olması normal bu yüzden siz bi,kaç gün daha sadece ellemeden yanında durun zararsız olduğunuzu görsün mesela o yem yerken gözetlemesi sizin ona zarar vermenizden korkmasındandır ama zamanla zararsız olduğunuzu anlayıp size yakınlık göstermeye başlayacaktır ayrıca ballı krakeri hazırsa bi daha vermeyin zararlı olduğu söyleniyor ve o tünekleri kaldırıp yerine tahta tünek koymanız kuşunuzun sağlığı açısından iyi olacaktır

teşekkür ederim dediklerini dikkate alıcam tüneklerini hemen değiştiriyorum ve ballı krakeri elimle yapmaya başlıyorum:) peki poposun da ki dışkıyı ben temizliyeyim mi ağzıyla tırnaklarıyla temizlemeye çalışıyor fakat pek başarılı olamıyor sinirini bozuyor gibi :)

ha bak onu yazacaktım unuttum dışkısı nasıl sulu mu katı mı ona baksana çünkü bazen ishal olan kuşların da dışkısı poposuna yapışır öyle bi durum var mı

Kuşunuz hayırlı olsun fotoğraflardan gayet sağlıklı gördüm :) Size güvenince sizden korkması geçecektir ani hareketlerden kaçının hiç sevmezler zamanla alışır size :)

ha bak onu yazacaktım unuttum dışkısı nasıl sulu mu katı mı ona baksana çünkü bazen ishal olan kuşların da dışkısı poposuna yapışır öyle bi durum var mı

poposuna yapışan katı görünüyor fakat kafesinde tabanına baktığımda bir kaç yerde sulu dışkısı var

hocam ishal olabilir çünkü dışkıları katı oluyor peki kabarıklık var mı kuşta

Kuşunuz hayırlı olsun fotoğraflardan gayet sağlıklı gördüm :) Size güvenince sizden korkması geçecektir ani hareketlerden kaçının hiç sevmezler zamanla alışır size :)

teşekkür ederim umarım hep göründüğü gibi kalır :) evet fark ettim en ufak bir ani ses bile olsa tedirgin oluyor bu yüzden herşeyden uzak tutmaya dikkat ediyorum dediğin gibi ani hareketlerden kaçınıyorum özellikle:)

hocam ishal olabilir çünkü dışkıları katı oluyor peki kabarıklık var mı kuşta

kabarıklık göremiyorum 2. fotoğraf konuyu açmadan 5 dakika önce çekildi belirgin bi kabarıklık yok. ishal olduysa nasıl geçirebilirim bu durumu? ve olmaması için neler yapabilirim?

edit: şuan dışkısını yaptı ve katı bir şekilde yaptı

Moderatör tarafında düzenlendi:
eğer ishal varsa patatesi haşlayın sonra iyice ezip verin bunun yanında suluğuna çay kaşığının ucuyla kahve atın ama öncelikle biraz daha gözlemleyin hem kendini hem de dışkısını dışkıdan hariç su varsa yüksek ihtimal ishaldir

eğer ishal varsa patatesi haşlayın sonra iyice ezip verin bunun yanında suluğuna çay kaşığının ucuyla kahve atın ama öncelikle biraz daha gözlemleyin hem kendini hem de dışkısını dışkıdan hariç su varsa yüksek ihtimal ishaldir

söylemeyi atladım kafesin tabanın da sarı sular mevcut bildiğimiz su gibi sıvı fakat sarı şuan hareketlendi biraz kendi kendine katı şekilde dışkı yaptı.

tamam siz yine gözlemde tutun dediğim gibi İnşallah bi şeyi yoktur kolay gelsin

Hiç önemli değil yine burdan son durumları aktarın bizim de aklımız kalmasın

Hayırlı olsun kuşunuz. Pek salmayın evi tanıyana kadar 3-4 gün durgun davranmaları normal ama ondan sonra alışıyorlar en az 10 gün kafesten pek çıkarmayın. eğer çıkmak isterse belli ediyor zaten.

Hayırlı olsun kuşunuz. Pek salmayın evi tanıyana kadar 3-4 gün durgun davranmaları normal ama ondan sonra alışıyorlar en az 10 gün kafesten pek çıkarmayın. eğer çıkmak isterse belli ediyor zaten.

teşekkür ederim. şuan bile baya hareketlendi ilk kez su içtiğini gördüm kafesin etrafında dönüp duruyor çıkmadığı tel kalmadı amuda kalkıyor şuan ve ara sıra ötmelere başladı:) böyle hareketli olması beni sevindiriyor:)

Geri