Karadeniz Pet

İlk Yavru Çıktı Önerilerinizi Bekliyorum

Ensar YILMAZ

Paylaşımcı Üye
Herkese selamlar çok sevinçliyim kuşlarımın ilk kuluçkasından ilk yavruları geldi ( MAŞALLAH). Geriye iki yumurta kaldı onlarda çıkarsa 3 yavru olucak.

Öncelikle şunu açıklayayım ben haftada 2 gün eve gelip kafes ve kuşlarla ilgilenebiliyorum. Benim yokluğumdan istifade babamlar yuvalığa anne ve yavrular rahat etsin diğe kumaş sermişler yumşak.

Şimdi bu hafta sonu pazara kadar diğer iki yumurtanında çıkması lazım çıkarlar veya çıkmazlar bilemiyoruz tabi orasını. Ondan sonrası bu yuvalığın temizzliğini kaç gün sonra ve kaç günde bir nasıl ne şekilde yapmalıyım. Detaylıca anlatırsanız çok sevinirim.

Quik marka nemli mama aldım ondan koydum bi kap ile kafese vitamin takviyesi olarak.

Temizlik ve bakım için siz değerli arkadaşlarımın abilerimin ve tecrübeli deneyimli üreticilerin bana destek olacak tavsiyelerini bekliyorum heyecanla.

Öncelikle maşallah Yuvalıktan o kumaş cisimi kaldırınız,kumaş olmaz talaş ekleyiniz,yavru dönemde taze mama takviyesi çok Önemli her gün hadi olmadı gün aşırı vermelisiniz,kuşlar az rahatsız edilmeli,ayrıca temizlik konusunda ilk yavru 10 günlük olunca temizlik yapabilirsiniz,ama dediğim gibi o kumaşı Çıkarın derim

Son düzenleme:
Gerekli açıklamaları Cihan UYĞUR yapmış.
Sağ salim büyürler İnşallah.
Bereketli üretimler.

Talaşın hamster talaşı olmasına da dikkat edin derim. :) maşallah sağlıklı kuşlar olur inşallah

Yorumlarınız için teşekkürler.

Şuanda kumaşı hemen almam doğrumu yavru sanırım dün çıkmış anne rahatsız olabilirmi. Yavru 10 günlük olunca temizlik yaparken mi alsak. Ben talaş koyun dedim bizimkiler kumaş koymuş temizlik sırasında çıkarıp talaş serpsek o zamana kadar zararı dokunurmu.
Ayrıca Aldığım nemli mama yeterli olurmu ayriyeten kendim mama yapmam gerekirmi.

Gözün aydın hocam benim ilk yavruda cikti. Kumaş yerine talas koy bencede kumaşın iplikleri lerine dolanabilirler.

Dişi yuvalıktan çıktığı bir zamanda ürkütmeden ve olabildiğince hızlı bir şekilde kumaşı alabilirsiniz. Ne kadar erken alırsanız o kadar iyi olur bence. Plastik folluklu yuvalık kullanıyorsanız bu iş daha rahat olur. Anne de en az şekilde rahatsız edilir. Hazır mamayı yumurta rendeleyerek verirseniz daha yararlı olur bence.

[MENTION=10963]Fatih Köle[/MENTION] [MENTION=2149]Uğur GENÇ[/MENTION] Teşekkürler herkese. Kumaş işini halledicem en kısa zamanda plastik folluk yok malesef yuvalık için bulamadım uygun plastik folluk bulmaya çalısıom hala. Hazır mamaya yumurta da rendelerim.

Yumurtalardan birisi kenarda kalmış epey soğumuş ortaya aldım tekrar yumurta soğuduğu için zarar görmüş olabilirmi.

İnşallah hayırlısı ile büyür/büyürler yaşarlar, Allah herkese nasip etsin Fatih hocam inşallah hayırlısıyla büyütür ömürlerince beraber yaşarız :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:17 -->-> Daha önceki mesaj 21:57 --

Buyrun buda resim şimdi çektim. MAŞALLAH

Son düzenleme:
Hayırlı uğurlu olsun gözün aydın herkese nasip olur inşallah.

Hayırlı olsun gözünüz aydın keşke Talas koysaydiniz anne sağlıklı yatar mi bilemiyorum sağlıklı günlerde büyürler inşaallah

Sağolasın Yusuf hocam en baştada belirttiğim gibi bu aralar eve 2 günde bir gidiyorum babamla zıt kutuplarız sağolsun arkamdan kendi bildiğini yapıyor koymuş bezi, eski toprakları ikna etmek zor oluyor biraz :)

Peki ağbiler ben talaşı alsam şuanda serpsem oraya yavruyada bir şekilde zarar vermeden kumaşı alsam ordan anne huysuzlanırmı ortam değişikliğinden.

Huysuzlanabilir anne kuluçkaya bu bez üzerinde mi yattı

Aynen yumurtlama yumurtaya yatma hep bezde oldu. Levent abinin dediği gibi alıştıra alıştıra denesem iyi olur herhalde. Yada yavrular 10-12 günlük olunca temizlik yaparken değiştirsekde olurmu.

Tamam abi ufaktan ufaktan serperim :) inşallah diğer ikisi de doludur da hayırlısı ile 3 yavru almış alırım Gerçi bir tanesi bile büyüse sağlıklı şekilde o da yeter ilk kuluçka için :)

Son düzenleme:
Geri