Karadeniz Pet

İlk yumurtayı bugün verdi

enestr29

Yeni Üye
Arkadaşlar bundan sonra ne yapmalıyım?Kaç gün içinde çıkar yavrular döllenip döllenmediğini nasıl anlarız?

Arkadaşlar bundan sonra ne yapmalıyım?Kaç gün içinde çıkar yavrular döllenip döllenmediğini nasıl anlarız?
Eğer kızgınlık yumurtası değilse 2 şer gün arayla yumurtalar gelir. Yumurtalara numara verirsen takibi kolay olur. ilk yumurtayı bir hafta sonra ışık yardımıyla kontrol edersen damarlanma olması gerekir doluysa. Gözün aydın.

Işıkla baktıktan sonra aşağıdaki resimlerdeki gibi damarlanma varsa doludur.

Buna ışıkla bakarken sonra sinirlenip yumurtaları kırmasın arkadaşlar?

Gözünüz aydın maşaallah bereketli üretimler 1 hafta sonra belli olur bakarsınız

Gözünüz aydın maşaallah bereketli üretimler 1 hafta sonra belli olur bakarsınız

Teşekkürler abi inşallah döllenmiştir.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:55 -->-> Daha önceki mesaj 11:55 --

Arkadaşlar sürekli yuvada durmuyor dişi.Şu an 2 yumurta oldu 2 saat oturuyorsa kafeste 10 dakka kafeste geziyor sorun olur mu?

Teşekkürler abi inşallah döllenmiştir.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:55 -->-> Daha önceki mesaj 11:55 --

Arkadaşlar sürekli yuvada durmuyor dişi.Şu an 2 yumurta oldu 2 saat oturuyorsa kafeste 10 dakka kafeste geziyor sorun olur mu?

Hiçbir sıkıntı olmaz maşaallah

Yumurtaları kontrol ederken eller temiz olmalı ve koku olmamalı. Mesela önceden çamaşır suyu veya kozmetik malzemelerle temas edilip ellerde bu tarz değişik kokular var ise kuş yumurtaları başka bir kuşun yumurtası olarak algılayıp zarar verebilir. Eller temiz ve kokusuz olmalı böyle olursa sıkıntı olmaz.

Kuşunuz 3. yumurtayı bırakınca 24 saat esasında kuluçkaya yatacaktır. Sadece dışkılamak için çıkacaktır. Bu arada içeride yumurtaları altına alır bazen dışarı alır bazen yer değiştirir müdahale etmeyin. Boş olanları 7 den fazla yumurta yaparsa alınız ama asla 3 sayısının altına düşürmeyin. 3 ün altındaki sayılarda dişi kulçkayı sonlandırıyor.

Hayırlı ve sorunsuz üretimler.

Yumurtaları kontrol ederken eller temiz olmalı ve koku olmamalı. Mesela önceden çamaşır suyu veya kozmetik malzemelerle temas edilip ellerde bu tarz değişik kokular var ise kuş yumurtaları başka bir kuşun yumurtası olarak algılayıp zarar verebilir. Eller temiz ve kokusuz olmalı böyle olursa sıkıntı olmaz.

Kuşunuz 3. yumurtayı bırakınca 24 saat esasında kuluçkaya yatacaktır. Sadece dışkılamak için çıkacaktır. Bu arada içeride yumurtaları altına alır bazen dışarı alır bazen yer değiştirir müdahale etmeyin. Boş olanları 7 den fazla yumurta yaparsa alınız ama asla 3 sayısının altına düşürmeyin. 3 ün altındaki sayılarda dişi kulçkayı sonlandırıyor.

Bilgilendirme için teşekkürler şuan hiç ellemedim.Sadece yuvanın kapağı var onu açıp bakıyorum kaç yumurta oldu diye.Evdekiler dedi ki kuluçkadan kalkınca yavru olmaz için bende yazmak zorunda kaldım.Kafesi açıyordum biraz gezsinler diye kafesi açmiyayım mı yavru verene kadar ?

Dişi artık yuvadan sadece dışkılamak için çıkacak, Erkekte yuva deliğinin başında hazır bekleyecek. Yani ele alışkınlar ve oda geziyorlarsa kapağı açıp davranışlarına bakabilirsiniz ama kuşların hayatlarında artık birşeyler değişti. Dışarıda çok kalmamak şartıyla salabilirsiniz 10 dakika kadar dişi de erkekte daha fazla durmayacaktır diye tahmin ediyorum.

Hayırlı üretimler

3 ün altında kuluçkayı her kuş sonlandırmaz. Kesin bir şekilde yazarsanız yanlış bilgi olur. Her kuş 3. yumurtayla da kuluçkaya yatmaz. Genelde 3.yumurtayla birlikte yatmaya başlarlar. İlk yumurtadan yatan kuşlar da vardır. Bilgilendirme amaçlıdır. İyi forumlar.

Arkadaşlar dünden itibaren erkekle beraber dişi yuvada kalıyor.Bugün bir yumurta daha verdi 3 yumurta oldu.Dün baktım kuşlar ortalıkta yok.Bilgi edindiğime göre erkek kuş yuvaya girmiyordu.Evde her yeri aradım bu kuş nerde diye bi baktım yuvadaymış. :D

bundan sonra kuluçka tamamen bitene kadar anne ve babayı asla dışarı çıkartmayın. dişi kuş ihtiyaç doğrultusunda yatar yumurtanın üzerinde merak etmeyin. ama dediğim gibi, ebeveyn kuşların hiçbirini kuluçka bitene kadar salmayın.

2 gündür kafesi battaniye ile örtüyorum üşümesinler diye.Kuşlar için sorun olur mu?

öyle ışıkla bakınca kuş yumurtadan çıktığı zaman gözleri kör olmaz mı ?

2 gündür kafesi battaniye ile örtüyorum üşümesinler diye.Kuşlar için sorun olur mu?

Kafesin üzerini battaniye ile örterseniz ışığı kesersiniz. Bence çok doğru değil. Birde yumurta da yavruda rutinin dışına çıkmamak daha doğru olur. Hatta kafesin yerini de değiştirmeyin bazı dişiler bundan hoşlanmaya bilir.

Erkeğin içeri girmesi de yuvanın kapısına çağırıp orada beslemesi de sürekli gördüğümüz durumlar. Çok emin olmamakla birlikte sanki soğuk havalarda erkekler içeri daha çok giriyor gibi gözlemliyorum.

Ama şu gerçek çiftinizin hem erkeği hem dişisi güzel yavru bakacaklar gibi işaretler veriyorlar.

Hayırlı üretimler.

Ha bu arada 3 sayısı bana göre kritik. Sanırım sizde tecrübe etmişsiniz.

Beyler yumurtalara baktım 3 üde boş 20 gün olmasına rağmen damarlanma yok.Peki niye kuş hale kuluçkaya yatıyor anlamadım.Normalde kırması gerekmiyor mu?Yumurtalara çöpe atiyim mi öyle dursunlar mı?

Eğer boş ise atın artık illa kıracak diye bir şey yok boşuna yorulmasin kuşunuz

Geri