petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

İlk yumurtayı bugün verdi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve enestr29 tarafından 19 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. enestr29

enestr29 New Member

Beğenileri:
    0
    Arkadaşlar bundan sonra ne yapmalıyım?Kaç gün içinde çıkar yavrular döllenip döllenmediğini nasıl anlarız?

2. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    Eğer kızgınlık yumurtası değilse 2 şer gün arayla yumurtalar gelir. Yumurtalara numara verirsen takibi kolay olur. ilk yumurtayı bir hafta sonra ışık yardımıyla kontrol edersen damarlanma olması gerekir doluysa. Gözün aydın.

3. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    274
    Işıkla baktıktan sonra aşağıdaki resimlerdeki gibi damarlanma varsa doludur.

4. enestr29

enestr29 New Member

Beğenileri:
    0
    Buna ışıkla bakarken sonra sinirlenip yumurtaları kırmasın arkadaşlar?

5. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    Kırmaz merak etme. Hızlı bir şekilde bakıp, yerine koyarsın. Yumurtayı da fazla elleme, sıkma sorun olmaz.

6. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    Gözünüz aydın maşaallah bereketli üretimler 1 hafta sonra belli olur bakarsınız

7. enestr29

enestr29 New Member

Beğenileri:
    0
    Teşekkürler abi inşallah döllenmiştir.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:55 -->-> Daha önceki mesaj 11:55 --

Arkadaşlar sürekli yuvada durmuyor dişi.Şu an 2 yumurta oldu 2 saat oturuyorsa kafeste 10 dakka kafeste geziyor sorun olur mu?

8. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    Hiçbir sıkıntı olmaz maşaallah

9. Ayhan OTÇUOĞLU

Ayhan OTÇUOĞLU Active Member

Beğenileri:
    151
    Yumurtaları kontrol ederken eller temiz olmalı ve koku olmamalı. Mesela önceden çamaşır suyu veya kozmetik malzemelerle temas edilip ellerde bu tarz değişik kokular var ise kuş yumurtaları başka bir kuşun yumurtası olarak algılayıp zarar verebilir. Eller temiz ve kokusuz olmalı böyle olursa sıkıntı olmaz.

Kuşunuz 3. yumurtayı bırakınca 24 saat esasında kuluçkaya yatacaktır. Sadece dışkılamak için çıkacaktır. Bu arada içeride yumurtaları altına alır bazen dışarı alır bazen yer değiştirir müdahale etmeyin. Boş olanları 7 den fazla yumurta yaparsa alınız ama asla 3 sayısının altına düşürmeyin. 3 ün altındaki sayılarda dişi kulçkayı sonlandırıyor.

Hayırlı ve sorunsuz üretimler.

10. enestr29

enestr29 New Member

Beğenileri:
    0
    Bilgilendirme için teşekkürler şuan hiç ellemedim.Sadece yuvanın kapağı var onu açıp bakıyorum kaç yumurta oldu diye.Evdekiler dedi ki kuluçkadan kalkınca yavru olmaz için bende yazmak zorunda kaldım.Kafesi açıyordum biraz gezsinler diye kafesi açmiyayım mı yavru verene kadar ?

11. Ayhan OTÇUOĞLU

Beğenileri:
    151
    Dişi artık yuvadan sadece dışkılamak için çıkacak, Erkekte yuva deliğinin başında hazır bekleyecek. Yani ele alışkınlar ve oda geziyorlarsa kapağı açıp davranışlarına bakabilirsiniz ama kuşların hayatlarında artık birşeyler değişti. Dışarıda çok kalmamak şartıyla salabilirsiniz 10 dakika kadar dişi de erkekte daha fazla durmayacaktır diye tahmin ediyorum.

Hayırlı üretimler

12. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    3 ün altında kuluçkayı her kuş sonlandırmaz. Kesin bir şekilde yazarsanız yanlış bilgi olur. Her kuş 3. yumurtayla da kuluçkaya yatmaz. Genelde 3.yumurtayla birlikte yatmaya başlarlar. İlk yumurtadan yatan kuşlar da vardır. Bilgilendirme amaçlıdır. İyi forumlar.

13. enestr29

enestr29 New Member

Beğenileri:
    0
    Arkadaşlar dünden itibaren erkekle beraber dişi yuvada kalıyor.Bugün bir yumurta daha verdi 3 yumurta oldu.Dün baktım kuşlar ortalıkta yok.Bilgi edindiğime göre erkek kuş yuvaya girmiyordu.Evde her yeri aradım bu kuş nerde diye bi baktım yuvadaymış. :D

14. deniz kom

deniz kom Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    32
    bundan sonra kuluçka tamamen bitene kadar anne ve babayı asla dışarı çıkartmayın. dişi kuş ihtiyaç doğrultusunda yatar yumurtanın üzerinde merak etmeyin. ama dediğim gibi, ebeveyn kuşların hiçbirini kuluçka bitene kadar salmayın.

15. enestr29

enestr29 New Member

Beğenileri:
    0
    2 gündür kafesi battaniye ile örtüyorum üşümesinler diye.Kuşlar için sorun olur mu?

16. Doğu kan

Doğu kan New Member

Beğenileri:
    0
    öyle ışıkla bakınca kuş yumurtadan çıktığı zaman gözleri kör olmaz mı ?

17. Ayhan OTÇUOĞLU

Beğenileri:
    151
    Kafesin üzerini battaniye ile örterseniz ışığı kesersiniz. Bence çok doğru değil. Birde yumurta da yavruda rutinin dışına çıkmamak daha doğru olur. Hatta kafesin yerini de değiştirmeyin bazı dişiler bundan hoşlanmaya bilir.

Erkeğin içeri girmesi de yuvanın kapısına çağırıp orada beslemesi de sürekli gördüğümüz durumlar. Çok emin olmamakla birlikte sanki soğuk havalarda erkekler içeri daha çok giriyor gibi gözlemliyorum.

Ama şu gerçek çiftinizin hem erkeği hem dişisi güzel yavru bakacaklar gibi işaretler veriyorlar.

Hayırlı üretimler.

Ha bu arada 3 sayısı bana göre kritik. Sanırım sizde tecrübe etmişsiniz.

18. enestr29

enestr29 New Member

Beğenileri:
    0
    Beyler yumurtalara baktım 3 üde boş 20 gün olmasına rağmen damarlanma yok.Peki niye kuş hale kuluçkaya yatıyor anlamadım.Normalde kırması gerekmiyor mu?Yumurtalara çöpe atiyim mi öyle dursunlar mı?

19. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    Eğer boş ise atın artık illa kıracak diye bir şey yok boşuna yorulmasin kuşunuz

Sayfayı Paylaş