Karadeniz Pet

İngiliz, jumbo , jumbo kırığı arasında temel farklar nelerdir?

ERDEN Gncr

Meraklı Üye
Merhaba ingizliz muhabbet kuşu ile jumbo kırığı arasındaki görünüm farkları nelerdir acaba. Petshop ları geziyorum 3-4 gündür show jumboları az çok anladım yumruk büyüklüğünde futbolcu baldırı gibi baldırları var.
Çek yerli onlarıda söktüm ama şu hollanda ingiliz jumbo (kırığı) arasındaki fark kafama oturmadı bir türlü

Merhaba ingizliz muhabbet kuşu ile jumbo kırığı arasındaki görünüm farkları nelerdir acaba. Petshop ları geziyorum 3-4 gündür show jumboları az çok anladım yumruk büyüklüğünde futbolcu baldırı gibi baldırları var.
Çek yerli onlarıda söktüm ama şu hollanda ingiliz jumbo (kırığı) arasındaki fark kafama oturmadı bir türlü
Sıralama küçükten büyüğe şöyle; Pakistan (XXS) < Yerli (XS) < Çek (S) < Hollanda (M) < İngiliz (L) < Jumbo Kırığı (XL) < Jumbo (XXL) < Show Jumbo (XXXL)
Daha anlaşılır olsun diye beden mantığıyla da yazdım. İngiliz hem iridir hem de sakalı boldur. Fakat jumbo kadar değil. Çek veya hollandanın bir beden üstü gibi düşünebiliriz.

Aralarında boyut farkı var, yukarıda yazıldığı gibi, ancak bunun bir standardı yok. Ingilizler, jumbo gibi iri kuşlardır ama arada gözle görülür boyut, sakal, tüy farkı vardır. Kırma işi ise karışık. JumboXyerli eşleşmesi de, jumboXingiliz eşleşmesi de kırma olur. Ancak aktarılan genler önemli. JumboXyerli eşleşmesinden daha iri yavrular da gelebilir.