ingiliz-jumbo-show jumbo farkları nelerdir?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve bysmtnc tarafından 30 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. bysmtnc
  Çevrimdışı

  bysmtnc Profesyonel

  Katılım:
  27 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Trabzon
  arkadaşlar ırk bilgim zayıf.geliştirmek istiyorum. :) pakistan küçük serçe gibi kuşlar.yerli ondan daha büyük.çek yerliden iri ve kuyruğu uzun.ama ingiliz, jumbo, show jumbo.bunlar birbirine benziyor.nasıl ayırt edebilirim.ingilizle jumbo aynı kuşmudur?


  kırık olayı ise yerli-çek çift yavrusu çek kırığı
  çek-ingiliz çift yavrusu ingiliz kırığı. böyle biliyorum. peki diyelim çek ingiliz çifttin yavrularından biri veya bir kaçı veya hepsi ingiliz olur mu? kırık değilde babası ingiliz diyelim yavrularda ingiliz olur mu? kafamda deli sorular.. ustalardan yorumlar bekliyorum.

  mutasyon olayına hiç girmiyorum. o sonraki aşama :)
   
 2. MURAT AVCI
  Çevrimdışı

  MURAT AVCI Aktif Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2014
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  sivas
  Show / Jumbo(İngiliz) / Hollanda / Çekoslovak / Yerli (Standart ) ve Kırık... Tüm bunlar ne bakalım

  Yerli Muhabbet Kuşu
  Aslında bu kuş standart Muhabbet Kuşudur.Doğada sadece yeşil olan bu tür Avusturalya kökenli bir kuştur.Diğer renkleri çeşitli çalışmalarla elde edilmiştir.Bu diğer renkler dünyada American Budgerigar / Amerikan Muhabbet Kuşu olarak bilinmektedir.Bunun sebebi ise doğalın dışında olan bir çok mutasyonun bu ülkede çıkmasıdır.İdeal boyu 18.8 cm'dir.

  [​IMG]


  Kırık ( Ara Boy ) Muhabbet Kuşu
  Bu ırk ara boy bir kuştur.Yerli ile İngiliz muhabbet kuşlarının eşe atılması ile ortaya çıkan yavrulara verilen ırk adıdır.Belirli,kabul edilen bir standarda sahip değildirler.Ancak üretimde bakıcı olarak ve pet sektöründe satış amaçlı önemli bir yere sahiptirler.

  [​IMG]


  Çekoslovak Muhabbet Kuşu
  Bu ırk da ara bir boydur.En göze çarpıcı özelliği ise oldukça uzun bir kuyruk yapısına sahip olmasıdır.Bunlar çok iri yapılı kuşlar değillerdir,ancak ortalama 25 cm gibi bir uzunluğa sahiptirler.Ayrıca çok iyi bir bakıcı kana da sahip değildirler.Oldukça agrasif yapılı ve üreme dönemleride çok fazla kıskançlık yapan kuşlardır.Genellikle Hollanda dediğimiz ırk ile karıştırılırlar.Ayrımı oldukça basittir aslında,Yerli'den daha uzun bir kuyruk yapısı ve Hollanda'dan daha ince bir yapısı vardır.

  [​IMG]


  Hollanda Muhabbet Kuşu
  Bu ırk benim şahsen en favori ırklarımdandır.Oldukça iyi birer bakıcıdırlar ve bence show üreten her kümeste olmalıdırlar.Çekoslovak ırkıdan daha iri yapıda ve çok daha sakin bir yapıda olan ırktır.Bunlarda ne yazık ki, İngiliz'lerle karıştırılır.Ancak benekleri iri yapıda olmasına rağmen asla İngiliz'lerdeki gibi çok sayıda değildir.Ve kafa yapıları ise daha zarif bir yapıdadır.Boyları ortalama 19 ila 20 cm arasındadırlar.

  [​IMG]


  Jumbo ( İngiliz ) Muhabbet Kuşu
  Bu ırk ise adından da anlaşılacağı üzere İngiltere'de geliştirilen bir Muhabbet Kuşu Irkıdır.Bu ırk Showlara giden yoldur ancak asla Show Muhabbet değildir.Ve bunların da hepsi Show Kanı taşımaz,bunu ayırmak ciddi bir bilgi ve tecrübe ister.Oldukça sıcak kanlı olan bu ırk da çok iyi bir bakıcı kana sahiptir.Showlar bu ırkın ayrıştırma yöntemi ile eşleştirilmesiden elde edilmiştir.Bunların da boyutları satandard olarak ortalama 22 cm civarıdır.Bol benekli bir ırktır.  [​IMG]

  Show ( Duruş ) Muhabbet Kuşları
  Bu ırk yukarıda da yazdığım gibi İngiliz Muhabbet Kuşlarıdan uzun süren ayrıştırma çalışmaları ile elde edilmiştir. Muhabbet Kuşunun en özel ve pahalı ırkıdır.Malesef her İngiliz Muhabbet Kuşu Show değildir.Bu ırk oldukça spesifik özelliklere sahiptir ve yalnızca profesyonel üreticilerin çalışabildiği,yavru alabildiği bir ırktır.En spesifik özelliklerinden bazıları ise, bir manken edası ile kendini sergilemesi,kafa tüylerini açması ve tünekte ki 30 derece açı ile durmasıdır.Bu ırk minimum 21.6 cm olmalıdır.

  [​IMG]

  ALINTIDIR
   
  #2 MURAT AVCI, 30 Ocak 2015
  Son düzenleme: 30 Ocak 2015
 3. Bünyamin Altay
  Çevrimdışı

  Bünyamin Altay Profesyonel

  Katılım:
  26 Ekim 2014
  Mesajlar:
  2.579
  Beğenileri:
  63
  Yer:
  İstanbul/Şişli
  Faydali bir açıklama oldu, Teşekkürler.
   
 4. İsmail YILDIRIM
  Çevrimdışı

  İsmail YILDIRIM Profesyonel

  Katılım:
  28 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  489
  Beğenileri:
  7
  Yer:
  Konya
  İngiliz diye tabir edilen muhabbet kuşları büyüklük olarak çek ile jumbo muhabbet kuşunun arasındaki kuşalrdır. Show jumbolar ise muhabbet kuşlarının en iri olanıdır. Tüyleri de çok fazladır.
   
 5. bjk70
  Çevrimdışı

  bjk70 Profesyonel

  Katılım:
  25 Eylül 2014
  Mesajlar:
  627
  Beğenileri:
  0
  Paylaşım için teşekkürler

  SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 6. bysmtnc
  Çevrimdışı

  bysmtnc Profesyonel

  Katılım:
  27 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Trabzon
  Teşekkürler bilgiler için. cekoslavak irkini iyi bakici kan değildir yazilmis.cekoslavak irkinin uretimi daha mi zordur.bir de bu hollanda irkini anlamadim.bole bi irk yok diye biliyodum. kafam karisti.
   

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. muhapet kuşu ile jumbo arasındaki fark

  ,
 2. jumbo muhabbet kuşu yavrusu nasıl anlaşılır