Karadeniz Pet

İngiliz Muhabbet Kuşu Orjinal mi yoksa Kırık mıdır?

botaninko

Meraklı Üye
başlıktaki soru ile birlikte başka öğrenmek istediğim şeyler de var. daha anlaşılır olması için maddeler halinde yazdım. hayrına siz de ona göre cevap verirseniz benim için de daha anlaşılır olur.

1- irilik sıralamasına göre şöyle biliyorum: ( en büyük ) Show Jumbo ( sonra ) > Jumbo ( sonra ) > İngiliz.

2- bazıları Jumbo'ya da İngiliz diyor,
benim İngiliz dediğim Jumbo'nun bir tık daha incesi olan. sitedeki ingiliz tarifine de uyuyor.

(asıl soru şunlar)
3- yine bazıları İngiliz için "Jumbo Kırığı" diyorlar. bu doğru mu?
doğru ise Jumbo ile hangi ırktan kuşun çiftleşmesi sonucu İngiliz çıkıyor?
bir de ingiliz çıkması garanti mi yoksa başka bir şey de çıkabilir mi?
Jumbo dedikleri Show Jumbo mu yoksa normal Jumbo mu?

4- annesi de babası da İngiliz olan İngiliz ile farklı ırklardan doğan İngiliz'in yapısında bir fark var mı?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:47 -->-> Daha önceki mesaj 16:59 --

+++++++++++

Son düzenleme:
Show ve Jumbolar irilik açısından diğerlerine göre iri kuşlardır, Showlarda kafa daha büyük, iri, tüylüdür ve benekleri daha fazladır. İngiliz denilen kuşlar irilik açısından yerli ayarında olmakla birlikte görünüş olarak Jumbolara benzerler (yani kafaları yerlilere göre daha tüylü, iri durur ve benekleri daha çoktur). Jumbo ve Show Jumbo kırıkları bazen Jumbolar kadar iri olabilir, hatta İngilizlerden daha iri olabilirler, bunları ayırmanın yolu kuşların görünüşleridir.
Aşağıdaki resimdeki beyaz parçalı yerli bir kuş, yanındaki yeşil ise İngiliz (dikkat edilirse kuşlar irilik açısından aynı, sadece yeşil olanın görünüşü farklı, 2. resimdeki kuş 1. resimdeki yeşil kuş aynı kuşlar)
N43VRY.jpg

1k4PRb.jpg

Aşağıdaki resimdeki kuş bir Jumbo kırığı, irilik açısından yukarıdaki yeşil İngiliz kuşun iki katı irilikteydi, dikkat edilirse bu kuşun kafa tüyleri ve benekleri daha az. Piyasa bu kırık kuşu İngiliz diye adlandıranlar var.
gAnlJb.jpg

Aşağıdaki kuş ise Jumbo, kuş iri, kafasındaki tüyler çok, yanaklarındaki benekler çok.
B0EX5D.jpg

Bu kuş ise Show Jumbo, söze gerek yok.
Pop3Z7.jpg

PopEkd.jpg

XoyYk5.jpg

d2oq3p.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:02 -->-> Daha önceki mesaj 20:38 --

Ayrıca sizin sorunuza gelince Jumbo ile yerli kuşu eş yaparsanız, yavruların bir kısmı jumboya bir kısmı yerliye benzer, tabi ki yavrular Jumbo ile yerlinin karışımı şeklinde olur, yani jumboya daha çok benzeyen yavrulara İngiliz, yerliye daha çok benzeyen yavrulara ise kırık deniyor. Yavruların iriliklerinin nasıl olacağı tam kestirilemez.

Son düzenleme:
usta çok iyi açıklama oldu. teşekkür ederim gerçekten.

benim ingiliz dediğimle senin gösterdiğin yeşil ingiliz uyuşuyor. aynı şeye ingiliz diyoruz.

öyle ise bu ingiliz dediğimiz kuşlar jumbo veya show jumbo'yu başka bir ırkla birleştirince çıkmazlar. öyle bir şey yaparsak şu jumbo kırığı dediğin kuşlar gibi olurlar. doğru muyum?

ingiliz için illa saf ingiliz ana, baba gerek?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:29 -->-> Daha önceki mesaj 22:07 --

+++++++++++++

Geri