Karadeniz Pet

İshal gibi bir sey?

Gökhan Almar

Yeni Üye
Arkadaslar merhaba. 4.5 aylik kusum 3 haftadir tuy dokumunde bir turlu cikamiyor. Haftada 2 gun b vitamini destegi veriyorum. Yem olarak vesele laga kullaniyorum. Banyo hic yapmiyor. En fazla icine girip 2-3 saniye durup cikiyor islanmiyor bile. Diskisi ise sekil renk ve yogunluk olarak normal fakat diskinin cevresinde hafif sarimsi daha cok seffaf bir renk birakiyor. Yani diski yere dustugunde etrafinda iz olusuyor. Keyfi yemesi icmesi yerinde kusumun. Bugun sadece aspur vermeye basladim ama ishal olmayabilir o yuzde bir etkisi de olmayabilir. Sizce diskisi neden bu sekilde ve tuyden neden cikamiyor?

Meraklanma anlattıgına göre ishal değil tabiki fotograf atarsan daha net karar vermiş oluruz. Önerim yeşillik veriyorsan durum düzelene kadar verme suyuna da vitamini ara ara koy haftada bi ıkı kere filan sadece yem ver düzelecektir

cok dıkkatlı olman gerek ıshal oldugunda ılk basta normal gıbı gozukur yemesı ıcmesı ıyıydı sadece otmuyordu eskısı gıbı sonra bı anda agırlastı hastalıgı ıyıce bellı olur malesef benım kusumda ıyı gıbıyd ama hastaymıs

gelgelelım bunun dısında kuslar sulu dıskıda olabılır cok su ıcı sebze tukettıysebıraz kakaları sulu olabılır yada gunde bı kac sulu dıskıdan bısey olmaz bu gun boyu bole dewam ederse ıshaldır
eger ıshalse forumda suyuna bı kac damla sırke damlatmak kanarya yemı vermeyı onerıyolar yedırebılırsen bırınc labası ve yagsız tuzsuz atates haslaması verebılırsın ılac konusunda ıse bı fıkrım yok

ıstersenız kakanın resmını atın bılgılı kısıler anlayacaktır

ama sanıyorumkı kusunuz ıshal degıl hal hareketlerını ıyı gozleyın bıdıgınızın en yakın zamanda bu donemı atması dılegı ıle:)

Tesekkurler cevaplar icin. Ya aslinda ishal olmadigini net bir sekilde soyleyebilirim. O diski turlerinden mantar ve bakteriyel enfeksiyon cesidine benziyo acikcasi. Ama kusta hic bir rahatsizlik yok. Tuy dokumunde oldugu icin bu sekilde diye tahmin ediyorum. Temiz pecete koydum simdi altina, diskilayinca alip fotografini aticam hem diskinin hem de kusun

IMG-20160701-WA0006.jpg
IMG-20160701-WA0008.jpg
arkadaslar diski sekildeki gibi. Bir de kusumun kuyrugunu gecenlerde bu sekide tuttugunu gordum. Ve nefes alip verdikce asagi yukari hafif sallaniyodu. 1-2 gun surdu bu ve gecti. Ayrica suanki hali de boyle hala tuy kapsulleri var. Nasil gorunuyor sizce bi sorun var gibi mi?
IMG-20160701-WA0009.jpg

kusun tüyden çıkamamasının sebebi vitamin eksikliğinden değil bulunduğu ortamda sürekli hava sürükilasyonu olmasından kaynaklıdır . Aynı sıkıntı bir ara bendede vardı çözene kadar baya uğraştım kuşunuzun önünden yulafı eksik etmeyin kıllanabilirseniz nekton bio kullanın ve bulunduğu ortamı değiştirin ;)

Yulaf surekli ayri bi kapta kafeste mevcut. Ruzgar almasi imkansiz biryerde kafes. Son bir kac gundur tuy dokmuyor bitti galiba sonunda.

Geri