Karadeniz Pet

İshal mi ?

Muhammed Kardeşim,
Ben sizden tam bir karantina beklerdim bir tıbbiyeli olarak. Önce Dış Parazit. Sonra Koksidiyoz (1 kür). Sonra antibiyotik (1 kür). Öyle dışardan gelen kuştan hemen birşey beklemeyelim. Bu yapılanlardan sonra birşey varsa o zaman bakılabilir.
Ayhan hocam bizler siz kadar tecrübeli değiliz tıbbıyeli olsak da . Yardımlarınızla öğreniyoruz . Zaten bu benim tek çiftim şimdilik . O yüzden karantinayı düşünmemiştim . Hobiye ara vermiştim şimdi tekrardan başlıyorum. Ancak haklısınız biraz aceleye getirdim. Bunları yapmak önemli . Rica etsem bu uygulamaları nasıl yapacağımı ayrıntılarıyla anlattığınız bir kaynağınız varsa paylaşır mısınız ?
Teşekkürler ...

Son düzenleme:
Veterinere gidin Koksidiyoz için vetakoksin, Bakteriyel hastalıklar için Enrocure, Multivitamin + aminoasit ile probiyotik alın. Ayrıca bitler içinde vilmectin. nasıl kullanılacağını veteriner anlatır zaten
1 gün suluğa vilmectin 5-6 damla.

4-5 gün suluğa 8 damla Vetakoksin
3 gün multivitamin
3 gün probiyotik

4-5 gün Enrocure suluğa 8 damla
3 gün multivitamin
3 gün probiyotik.

Hepsi hergün taze verilecek

Veterinere gidin Koksidiyoz için vetakoksin, Bakteriyel hastalıklar için Enrocure, Multivitamin + aminoasit ile probiyotik alın. Ayrıca bitler içinde vilmectin. nasıl kullanılacağını veteriner anlatır zaten
1 gün suluğa vilmectin 5-6 damla.

4-5 gün suluğa 8 damla Vetakoksin
3 gün multivitamin
3 gün probiyotik

4-5 gün Enrocure suluğa 8 damla
3 gün multivitamin
3 gün probiyotik.

Hepsi hergün taze verilecek
Sağolun hocam

Bilemedim kurumaya yakalandıklarını bilemedim ve kuşumu kaybettim . Çok üzgünüm . Allah kimsenin başına vermesin. Kuşum hareketliydi . Bol bol yem yiyordu . Ama elime aldığımda göğüs kemiği çok keskindi . Çok geç farkettim . Sadece strese girdiğini zannediyordum . İki gün içinde öldü maalesef . Aldığım yerde de çok hareketliydi . Ne oldu nasıl öldü bilemiyorum. Belki de çok yem yemesi bundandı . Yediklerini sindiremiyordu . Fakat dışkısında da sindirilmemiş yoktu niye oldu bilmiyorum. Nolur yardım edin dişi kuşumu bari kurtarıyım . O da kabarık duruyor. Onun da göğüs kemiği keskin ama erkek kadar değil. Elime aldığımda çok canlı ama aynı zamanda dışkısı normal. Ne yapmalıyım? Acele etmeliyim . Yardım edin lütfen.
@Selçuk YÜKSEL @Ayhan OTÇUOĞLU

Ekli dosyalar

• 83A7AA28-BA8F-40F8-B612-2916C2D4AB32.jpeg
    83A7AA28-BA8F-40F8-B612-2916C2D4AB32.jpeg
    881.8 KB · Görüntüleme: 32
Biteral ampul arıyorum eczanelerde ama bulamadım . Kuruma hastalığının tedavisi için bı ilacı önermişler okuduğum bir kaç yerde siz ne dersiniz ?

Üstadlar ölen yeşil kuşum yemlikte çok vakit geçiriyordu . Baktığım konularda bunun e coli hastalığının belirtisi olduğunu öğrendim . Acaba dişi kuşum da mı bu nedenle hasta?

Bilemedim kurumaya yakalandıklarını bilemedim ve kuşumu kaybettim . Çok üzgünüm . Allah kimsenin başına vermesin. Kuşum hareketliydi . Bol bol yem yiyordu . Ama elime aldığımda göğüs kemiği çok keskindi . Çok geç farkettim . Sadece strese girdiğini zannediyordum . İki gün içinde öldü maalesef . Aldığım yerde de çok hareketliydi . Ne oldu nasıl öldü bilemiyorum. Belki de çok yem yemesi bundandı . Yediklerini sindiremiyordu . Fakat dışkısında da sindirilmemiş yoktu niye oldu bilmiyorum. Nolur yardım edin dişi kuşumu bari kurtarıyım . O da kabarık duruyor. Onun da göğüs kemiği keskin ama erkek kadar değil. Elime aldığımda çok canlı ama aynı zamanda dışkısı normal. Ne yapmalıyım? Acele etmeliyim . Yardım edin lütfen.
@Selçuk YÜKSEL @Ayhan OTÇUOĞLU
Muhammed,
Yazdım zaten. Tedaviye başlarsan daha iyi olur. Enrocure'ı istersen öne al. Ama başla tedaviye.

Ayhan hocam anlıyamıyorum kur yapan canlı kuşu bu sabah ölü buldum . Hastalığı neydi sizce ? Dişi kuşumda da aynı hastalık olabilir mi ?
Bir de hocam bulunduğum semtte veteriner yok başka yerlere gidip almam da uzun sürer tam trafik vakti .. Eczaneden bu ilacın muadilini varsa alsam olur mu ?

Yardım eden herkese teşekkürler. Dişi kulum da öldü maalesef . Onun da göğsü keskindi . Maalesef kaybettim kuşlarımı . Daha 2 gün geçmişken hem de . Anlamadığım nokta kuşları satan adam bilerek bana hasta kuş mu sattı ? Yoksa yer değişikliğine kaynaklı stresten mi öldüler ? 2 günde stresten ölmüş olmaları bana çok olanaksız geliyor. Sizce hastalıkları neydi ve ben almadan önce de mi kuşlar hastaydı ?

Ayhan hocam anlıyamıyorum kur yapan canlı kuşu bu sabah ölü buldum . Hastalığı neydi sizce ? Dişi kuşumda da aynı hastalık olabilir mi ?
Bir de hocam bulunduğum semtte veteriner yok başka yerlere gidip almam da uzun sürer tam trafik vakti .. Eczaneden bu ilacın muadilini varsa alsam olur mu ?
Muadili yoktur. Olsa bile antibiyotik kapsamındadır. Yani reçetesiz olmaz.
Kuşu veterinere götürüp otopsi yaptırmadan sebebini bilemzsin ama onun içinde belli bir saat var. Seninkinin süresi geçmiş olabilir.

Başka düşüncesi olan var mıdır sorularım hakkında ?

Muhammed Kardeşim,
Ben sizden tam bir karantina beklerdim bir tıbbiyeli olarak. Önce Dış Parazit. Sonra Koksidiyoz (1 kür). Sonra antibiyotik (1 kür). Öyle dışardan gelen kuştan hemen birşey beklemeyelim. Bu yapılanlardan sonra birşey varsa o zaman bakılabilir.
@Ayhan OTÇUOĞLU Ayhan abi Enrocure vilmectin ve vetakoksini aldım . Bu kürü sadece kümese yeni gelen kuşlara uyguladıktan sonra bir daha ne zaman uygulamalıyım ? Bir de yuvadan atlıyan yavrulara da hemen uygulayım mı ?
kanaryalarda da uygulamayı düşünüyorum dozaj yine aynı mı kalsın ?
Vilmectini veteriner suluğuna bir damla koy dedi . Ben de sizin dediğinizi düşünerek 4-5 damla koydum . Vilmectinin doz aşımı nasıl olur ve ne sıkıntısı olur ? Vilmectinden sonra vitamin ve probiyotik uygulamalı mıyım acaba ?
Çok soru sordum kusura bakmayın . Açıklarsanız çok memnun olurum.
Teşekkürler şimdiden

Ekli dosyalar

• F571BB08-D24B-4A57-AFD1-D598E2DB5849.jpeg
    F571BB08-D24B-4A57-AFD1-D598E2DB5849.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 19
Kuşlarınız muhtemelen mantardan öldü kandida olabilir tricomonas olabilir. Pamukçuk olabilir. Çünkü mantar hastalığı sinsi seyreder ve ani ölümler gerçekleşir.

Kuşlarınız muhtemelen mantardan öldü kandida olabilir tricomonas olabilir. Pamukçuk olabilir. Çünkü mantar hastalığı sinsi seyreder ve ani ölümler gerçekleşir.
Hocam çok üzdüler beni büyük ihtimal aldığım kişi hasta kuşu satmış bana 2 gün içinde öldüler çünkü .
2 sininde göğüs kemikleri çok sivriydi ve yemin başında çok vakit geçiriyorlardı ama yiyebiliyorlar mıydı ? Yiyorlarsa sindirebiliyorlar mıydı bilmiyorum . Dışkıları da suluydu . Hiç bu kadar çabuk seyreden bir hastalık görmedim . Ama tek aklıma takılan nokta bu kuşlar bu hastalığı ne zaman kaptı ? Stresten benim elime geçince bağışıklığının düşüp bu hastalığa yakalanıp 2 gün içinde ölmeleri çok mantıksız geliyor bana . Sizin düşünceniz nedir?

Tabiki sizde kapmadı. Petshoptayken hastaydılar. Dediğim gibi mantar sinsi seyreder amatörlerin çok sağlı diye düşündüğü kuş 1 saat sonra ölebiliyor. Hatta bazen uzman gözler bile geç farkedebiliyor. En kritik belirti kuşların son günlerinde denge kaybı yaşamasıdır. Ama yoğun bir denge kaybı olmadığı için amatörler yine de farkedemeyebiliyorlar. Ölen kuşlar hastalığı en az 20 gün önce kapmışlar.

Geri