Karadeniz Pet

İshal, Tüy Dökümü

Ceren S.

Paylaşımcı Üye
İshal, Tüy Dökümü (ACİL YARDIM)

Merhaba. Kuşum 5 haftadır ishal. Yem, yer, su ve hava değişikliğyle başladı ishali. Gözüm gibi baktığımdan, cereyanda kalmadığını iyi biliyorum. Zaten bu 5 haftalık süre içerisinde hiçbir üşütme belirtisi gözlenmedi. Kuşlardan anlayan bir veterinerin yardımını alıyorum. İlk müdahale olarak 3 gün Ercefuryl kullandım. Gün içinde bir kaç saat düzgün dışkı yapmasını sağlıyordu fakat sonra tekrar ishal oluyorduç Daha sonra veterinerin verdiği diyet programını uyguladım hepinizin bildiği gibi patates, pirinç lapası.. Bu program süresince 2 gün tamamen düzgün dışkı yaptı fakat tekrar ishale döndü. Daha sonra veteriner Geosol isimli ilacı verdi. Bu ilaçla da aynı şekilde arada bir düzgün, arada bir sulu dışkıları vardı. İyice çaresiz hissettiğim için bir kuşçunun tavsiyesi üzerine limon&sirke ürününü suyunua karıştırdım. Sirke kullandığım sürece bütün dışkılar düzgün. 2 haftadır sirke kullanıyordum. Hiç ishal olmadı. Limon sirkesi de elma sirkesi kadar keskin değil. Sirkeyi kesip düzelip düzelmediğine bakmak istedim. İlk gün normaldi, ertesi gün tekrar ishal oldu. Veterineri aradım, sirke düzelttiğine göre mide ph ı ile ilgili dedi. Talcid şurup önerdi. Dün gittim aldım, sabah akşam 2-3 damla ağızdan veriyorum. 2 günde Talcid in etki edip etmediği belli olr dedi veteriner. Bugün 2. gün hiçbir değişiklik yok. Akşam son dozu kullanacapım ama ishali hala düzelmedi. Megabakteriye dönmüş olmasından korkuyorum, biraz zayıfladı çünkü. Halsiz ve neşesiz değil, kusma da yok. Yem de yiyor. Bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Flukozanol kullanmaya başlamalı mıyım? Eğer megabakteriyse geç kalmak istemiyorum.

Bu arada kuşum bir haftadır tüy değişiminde. Kafesinin dibinde siyah ve şeffaf tozlarla birlikte siyah, ince ve uzun kıllar var. Bu kıl gibi şeyler nedir? Elime alıp dokununca kırılıyorlar. Foto yüklemeye çalıştım. Acilen yardımcı olursanız çok sevinirim.

32JbWj.jpg

RER78o.jpg

pvVZMz.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:30 -->-> Daha önceki mesaj 13:28 --

Yardımcı olabilecek biri yok mu?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:49 -->-> Daha önceki mesaj 14:30 --

Arkadaşlar dün kimseden cevap gelmeyince limon sirkesi koydum suyuna. Bugün yine çok iyi dışkısı. Kuşçuların tavsiyesiyle kanarya yemi koydum yemliğine. Sizce ne olabilir? Sİrkeyle düzgün, sirkesiz ishal anlamadım gitti. 1 aydır sirkeli su içiyor hayvan ama elimden başka birşey de gelmiyor. Kimse neden cevap vermiyor anlamadım.

Son düzenleme:
Yemi komple kesin, aspur yesin

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Aspura dün başladım. Şu an az da olsa yiyor. Çok iştahlı ama kendi yemini çok sevdiği için başka yemlere pek bakmıyor. Ama bugün biraz daha fazla kanarya yemi yiyor. Sanırım ortam, su ve özellikle yem değişikliğiyle başladı ishali. Başka hiçbir sebep yok. Antibakteriyeller, antibiyotikler de çözmedi sanırım bu yüzden. Kurumaya gitmesinden çok korktuğum için sirke kullandım. Çünkü ishali tamamen kesiyor bu sirke. Elma sirkesi kadar etkili ve sert değil, suluğunun 2/5 ine sirke kalannına su koyuyordum. Hattahiçbir cevap alamasaydım yarın flukozanol içeren ilaçlarla kuruma tedavisine başlayacaktım. Çünkü kimse çözemedi. Götürdüğüm veteriner egzotik hayvan uzmanlığı olan biri. O da çözemedi, bu yüzden internetten okuduklarımı uygulayacaktım. Aspurun sonuç vermesini ne kadar süre beklemeliyim? 1 haftada belli olur mu? Bu arada sirkeyi hemen kesmeli miyim, çünkü sirke ishalle kaybettiği suyu da önlüyor, halsiz olmadığı sürece daha çok kanarya yemi yer diye düşünüyorum. 1-2 gün sonra kessem sıkıntı olur mu? İlginize teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:26 -->-> Daha önceki mesaj 11:43 --

Bir de fotoda kırmızı daire içine aldığım kıl gibi şeyler nedir acaba? Daha önce hiçbir kuşumda görmedim bunu. Cansız,dokununca kırılıyorlar. Tüy dökümünde şu an hatta bitmek üzere son kapsülleri kaldı ama hiçbir kuşta bu siyah şeyleri görmedim.

Daha Tam İshal Olmamış aspur ver sirkeyi kes daha kötü olursa suyuna limon suyu damlat patates ver sakın yeşillik verme. benim kuşumda 1 hafta önce olmuştu yavaş yavaş geçiyor

Bir sorum daha olacak, bugün bir petshop Sera Activ Plus W önerdi. Vitamin ihtiyacını karşılar ve iştahını arttırır dedi. Doğru mu?

Geri