petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

İshal ve gelmeden korunma..

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Levent ACAR tarafından 30 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    72
    Selamlar, havaların soğumasıyla son zamanlarda ishal diye konu açan arkadaşların sayısı arttı. Bir cıvık kaka gördüğünde herkes kuşunu hemen ishal sanıyor ve yardım almaya çalışıyor. İyi, hoş, güzel de bu kuş niçin ishal oldu kimse düşünmüyor, yanlış nerede yapıldı biraz bu konuda kafa yormak gerek.

Burada ishal nasıl tedavi edilir diye anlatacak tartışacak değilim. İnsanlar denedikleri duydukları yöntemleri paylaşıyorlar, kullanıp kullanmamak şahsın kendisine aittir. Sonuç alınmadığı taktirde sorumluluk yine hastalıklı kuşun sahibine aittir. Bu ortamlarda o tedavi iyidir, şu kötüdür diye tartışma olmamalı.

Şimdi birkaç çeşit ishalden bahsediliyor. Yediklerine bağlı olarak, üşütmeye bağlı olarak, mikrobik olarak ortaya çıkan ishaller var.

Benim kümesimde ishal vakası hiç yok denecek kadar azdır. Olsa da 2 güne geçer gider, ayrıca bir tedavi uygulamıyorum. Sadece bir kuşumu kaybettim ishal nedeni ile ona bile tedavi uygulamadım.

Genelde kuş sahipleri hayvanlarına iyi bakmak istiyorlar her türlü meyve ve sebzeyi bolca veriyorlar. Bu yedikleri fazla meyve ve sebzeler hayvanların dışkısını cıvık hale getirir. Haftada en fazla 2 kez meyve ve sebze verin.

Havalar soğumaya başladı. Dikkat etmek gerek. Eskilerin bir lafı vardır. "Kuş üşümez" diye. Evet kuş üşümez ancak ortamda cereyan varsa durum kötü olur. Yazın ılık ılık esen rüzgar, şimdilerde çok soğuk esiyor. Kuşlarımızın bulunduğu mekanlarda cereyana sebebiyet verecek şekilde havalandırma yapmayalım.

Mikrobik ishallerde ise söyle düşünüyorum: Bu mikrobun bir şekilde taşınıp gelmiş olması gerek. Bulaşma şekilleri nelerdir, bunlara dikkat etmeliyiz.
    Dışardan gelip kuşu sevecek kafesine temas edecek kişilerin ellerinin temiz olması gerek. Kafes ve ekipmanlarının temiz olması gerek. Özellikle ekipman haftada bir kez sıcak su ile dezenfekte edilebilir. Kuşlarımıza verdiğimiz yemleri imkan varsa kapalı ambalajda alalım ve saklama koşullarına dikkat edelim. Son olarak ta hazırladığımız mamaların içine koyduğumuz gıdaların taze olanlarını seçelim.

Kuşlarımız sevdiğimiz kadar onları koruyalım. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

2. Enes YLKSN

Enes YLKSN Active Member

Beğenileri:
    1
    Aynen Levent abi öyle anlatmak istediğimde buydu esasında. Dışarıdan yeni kumese katılacak bir kuş en kötü. 3 gün farklı bir yerde gözetim altında tutulmalı. Varsa bir sıkıntısı orada tedavi edilmeli diğeri kuşların bulunduğu ortamds bulunmamalı

3. Şevki KOCAOĞLU

Şevki KOCAOĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Önce tedbir, sonra takdiri ilahi..

Eline sağlık abi..

Ericsson 688 telefonumdan
    Tapatalk aracılığı ile gönderildi

4. murat DEMİR11

murat DEMİR11 Active Member

Beğenileri:
    3
    güzel yazmışsın da hocam bak bır kusunu kaybeymışsın nıye ona bır tedavı uygulamadın ?
    keşke sorsayındın bir bilne :)

5. Ceren S.

Ceren S. New Member

Beğenileri:
    0
    Yem saklamak için Nutella kavanozu gibi cam kavanozlar ideal, tabii 1-2 kuş besleyenler için.

Sayfayı Paylaş