İshal ve gelmeden korunma..

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Levent ACAR tarafından 30 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.523
  Beğenileri:
  293
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Selamlar, havaların soğumasıyla son zamanlarda ishal diye konu açan arkadaşların sayısı arttı. Bir cıvık kaka gördüğünde herkes kuşunu hemen ishal sanıyor ve yardım almaya çalışıyor. İyi, hoş, güzel de bu kuş niçin ishal oldu kimse düşünmüyor, yanlış nerede yapıldı biraz bu konuda kafa yormak gerek.

  Burada ishal nasıl tedavi edilir diye anlatacak tartışacak değilim. İnsanlar denedikleri duydukları yöntemleri paylaşıyorlar, kullanıp kullanmamak şahsın kendisine aittir. Sonuç alınmadığı taktirde sorumluluk yine hastalıklı kuşun sahibine aittir. Bu ortamlarda o tedavi iyidir, şu kötüdür diye tartışma olmamalı.

  Şimdi birkaç çeşit ishalden bahsediliyor. Yediklerine bağlı olarak, üşütmeye bağlı olarak, mikrobik olarak ortaya çıkan ishaller var.

  Benim kümesimde ishal vakası hiç yok denecek kadar azdır. Olsa da 2 güne geçer gider, ayrıca bir tedavi uygulamıyorum. Sadece bir kuşumu kaybettim ishal nedeni ile ona bile tedavi uygulamadım.

  Genelde kuş sahipleri hayvanlarına iyi bakmak istiyorlar her türlü meyve ve sebzeyi bolca veriyorlar. Bu yedikleri fazla meyve ve sebzeler hayvanların dışkısını cıvık hale getirir. Haftada en fazla 2 kez meyve ve sebze verin.

  Havalar soğumaya başladı. Dikkat etmek gerek. Eskilerin bir lafı vardır. "Kuş üşümez" diye. Evet kuş üşümez ancak ortamda cereyan varsa durum kötü olur. Yazın ılık ılık esen rüzgar, şimdilerde çok soğuk esiyor. Kuşlarımızın bulunduğu mekanlarda cereyana sebebiyet verecek şekilde havalandırma yapmayalım.

  Mikrobik ishallerde ise söyle düşünüyorum: Bu mikrobun bir şekilde taşınıp gelmiş olması gerek. Bulaşma şekilleri nelerdir, bunlara dikkat etmeliyiz.
  Dışardan gelip kuşu sevecek kafesine temas edecek kişilerin ellerinin temiz olması gerek. Kafes ve ekipmanlarının temiz olması gerek. Özellikle ekipman haftada bir kez sıcak su ile dezenfekte edilebilir. Kuşlarımıza verdiğimiz yemleri imkan varsa kapalı ambalajda alalım ve saklama koşullarına dikkat edelim. Son olarak ta hazırladığımız mamaların içine koyduğumuz gıdaların taze olanlarını seçelim.

  Kuşlarımız sevdiğimiz kadar onları koruyalım. Sağlıklı mutlu günler dilerim.
   
 2. Enes YLKSN
  Çevrimdışı

  Enes YLKSN Profesyonel

  Katılım:
  9 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.158
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İSTANBUL 4 LEVENT
  Aynen Levent abi öyle anlatmak istediğimde buydu esasında. Dışarıdan yeni kumese katılacak bir kuş en kötü. 3 gün farklı bir yerde gözetim altında tutulmalı. Varsa bir sıkıntısı orada tedavi edilmeli diğeri kuşların bulunduğu ortamds bulunmamalı
   
 3. Şevki KOCAOĞLU
  Çevrimdışı

  Şevki KOCAOĞLU Profesyonel

  Katılım:
  24 Nisan 2014
  Mesajlar:
  310
  Beğenileri:
  0
  Önce tedbir, sonra takdiri ilahi..

  Eline sağlık abi..


  Ericsson 688 telefonumdan
  Tapatalk aracılığı ile gönderildi
   
 4. murat DEMİR11
  Çevrimdışı

  murat DEMİR11 Profesyonel

  Katılım:
  27 Kasım 2013
  Mesajlar:
  3.274
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  istanbul/pendik calışma saatlerinde şişli
  güzel yazmışsın da hocam bak bır kusunu kaybeymışsın nıye ona bır tedavı uygulamadın ?
  keşke sorsayındın bir bilne :)
   
 5. Ceren S.
  Çevrimdışı

  Ceren S. Profesyonel

  Katılım:
  21 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  401
  Beğenileri:
  6
  Yem saklamak için Nutella kavanozu gibi cam kavanozlar ideal, tabii 1-2 kuş besleyenler için.
   

Sayfayı Paylaş