Karadeniz Pet

İshalsiz hapşırma

Muhammed Necib Karabulut

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Arkadaşlar kuşlarımda genel olarak (bazılarında daha belirgin) bir hapşırma gözlemliyorum ama ishalleri halsizlikleri falan yok mikostatin flagyl uyguladım her ihtimale karşın ama arada yine hapşıranlar oluyor . Ortamın nem oranı %80 bundan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz ?

Ortamları havadar mı değil mi ? Kapalıysa ondan da olabilir. Bir de bu kuşlar çöl iklimine adapte olmuş kuşlardır neme nasıl tepki verirler bilemiyorum. Bence nemden değil ( kesin olmamakla birlikte )

Ortamları havadar mı değil mi ? Kapalıysa ondan da olabilir. Bir de bu kuşlar çöl iklimine adapte olmuş kuşlardır neme nasıl tepki verirler bilemiyorum. Bence nemden değil ( kesin olmamakla birlikte )
Hocam günde 1-2 kere tamemen sirkülasyon olacak şekilde havalandırıyorum. Ama ortamları pek havadar değil .

Up. Merhabalar.

Kuşlarımda iki haftadan fazladır yalnızca hapşırma durumu var. Beraberinde ishal vs yok. (Başta veterinerden avidiare almıştım ishal sanıp geçirmedi.) Ve bugün kafeslerini arındırsam da yine geçmedi. Aşağıda videoyu yükledim (9. Saniye). Bir türlü geçmiyor onlar hapşırırken ben üzülüyorum. :( :confused: Havalandırıyorum odalarını günde üç beş kez.

Veteriner sizi başından savmış resmen. Ne alaka verdiği ilaç. Ortamdaki toz, burnuna yapışan herhangi bir şey buna sebep olabilir. Belki de burun akıntısı vardır. Başka belirtiler olmadan hasta diyemeyiz

Burun akıntısı yok ama ortamlarını daha az tozlu bir yere taşımaya çalışacağım. Pek de yer yok ama bakayım bir.

Hapşurma sık tekrarlıyorsa vitamin desteği sağlanmalı. Günlük taze meyve sebzesini verin. Suluğa iki damla limon damlatabilirsiniz. Suyu günlük olarak tazeleyin.

Anladım ki tozdanmış.

Yuvalığa her girdiklerinde, tüylerini düzelttiklerinde vs oluyor. Çok hassaslar. Sanırım hep böyle kalacak.

Geri