Karadeniz Pet

Işık durumu ve kuluçka

tanmalvic

Meraklı Üye
üretimhanesi olan veya evde üretim yapan tecrübeli arkadaşlara danışmak istediğim bir durum;
kuşlar yumurtlamışsa gece lambası kullanılmalı mı?
doğal ortamlarında hava karardıktan sonra ay ışığından yararlanıyordur kuşlar. peki biz evlerimizde veya üretimhanemizde neler yapmalıyız? bu günlerde havalar 5-6dan sonra kararıyor ve sabah 7ye kadar da güneş doğmuyor. bu da kuşlarımız için yarım günlük bir açlık demek. sizlerin bu konudaki fikirleriniz nedir?

ben pvc kafese bu gibi bir durumla karsılasmamak için led yaptım. yalnız baktım ki çok fazla aydınlık var oje yardımı ile rengi kararttım ve los bir ortam olustu :) onlarda memnun bende memnunum :)

ilk kuluçkasında olan bir çiftim var. yumurtaya yatmayabilir diye gece lambası takayım dedim ama sonuçta doğal ortamlarında lamba yok ay ışığı var.
23 wattlık bir lamba taktım şimdi. elektrik fazla gelmez umarım :)

bende tek adaptöre baglı 6 göze bagladıgım ledler var kaç watt bilmiyorum ama öyle aman aman etkilemiyor.. aksam gelince takıyorum sabah işe giderken söküyorum fişi.. odamda besliyorum rahatsız edici bir ısıkta olusturmuyor...

üretimhanesi olan veya evde üretim yapan tecrübeli arkadaşlara danışmak istediğim bir durum;
kuşlar yumurtlamışsa gece lambası kullanılmalı mı?
doğal ortamlarında hava karardıktan sonra ay ışığından yararlanıyordur kuşlar. peki biz evlerimizde veya üretimhanemizde neler yapmalıyız? bu günlerde havalar 5-6dan sonra kararıyor ve sabah 7ye kadar da güneş doğmuyor. bu da kuşlarımız için yarım günlük bir açlık demek. sizlerin bu konudaki fikirleriniz nedir?

ben şok marketten 4.50 tl ye 13 watt tasarruf ampulü aldım kuşların bulunduğu oda karardıktan sonra açıyorum 21:00-22:00 gibi kapatıyorum. aylık maliyeti taş çatlasın 1 tl.

Bende de yumurta var geceleri hiç Işık kullanmıyorum.

Biz saat 21-22 civarına kadar ışık kullanıyoruz. Sonra kapatıyoruz gece karanlıkta kalıyorlar yumurtalı yavrulu kuşlarımızda maşallah bir sıkıntımız olmadı şimdiye kadar.

Geri