İsimlerine Göre İlaçları Kullanma Dozajları

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve alse tarafından 31 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. alse
  Çevrimdışı

  alse Profesyonel

  Katılım:
  14 Nisan 2014
  Mesajlar:
  771
  Beğenileri:
  10
  Kanaryalarda bu şekilde imiş muhabbet kuşlarıda aşağı yukarı aynı bağışıklık sisteminde olduğu için konuyu açayım dedim

  İsimlerine Göre İlaçları Kullanma Dozajları  • BAYTRİL VE TAYLAN: Astım, bronşit, soğuk algınlığı, nezle, grip ve bunlara benzer rahatsızlıklarda suluklara ikişer damla konularak her gün değiştirmek kaydıyla 5 gün ilaç kullanarak 6. günü 4 gün olmak üzere vitamin verilir.
  • ZİKROMAKS 15 ML : Ses kısıklığı için su kaynatılıp soğuduktan sonra ilacın içinde bulunan ölçü kabı ile şurup şişesine konularak iyice çalkalanıp toz eritilecek 5 gün suluklarına ikişer damla konulacak hergün değiştirilecek. Bu işlem sonunda 4 gün vitamin verilecek.
  • PANTERAMİCİN NEOTERAMİCİN: Halsizlik, iştahsızlık veya üşütme gibi hallerde suluklara ikişer damla veya kuşun ağzına iki damla verilerek 5 gün devam edilir. Suluklar hergün değişmek kaydıyla ilaç sonunda 5 gün vitamin verilecek.
  • EVİT – S – POLİSAN: Bunlar vitamin ilaçları olup antibiyotik kullanıldıktan sonra suluklara prinç tanesi kadar konularak 4 gün devam edilir.
  • VİTAFORM: Yumurta verimini artırmak için eşe atmadan önce mamaya katılarak verilir.
  • B C K VİTAMİN ve VİMARMİX: Suda çözülen kombinaskol bir lt suya bir çay kaşığı silme olarak doldurulup içerisine konulacak. Haftada örneğin pazartesi, salı, çarşamba olmak üzere 3 gün suluklara konularak hergün değiştirilerek bu işlem yavru almadan önce 1 ay devam edilecek. Çok yavru alayım dersen sezon bitene kadar verebilirsin.
  • RONİDAZOL % TRICHDMONIASİS – THERAAP: Bu ilaç stres, sara, bayılıp düşme veya yumurta felci gibi rahatsızlıklarda bir pirinç tanesi büyüklüğünde suluklara konularak, hergün değiştirmek kaydıyla 3 gün devam edilir. Bu işlemden sonra 3 gün normal temiz su verilir. Tekrar 7.günü yine bir prinç tanesi büyüklüğünde olmak üzere 3 gün yine devam edilir. Sonra 4 gün vitamin verilir.
  • TETRAMEZATİN: Bu ilaç ishal ve karın ağrısı için kullanılır. Hatta kuş tüy dökümü zamanı ise haftada iki gün olmak üzere bir prinç tanesi büyüklüğünde suluklara konularak, hergün değiştirilir. Sonra iki gün vitamin verilir.
  • ERİTRON: Kuşların yer değiştirildiğinde veya kış gelmeden hava değişikliğinden etkilenmemesi bakımından veya cereyanda kalma durumlarında bir prinç tanesi büyüklüğüne suluğa konularak devam edilir. Yer değişikliğinden sonra yine iki gün verilir. Sonra bir gün vitamin verilir. Şayet bu ilaç elinizde yoksa yer değişikliği yapılmadan bir gün önce şekerli su ile iki damla çay karıştırılıp suluğuna konularak verilmeli.
  • GENTA 20 MG: Çocuk iğnesi bu iğne kabarma iştahsızlık halsizlik veya hava değişikliğinde örneğin kışa girmeden bir enjoksiyona çekilerek kuşun ağzına iki damla emilmek suretiyle ağızdan verilir. 3 gün devam edilir. Sonunda 3 gün vitamin verilir.
  • SULPHAMEZATİNE: Karın altının şişmesi, siyahlanarak morarması, iştahsızlık, etle arsındaki siyahlık için ilk günü 5 CC 2. günden itibaren 3 CC verilerek 10 gün devam edilir. Suluklar hergün değiştirilecek sonra 5 gün vitamin verilecek.
  • RİF 125 MG: İğne ile ilgili enjektöre çekilerek 2 damla suluğuna konur. Hergün değiştirilerek 4 gün devam edilir. Sonunda 4 gün vitamin verilir. Kuruluk hastalığına iyi gelir.
  • SOLMOMİX: Bu ilaçta kurma ile ilgili dışarıdan getirilmektedir. Daha kuvvetli bi ilaçtır. Tozu ve sıvısı mevcuttur.
  • LİNKA: Kuvvetli bir vitamindir. Eşe atılmadan bir ay önce kullanılır. Ancak dışardan getirilmektedir.
  • ESB 3: Kuşların bağırsaklarını temizlemek amacıyla verilir. Eşe atılmadan 15 gün önceden 5 gün müddetle bir pirinç tanesi büyüklüğünde suluğuna konularak hergün değiştirilerek verilir. Sonunda 4 gün vitamin verilir. Sulu ishal için 3 gün verilir.
  • ANESTOL POMAD: Ağrı kesici merhem kuşların ayaklarının veya kanatlarının kırılması halinde günde 2 defa sürülmek kaydıyla kullanılır.
  • LASANOL veya BEKLAZON: Şişlik, kırık ve morarma için günde iki defa sürülmek kaydıyla iyileşinceye kadar devam edilir.
  • PROBİYOTİK – YOĞURT SUYU KEFİR VEYA ELMA SİRKESİ: Antibiyotik kullanıldıktan sonra kullanılır. Bağırsaklardaki faydalı bakterileri üretmek için suluğa konularak veya mamaya katılarak kullanılır.
  • OSEPA veya SEVİTOX: Bitlenmeyi önleyen toz halinde veya sulandırılmak kaydıyla kullanılan ilaçtır. 1 lt suya bir tatlı kaşığı konularak püskürtme şeklinde kullanılır.
  • MULTIDAPS SANASOL ŞURUP: Tüy zamanı haftada iki kez suluklara 5’er damla konularak verilir. Eşe atmadan önce verilen ESB 3 verildikten sonrada kullanılabilir.
   
  #1 alse, 31 Ocak 2015
  Son düzenleme: 31 Ocak 2015
 2. beceriksizkuscu
  Çevrimdışı

  Eline sağlık arkadaşım
   
 3. Kayahan Günay
  Çevrimdışı

  Kayahan Günay Profesyonel

  Katılım:
  10 Aralık 2014
  Mesajlar:
  755
  Beğenileri:
  7
  Yer:
  İstanbul/Eyüp
  bilgileriniz için teşekkür ederiz.
   
 4. Uğur GENÇ
  Çevrimdışı

  Uğur GENÇ Moderator

  Katılım:
  24 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  7.901
  Beğenileri:
  567
  güzel paylaşım emeğine sağlık
   
 5. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.224
  Beğenileri:
  556
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Paylaşım için teşekkür ederiz
   
 6. alse
  Çevrimdışı

  alse Profesyonel

  Katılım:
  14 Nisan 2014
  Mesajlar:
  771
  Beğenileri:
  10
  sağolun hepiniz bende sizlere teşekkür ederim
   
 7. Rassien
  Çevrimdışı

  Rassien Profesyonel

  Katılım:
  23 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  2.153
  Beğenileri:
  30
  Yer:
  DENİZLİ
  paylaşım için teşekkürler :)
   

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. hiprodoksin ilaç

  ,
 2. muhabbet kusuna agrı kesici nasıl verilir