Ispinozlarda beslenme

Konusu 'Bakım Beslenme Üretim ve Yetiştirilmesi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  30
  Biz kus severlerin öğrenmesi gereken en geniş kapsamlı ve tartışılır konulardan biri de beslenme konusudur.Genel bir tabirle kuşlarınıza ne verirseniz onun karşılığını alırsınız.
  Tekdüze ve yetersiz bir beslenme düzeni kuşların zayıf,hastalıklara ve problemlere karşı savunmasız ve üremelerin basarisiz olması ile sonuçlanır.
  Genelde çok yanlış bir inanış olan "kuşların yiyeceği kus yemidir" yargısını yıkmak gerekir. Yemin kuşların temel besini ve tanelerin besleyici olması doğrudur fakat sade yem karışımı protein,mineral ve yağ açısından yeterli gelmez.

  İSPİNOZ YEMİ KARIŞIMINA BİR BAKIŞ:

  :beyaz darı,
  sarı darı kırmızı darı
  kanarya yemi. kenevir
  Genel olarak beyaz darı ağırlıklı olmak üzere bu tohumlardan yapılan karışım ispinozların yem karışımıdır.Beyaz darı zebra,gouldian gibi çim ispinozlarının,sari ufak taneli darı ise diğer ufak boy mumgagalarin temel besini olarak geçmektedir.
  Bu karışımın içine birçok tohum daha eklenebilir,kus çeşidi ne kadar fazlaysa yem çeşidi o kadar çok artacaktır.
  Mesela kabuklu pirinç (büyük marketlerde satılan esmer pirinç) Javalara,yulaf bengallere veya muhabbet kuşlarına(kırık yulafı diğer küçük ispinozlar da yiyebilir) verilebilir.
  kabuklu pirinç kırılmış yulaf kırıklı yulafı küçük boy ispinozlar yiyebilmektedir.

  Az miktarda yeme eklenecek diğer tohumlar:nijer,keten tohumu,devedikeni,cim tohumu,perilla,anason,kereviz tohumu. Yağ açışından zengin ötüş yemi olarak bilinen karışım.
  nijer tohumu yağ açısından zengindir,çok az miktarda ekleyiniz.
  perilla tohumu buruşmuş darıya benzer, doymamış yağ açısından zengindir,witte molen yem karışımında bulunmaktadır.
  Dal darı: Bunun yanında sap darılar veya başka deyişle dal darılar kuşların oldukça severek tüketeceği bir besin,bildiğimiz darı taneleri silkelenmeden satışa sunulur,kuşlar dal darılarla yerken oynayıp vakit geçirirler.
   

Sayfayı Paylaş