petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

İstanbul Üsküdar’a Papağan Yağdı!

Konusu 'Diğer Papağan Türleri' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 2 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. muhabbetkusu

muhabbetkusu Administrator
    Yönetici Administrator

Beğenileri:
    11
    İstanbul Üsküdar’a Papağan Yağdı!

Birçok İstanbul'lu hâlâ bilmez, papağanların bu şehirde hızla nasıl çoğaldığını, üstelik sürüler hâlinde gezdiğini…. Dün öğleden sonra Salacak sahillerindeki tesbih ağaçlarına konmuş 50 kadar papağanla karşılaşan vatandaşlar çok şaşırdı.Tesbih ağaçları üzerindeki yemişleri çıtır çıtır yiyen yeşil papağanları görenler, Kızkulesi manzarasını bırakıp bu ‘tropikal cümbüşü’ seyretmeyi tercih etti.

İstanbul’da sayıları hızla artan yeşil papağanlar (İskender papağanları) diğer tropikal türlere göre soğuğa daha dayanıklı. Havaların ısınmasıyla birlikte hareketlenen bu sempatik hayvanlar, her an karşınıza çıkıp size 'tropikal' bir sürpriz yaşatabilir. Bizim gibi şanslıysanız, papağan sürüsüyle de karşılaşabilirsiniz. Son yıllarda Yıldız Parkı, Eyüp, Moda ve Florya gibi semtlerde de sıkça görülür oldu.

HIZLA ÇOĞALIYORLAR

Yeşil papağanların İstanbul'a ilk nasıl geldiği ise tam olarak bilinmiyor… Kimileri, 90’larda Boğaz’da batan bir gemiden veya devrilen bir TIR'dan kaçan papağanların koloniler kurarak hızla çoğaldığını söylüyor, kimileri ise gümrükten geçirilemeyen papağanların tabiata bırakıldığını… söyledi.

Ancak, herkesin korkulu rüyası "küresel ısınma" ile birlikte soğuğa dayanıklı yeşil papağanların yaşam alanının kuzeye doğru genişlediği de bilimsel bir gerçek….

Cemal Süreya da bir şiirinde, “Biliyorum, papağan renklidir mahşer!” der. “İstanbul’un dili olsa, papağan gibi konuşsa” diyor bir başka şair…. Kim bilir belki de çok uzak olmayan bir gelecekte papağanlar da martılar kadar İstanbul’la özdeşleşir!...

2. Yavuz GEREKLİOĞLU

Yavuz GEREKLİOĞLU Active Member

Beğenileri:
    0
    Maşallah çok güzeller.

3. Mustafa KIRLI

Beğenileri:
    4
    İnşallah insanlar çıkarları için bu hayvanları avlamazlar ! .

4. SULEYMAN BORUCU

Beğenileri:
    0
    Masallah çok güzel görünüyorlar..
    Martılar gibi yarın obur gün simite de alistirdikmi..:)
    İstanbullu terk edeceklerini düşünmüyorum..

5. ali cahid

ali cahid Member

Beğenileri:
    0
    Ben Ankara da yaşıyorum aynı kuşlar Atatürk Orman Çiftliği eski hayvanat bahçesi çevresinde de var buradaki efsane de hayvanat bahçesinden kaçtıkları yönünde. Ancak ben yaz kış bu kuşları o bölgede görüyorum çok soğuk olan 1-2 ay kayboluyorlar nereye gidiyorlar ne yiyorlar bilinmez çok ilginç bu durum ama bu kuslari dogada gormek harika bir duygu

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:54 -->-> Daha önceki mesaj 19:52 --

Bir de bu kuslara Pakistan papagani diyorlar burda dogru mu bilmiyorum.

#5 ali cahid, 2 Mart 2016
    Son düzenleme: 2 Mart 2016
  6. muselman

muselman Member

Beğenileri:
    1
    Benim yaşadığım yerde de var. İstilacı göçmen papağanlar. Onları mevsimin belli bi kısımlarında görürsünüz. Kalıcı değiller ve sürekli hareket halindedirler.

7. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Türkiye de iki ırk sonradan gelip yerleşen ve bir daha gitmeyen kuş türü var birisi bunlar oldukça yayildilar istilacilar maşallah diğeri de sadece Kartal Devlet Hastahanesi çevresinde görülen sigirciga benzeyen bir tür onlarında sayıları bayagi arttı ama o çevredeler

8. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Bunların karga ve özellikle martılarla yaşadığı savaşları izlemelisiniz arkadaşlar..
    Resmen doğa belgeseli.

#8 Levent ACAR, 3 Mart 2016
    Son düzenleme: 3 Mart 2016
  9. Mustafa BÜYÜK

Mustafa BÜYÜK Active Member

Beğenileri:
    0
    valla hayvanlar güzelde bunun sebebi büyük ihtimalle iklim değişiklikleri ve hayırlı mı bilmem.

Sayfayı Paylaş