Karadeniz Pet

İşte size fırsat , resimli mama anlatımı !!!

Serkan ERKAN

Onursal Üye
Arkadaşlar formumuza katkısı olacağını düşünerek üşenmedim izinli günümde tek tek malzemeleriyle resimli bir şekilde en basit yoldan mama nasıl hazırlanır sizlere sunmak istedim..Sizler bu yaptığım mamayı tarife tam uygun şekilde hazırladığınız sürece kuşlarınız mutlak suretle tadını aldıktan sonra iştahla yiyecektir..sizin yapmanız gereken 1 2 kez verip yemiyor diye kenara çekilmeyin mama yapmamazlık yapmayın mutlaka 3. kez verdiğinizde o mamayı hertürlü yiyecektir..Eğerki yemiyor ise hatayı kendinizde arayın , yaa lapa lapa olmuştur mama , yada çok kuru olmuştur..Ben bunun önüne geçebilmek için ölçülü bir şekilde resimlerle aşağıda anlattım, vereceğim tarif 3 çift kuş için çok ideal olup kafeste 8 saatten fazla tutmayın , sabah 7 8 gibi verip 3 4 gibi kafeslerinden alın..

Öncelikle bir adet haşlanmış yumurtayı rendenin en küçük yerinde rendeliyoruz,

97p2pv.jpg

Daha sonra orta boy bir havucun yarısını yine rendenin en küçük yerinde rendeliyoruz..

10ht3tl.jpg

65tzbb.jpg

Şimdi sıra geldi kuru mamayı eklemeye , kuru mama dediğim benim daha önceden hazırlayıp bozulmadan dolapta saklanabilecek toz malzedir..Bunun içerisinde ne var onuda sizlerle paylaşacağım fakat ben çok kapsamlı ve extra bol malzeme ekliyorum..Bu tarifim klasik herkezin evinde bulunan malzemelerle yapacağı bir mama tarifi olacağı için siz 1 çay kaşığı pirinç unun 1 çay kaşığı irmik 3 adet ballı muzlu bebek bisküvisi ve çok az tarçın, bisküvileri un haline getirin..Eğerki çiftleriniz için hazırlıyorsanız bu mamayı extra olarak nijer ekleyebilirsiniz..Nijeri aktarlardan bulabilirsiniz..

seubnk.jpg

Şimdide bu karışımın hepsini karıştırarak kuşlarıma servis edebilir..Tüm kuşlarına afiyet olsun..

dyru6g.jpg

Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir.

Saygılarımla..

Son düzenleme:
Çok saol serkan ustam verdigin yararlı bilgiler için inan bu tarifi yapıcak ve memnun kalıcak çok kişi vardır ellerine saglık bide şu detayları özel msj olarak atabilirmisin neler katıyorsun başka :)

Yeni başlayan arkadaşlar için süper bilgi Serkan abi. Paylaşım için teşekkürler :)

Ek olarak söyleyeyim, bu tarifi ben çok önceden beri kullanıyorum. Yemeyen kuşa rastlamadım henüz. Bu mamayı verdiğimde yemliği dışarı çıkarıyorum. Haliyle 7-8 saate kadar acıkıyorlar ve afiyetle yiyorlar :) Bir kere yiyince zaten hemen atlıyorlar kafese koyar koymaz.

Son düzenleme:
özel ilave malzemeleri özelden atmama gerek yok gizli değil :) ama evinde besleyen arkadaşların o ilave ürünleri alacağını sanmıyorum biraz maliyetli olur diye yazmadım..

Ek olarak Breedmax mama katkısı , bira mayası ve organık kurutulmuş meyvalar alıp ekliyorum..

saol serkan ustam bu breedmax toz olan degilmi hani üremeye teşvik eden toz :)

BREEDMAX - Güverciler,muhabbetler ve tropik kuşlar için yem ilavesidir Genç kuşlarınızda iyi bir büyüme ve en uygun olarak sağlıklı kalmayı sağlar Breedmax muhabbetler ve tropikal kuşların üretim sonuçlarına ve genel durumlarına değer katar. Tropikal kuşlar ve muhabbetler için iyi kondisyon ve en uygun doğurganlığı sağlar.Kısacası faydalı bir üründür..:)

BREEDMAX - Güverciler,muhabbetler ve tropik kuşlar için yem ilavesidir Genç kuşlarınızda iyi bir büyüme ve en uygun olarak sağlıklı kalmayı sağlar Breedmax muhabbetler ve tropikal kuşların üretim sonuçlarına ve genel durumlarına değer katar. Tropikal kuşlar ve muhabbetler için iyi kondisyon ve en uygun doğurganlığı sağlar.Kısacası faydalı bir üründür..:)

Saol ustam gerçekten çok faydalıymış :)

RİCA EDERİM ne demek ...

Ellerine sağlık serkan ustam :)

Ne demek Alp bey :)

Çok teşekkürler. Bende dün yapıp vermiştim ve güzelce yedi kızım :)

Afiyet olsun kızınıza :)

rıca ederim Umutcan..

ustalar bu mamanın konuşmaya ve eğitmeye de etkisi olur mu eğer oluyorsa bende vereceğim kuşuma

Mustafa bey bu mama herhangi bir amaç için verilmiyor her türlü faydası var..kuşlarınız canlı ve hep sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürür..sizde hem eğitim hemde konuşturma açısından kolayca faydalanırsınız..

serkan hocam teşekkür ederim. Anlaşılan kuşu kendisine getiriyor. yarın ilk işim bunu yapmak olacak

Sen bu mamayı yap ver bak gör kuştaki değişikliği :) ama aşırıya kaçma haftada 2 kez yeterli ..

Geri