Karadeniz Pet

Isyan noktasına geldim artık

• Konbuyu başlatan Filiz BAYIR
  • Başlangıç tarihi
Ceren hanımın tespit doğru bence de benim dişi ile erkeği ayırmıştım dişi kafesin altından küçük bir boşluk bulup erkeğin yanına geçmişti.

LG G2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

arkadaşlara katılıyorum kuşlar birbirlerinin sesini duydukları için hırçın oluyorlar.

aynı sorun bi ara bende de oldu. yan komşunun kuşunun sesini duyuyordu. kafeste ki bütün oyuncakları kumluğu bile kaldırdığım halde geçmedi. bi sabah ötüşüne dikkat edince fark ettim. komşu ile konuşup kuşların salonda ki yerlerini değiştirdik. şimdi ikiside mutlu :)

arkadaşlar dün kuşlarımı saldım ve büyük olan yeni yavruya yem kustu acaba 5 aylık mavişimin yanına dişi kuş alsam diğer kuşumu da alıştırmaya çalışsam daha mı mantıklı olur böyle ikisiyle yeterince ilgilenemeyeceğim galiba..

ben eğitmek için yavru arıyorum istanbulun neresindesiniz acaba?

Son düzenleme:
Bu şanstan ziyade kuşun yavru olmasıyla alakalı.Benim elimden de birçok kuş geçti.En son üretici bi arkadaşıma söyledim.Gidip üretimhanesinden henüz yuvadan atlamamış bir yavru aldım.Kabuksuz yem ve mama ile besledim.İnanmazsınız aldığım gün geldi boynumda uyudu.Şimdi elimden ayrılmıyor.Rahatsızlık verir derecede fazla alıştı:) Bence aşırı küçük olmamak kaydı ile kuş ne kadar küçük olursa o kadar çabuk alışıyor..

arkadaşlar az önce kuşçuya gittim bana akıl verdi yeni yavru alışana kadar diğerini güvendiğiniz bir yere emnaet edin dedi..ben bunu daha önce nasıl düşünemedim..çok mantıklı geldi dediği...

bence tamamen gen'le alakalı. anası babası sakin olan kuşlar da aynı özellikde oluyolarlar. bu hayvanlarda soy önemli :) bildiğiniz birinden alın ugrasmayın :)

kesinlikle katılıyorum. nereden geldiği, annesi babası üretim koşulları neler yaşadığı belli olmayan kuşları alıştırmak kumar gibi. en iyisi, sakin, temiz koşullarda üretim yapan, paragöz olmayan üreticiden peynir ekmeğe yeni çıkmış yavru almak. ben de ACELE ETTİM bilmediğim yerden ve tüm bilgisizliğimle bir kuş aldım erkek diye dişi çıktı. üstelik ishalmiş antibiyotik verdim, sırtında yara vardı kimbilir ne koşullarda nereden geldi. yavru diye küçük sandım meğer pakistan muhabbeti böyle oluyormuş. ve genleri kalitesiz oluyormuş. çok üzüldüm. bunları neden anlattım bilmiyorum ama içimi dökesim geldi heralde :)
bence sabredin alışır size. hiçbir zaman onu avuçlayıp sıkmayın. onunla tatlı tatlı konuşun onu sevdiğinizi ona zarar vermeyeceğinizi ona hissettirin. ACELECİLİK SABIRSIZLIK hayvan eğitiminde unutmamız gereken özelliklerimiz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:19 -->-> Daha önceki mesaj 15:24 --

ilk kuşunuz hiç mi alışmadı? parmağa bile mi konmuyor? sizinle aynı zamanda aynı şeyleri yaşamıştık hatırladım şimdi. benim kuşum dişiymiş meğer parmağıma falan geliyor hatta birkaç kez bir iki metre uzaktayken elime uçup kondu. çok sevinmiştim. ama yine de bana çok düşkün değil. tam istediğim gibi alışmadı. belki zamanla olur. ben çok ilgilenemiyorum oyüzden arkadaş alıcam onu da ayrı alıştırıp arkadaş yapıcam. umuyorum tabi. alacağım kuş şuan yem kıramıyor bir haftaya hazır olurmuş. bundan çok ümitliyim. umarım alışır. busefer de ilk kuşumu görür de alışmaz diye çekiniyorum. bakalım ne olacak?

Aynen öyle oldu zorla elimi uzatırsam geliyor ama kendiliğinden gelmiyor...yeni aldığım kuş ufak 1,5 aylık falan..3 gündür bende ama diğer kuşun sesi herşeyi altüst ediyor..bence yeni kuş almayı düşünüyorsan ötekini uzaklaştırman gerkecek...ben şu anda eski kuşumdan da vazgeçemiyorum..onun sesi sayesinde yeniyi de eğitemiyorum napıcamı şaşırdım..lütfen iyi düşünmeden hareket etme..aynı durumdayız arkadaşım

üretıcıden alın dıye hep soyluyoruz ama malesef kuş alındıkdan sonra foruma gırıldı ıcın sanırım yuzde 90 petshoplardan alınıyor kuşlar malesef bızde buradakıler yararlansın guzel kuşlara sahıp olsun dıye koyuyoruz buraya sahıplendırelecek kusları ama herkez hayırlı olsundan başka bır sey dıyen yok sıteden sımdıye kadar sadece 2 adet kuş sahıplendırdım ben sız duşunun artık gerısıni

Arkadaşım manisa somada yaşıyorum aradım bulamadım..mecburen aldık pet shoptan..istanbuldan yavruları göndeririz ya da getirirz dediniz de biz mi almadık

Sağol kardeşim ama gelebilecek olsaydım gelirdim emin ol...

Arkadaşlar yaklaşık olarak ilk kuşumu aldığımdan beri (1,5 ay kadar önce ) bu forumdayım, herkese çok teşekkür ediyorum çok şey öğrendim ve aldığım kuş üzerinde uyguladım, ilk aldığımda size sordum 3-4 aylık erkek bir mubiş dendi bana, gece gündüz demedim işten yorgun geldim eşimi çocuklarımı ihmal ettim hep onunla ilgilendim yok yok yok, eğitemiyorum dedim çok küçük olsun belki olur dedim 3 gün önce ayrı kafes ve bir erkek (1,5) aylık mubiş daha aldım ama kaderim nasıl bişey bu kafese bile yaklaşamıyoruz kendini paralıyo kuş..çıldırıcam bir arkadaşım hiç ilgilenmedi 1 hafta sonra kafesten çıkardı kuş hem konuşuyor hem yanlarından ayrılmıyor...ben hem zamanımı hem enerjimi veriyorum sonuç hüsran...psikolojim bozuldu resmen...

Kuşun öncelikle BİR kişiye alışması ve korkusunu yenmesi gerekir daha sonra diğer bireylere alışır kolaylıkla ev halkının tümü ayrı ayrı ilgi gösteriyorsa bu kuşu korkutur bunaltır ve alışma evresi uzakdıkça uzar böyle durumda sessiz bir yere koyun önce kuşa 1 ay kadar yanlızca bir kişi ilgi göstersin beslesin falan alçak ses tonuyla bi hafta boyunca konuşun salmayın evin içinde kabul ettirin kendinizi öncelikle daha sonra ara ara avucunuza yem elma vs alıp elinizi kafese sokun baktınız korkuyor yavaşca elinizi çıkarın 10 dakika sonra tekrar deneyin bu uygulama ile elinize ve size alışır alışmaz elinize gelip yemini elmasını mutlaka yer kuşu aç bırakmayada gerek yok .

kuşu bıktırırcasına ilgide göstermeyin dozunda ayarlayın ve genelde akşamları ilgilenin. sabahları günaydın falan diyip adıyla çağırın hayvanı 5 dakika kadar dahada ilgi göstermeyin akşama kadar akşamları 10-20 dakikalık ilgi ve konuşma ile tamamlayın günü mutlaka ama mutlaka alışır yeter ki ürkütülmesin hayvan.

kuşun öncelikle bir kişiye alışması ve korkusunu yenmesi gerekir daha sonra diğer bireylere alışır kolaylıkla ev halkının tümü ayrı ayrı ilgi gösteriyorsa bu kuşu korkutur bunaltır ve alışma evresi uzakdıkça uzar böyle durumda sessiz bir yere koyun önce kuşa 1 ay kadar yanlızca bir kişi ilgi göstersin beslesin falan alçak ses tonuyla bi hafta boyunca konuşun salmayın evin içinde kabul ettirin kendinizi öncelikle daha sonra ara ara avucunuza yem elma vs alıp elinizi kafese sokun baktınız korkuyor yavaşca elinizi çıkarın 10 dakika sonra tekrar deneyin bu uygulama ile elinize ve size alışır alışmaz elinize gelip yemini elmasını mutlaka yer kuşu aç bırakmayada gerek yok .

Kuşu bıktırırcasına ilgide göstermeyin dozunda ayarlayın ve genelde akşamları ilgilenin. Sabahları günaydın falan diyip adıyla çağırın hayvanı 5 dakika kadar dahada ilgi göstermeyin akşama kadar akşamları 10-20 dakikalık ilgi ve konuşma ile tamamlayın günü mutlaka ama mutlaka alışır yeter ki ürkütülmesin hayvan.

ilginiz içn teşekkürler denemeye çalışıcam...zaten gündüz ilgilenemiyorum çalıştığım için..sizin önerileriniz uyabileceğim şekilde :)

Geri