Izmir de güvenilecek veteriner arıyorum...

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve bomotoy tarafından 27 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. bomotoy
  Çevrimdışı

  bomotoy Süper Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2014
  Mesajlar:
  184
  Beğenileri:
  0
  Muhabbet kuşu için veteriner arıyorum uygun olursa tabi ki de yardımcı olabilecek arkadaşlar yazarsa sevinirimm..
   
 2. Uğur GENÇ
  Çevrimdışı

  Uğur GENÇ Moderator

  Katılım:
  24 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  7.898
  Beğenileri:
  567
  Kanatlılardan anlayan ve onlarla ilgilenen sizin gibi Veteriner bulmak gerçekten zor.Bunun için ayrıca teşekkürler.Sizin gibi bir uzmanın forumda olması beni çok sevindirdi.Hoş geldiniz.İyi forumlar
   
 3. Adalet TOSUN
  Çevrimdışı

  Adalet TOSUN Süper Üye

  Katılım:
  12 Mart 2014
  Mesajlar:
  198
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  izmir
  Ali Tolgay Bey, web sitenizi yer imlerime ekledim... Saygılar selamlar...
   
 4. alitolgayaytar
  Çevrimdışı

  alitolgayaytar Aktif Üye

  Katılım:
  22 Mart 2017
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  PAPAĞANLARDA TÜY YOLMA ÇOK CİDDİ PROBLEMLERİN BİR GÖSTERGESİDİR. Bugün hem papağan sahiplerini hem de biz veteriner hekimleri çok zorlayan bir papağan hastalığı varsa o da papağanın kendi tüyünü yolma problemidir.

  Tüy yolma ve aşırı kaşınma papağanınızda ciddi sorunların olduğunun bir göstergesidir. Bu problemle başa çıka bilmenizin tek yolu bu davranışın altında ne yattığını bulabilmek ve o problemi tedavi edebilmektir. Dileğimiz bu davranışın altında yatan bir problemin olmasıdır.Çünkü bunu bilirsek tedavide başarı oranımız artacaktır.

  Tüy yolmanın bir çok nedeni vardır.vardır. Papağanınızda bunlarda biri veya birkaçı birlikte olabilir.

  Başlıca bilinen nedenler şunlardır :

  Sağlık problemleri : Tüy yolmaya neden olan sağlık problemleri arasında alerjiler , parazit enfeksiyonları , bakteri enfeksiyonları , iç hastalıkları , tüy follüküllerinde anormal yapılanmalar , vitamin noksanlıkları ve hormonlarla ilgili hastalıklar sayılabilir. Sağlık problemleri listesi uzayıp gider.  Düşük nem oranı : Evlerimizde baktığımız Papağanlarımızın bir çoğu aşırı nemli bölgelerden gelmektedir.Evinizdeki nem oranı düşükse bu hayvanlarda problemlere yol açabilmektedir.Kalorifer peteklerinin üzerine su kapları koymak,ev içerisinde nemlendirici kullanmak gibi önlemler tavsiye edilebilir.  Sıkıntı – Kafes içinde kapalı kalma : Kuşlar enerjik hayvanlardır.Yaşadıkları doğal ortamda gün boyu uçarak günlük aktivitelerini yerine getirirler. Papağanlar tabiatta günlerinin yaklaşık %80 ini yem aramak la geçirirler . Uzun süre kafes içinde kapalı kalmaya gelemezler. Enerjilerini harcamak zorundadırlar . Kafesten çıkabilmeli , oyuncakları ile oynayabilmelidir. Kafesi yeteri kadar büyük olmalı, kanatlarını iki yana açtığında kanatlar kafes duvarlarına dokunuyorsa o kafes kuş için küçük demektir.Çoğu kez kafesin içerisini oyuncaklarla,yukarıdan sarkan yem vb. cisimlerle doldurarak papağana hareket edecek yer bırakılmamaktadır.Kafes içi aksesuarlar minimum düzeyde tutulmalı oyuncak vb.gibi aksesuarlar kafes dışında tutulmalıdır..Aksi takdirde enerjisini kendi kendini yolmak için harcayacaklardır.

  Biz bu konuları papağan sahiplerine anlatmaya başladığımızda maalesef çoğu kez “ canını sıkacak bir şey yok,hep kafes dışında ,bir sürü oyuncağı var,neden sıkılsın ki” gibi tepkilerle karşılaşıyoruz.Karşımızdakinin bir kuş olduğunu hatırlatmamız yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.

  Obsesyon : Papağanlarda oldukça sık görülen psikolojik rahatsızlıktır.Obsesyonlu kuşlar aynen obsesyon sonucu sürekli tırnaklarını yiyen,ellerini uzun süre ve devamlı yıkayan,saçını çeken insanlar gibidirler.Burada püf noktası durumun obsesyon olduğuna karar vermeden önce başka bir hastalık olup olmadığı araştırmak gerektiğidir.

  Dikkat çekme : Papağanınız tüylerini yolmaya başlayınca hemen kafesin yanına koşup yapma etme gibi komutlar vermeye başlarsanız papağan bu hareketi yaptığında sizi kafesinin yanına çekebildiğini öğrenmektedir.Bundan sonraki zamanlarda papağanınız ne zaman dikkatinizi çekmek isterse tüylerini yolmaya başlayacaktır.Böyle durumlarda Papağanınızın dikkatini başka yere çekme, kendisini yolmayı bıraktığında ona öven sözlerle sevdiği bir yiyecek vererek şartlandırabilirsiniz.Papağan yolmayı bıraktığında bir ödül geleceğini öğrenecektir.

  Tüy yolan kuşlar için ne yapmalı : Davranış problemlerinden önce sağlık problemi olup olmadığı araştırılmalıdır.Yapılacak testler sonunda herhangi bir rahatsızlık bulunmuyor ise o zaman davranış problemleri üzerine konsantre olunmalıdır. Ancak sağlık kontrolünde geç kalınması hayvanda tüy yolma alışkanlığının yerleşmesinde neden olacak ve tedavi güçleşecektir.

  Bazı çevresel değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak kafesini büyütmek , kafes içerisine tırmanabileceği ve kemirebileceği ağaç , oyuncak koymak , çiçek sulama spreyi ile papağanınızı günde bir iki defa spreylemek , bulunduğu yere bir nemlendirici koymak , kafesin yerini değiştirmek , yanında radyo çalmak , uyurken kafesin üzerini örtmek gibi önlemler yardımcı olmaktadır.Papağanların en az 12 saat uyuması gerekmektedir.Bunu sağlamak için fazla gürültülü olmayan bir yere taşımak,kafesinin üzerini örtmek gibi önerilerde bulunabiliriz.
  Ne yazık ki tüy yolma problemi için kesin bir cevap yoktur.Sabırlı olmanız gerekmektedir. Papağanınız hakkında veteriner hekiminizle birlikte kararlar almalısınız. Kuşunuzun görüntüsü ne olursa olsun onu sevmeye devam etmelisiniz . Bazı kuşlarda ise problem ara sıra ortaya çıkar ve kaybolur.Bazen de tüyleri hiç geri gelmeyebilir.En kötüye kendinizi hazırlamalısınız.
   

  Ekli Dosyalar:

 5. alitolgayaytar
  Çevrimdışı

  alitolgayaytar Aktif Üye

  Katılım:
  22 Mart 2017
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay

  Ekli Dosyalar:

  shinigamibird bunu beğendi.
 6. shinigamibird
  Çevrimdışı

  shinigamibird Profesyonel

  Katılım:
  21 Mart 2017
  Mesajlar:
  247
  Beğenileri:
  58
  Yer:
  İzmir
  Öz-Vet kesinlikle çok başarılı diye biliyorum. Ama evim Göztepe tarafında olduğu için Pegasos Veteriner kliniğine gidebilirsiniz. Ertuğrul Keskin diye bir Veteriner var. Başarılı buldum. Muhabbet kuşumun kendine gelmesinde çok katkısı oldu. Cumartesileri çalışmıyor. Diğer günler akşam 7 ye kadar orada.
   
 7. alitolgayaytar
  Çevrimdışı

  alitolgayaytar Aktif Üye

  Katılım:
  22 Mart 2017
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  IMG_0022.JPG KUŞLARDA MUAYENE

  Kuşunuzu veteriner hekime götürmeden önce dikkat etmeniz hususlar;
  Eğer mümkünse kuş muayeneye kafesiyle birlikte getirilmelidir. Buradaki amaç veteriner hekimin kafesi inceleyerek kuşun dışkısının kıvamı, rengi ya da maması ile ilgili bilgilere ulaşabilmesidir.

  Kafesle birlikte getirirken dikkat etmeniz gereken diğer konu ise kuşun yolda üşümemesi gerektiğidir. Bu sebeple kafesi bir bez ile sarmanız önemlidir. Aksi halde zaten bir hastalıkla boğuşan kuşunuz daha da kötüleşecektir.

  Kuşunuzu ne zaman veteriner hekime götürmelisiniz?�En kısa zamanda muayene edilmesi gereken belirtiler:
  - Dışkının görünümü ve miktarındaki ani değişimler,
  - İştahsızlık,
  - Duruş ve davranış değişiklikleri,
  - Tüylerini kabartma,
  - Anormal sesler ve solunumdaki değişmeler,
  - Vücudun herhangi bir kısmında ani şekillenen şişmeler,
  - Kanama veya yaralanmalar,
  - Kusma,
  - Ağız ya da kulaklarda akıntı.

  24 saat içinde muayene edilmesi gereken durumlar:
  - Su tüketiminde artma ya da azalma,
  - Vücut ağırlındaki değişimler,
  - Burun akıntısı,
  - Dışkının görünümü ya da miktarındaki değişim,
  - Yiyecek alımında azalma.


  İzmir kuş Hastanesi
  İzmir muhabbet kuşundan anlayan veteriner
  İzmir sultan papağanından anlayan veteriner
  İzmir papağandan anlayan veteriner
  Manisa muhabbet kuşundan anlayan veteriner
  İzmir jako papağandan anlayan veteriner
  İzmir maymundan anlayan veteriner
  İzmir Şahin'den anlayan veteriner
  İzmir tavşandan anlayan veteriner
  İzmir hamsterdan anlayan veteriner
  İzmir kuştan anlayan veteriner
  İzmir iguanadan anlayan veteriner
  Kuş veterineri
  Türkiye kuş veterineri
  İzmir su kaplumbağasından anlayan veteriner
  İzmir en iyi veteriner
  https://www.google.com.tr/url?sa=t&...694744&usg=AFQjCNG09CILKEK2Bxy57KYesUTyzqnnPA
  Kuşlarda kapalı entübasyon narkozuyla Cerrahi işlem kırıklarda osteosentez pim atel teknikleri
  Ali Tolgay Aytar
  Avian veterinian
  Öz-Vet veteriner Cerrahi ve Egzotik Kliniği
  (Muhabbet kuşu,papağan,tavşan,iguana,hamster,Şahin,maymun,yaban hayvanı)
  Öz-Vet Line Hizmette 25. Yıl
  02323881764
  02323881770
   
  shinigamibird bunu beğendi.
 8. alitolgayaytar
  Çevrimdışı

  alitolgayaytar Aktif Üye

  Katılım:
  22 Mart 2017
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Son yıllarda insan depresyonuna büyük önem verilmektedir.Doktorlar ve bilim adamları kuşların bizim mutluluğumuzda sağlığımızda ve yaşam kalitemizde önemli bir rol oynadığını farketmeye başlamışlardır.Kuşlar metropollerde bizimle beraber evlerde yaşamaktadırlar.Kuşlar depresyona girmekle kalmaz aynı zamanda uzun süreli depresyon da kendine zarar verir ve bağışıklık sistemi çöker bu durum başka sorunlara yol açar.Kuşunuzun depresyona maruz kaldığından şüpheniyorsanız aşağıdaki olasılıkları gözden geçiriniz.

  Depresyona işaret eden işaretler vardır .Kuşunuzun ortamı veya evcil hayvanınızla etkileşim düzeyiniz bir şeyleri değiştirmeniz gerektiğini işaret edebilir.izmir kuş veterineri

  "İŞTAH KAYBI"

  Papağan, kafesin dışında duruyor.

  Kuşlarda depresyonun en büyük göstergesi iştah kaybıdır. Kuşların hızlı metabolizmaları olduğu için kuşunuzun yemeyi bırakması çok önemlidir.Kilo kaybı hızlı bir şekilde olabilir ve bu kuşa çok zararlı olabilir, bu nedenle, evcil hayvanınızın besin alımının iki gün boyunca değiştiğini fark ederseniz, konuyu araştırmak için ev kuşunuzu veteriner hekimine götürünüz.izmir muhabbet kuşundan anlayan veteriner

  "SALDIRGANLIK"

  Bir kuşun depresyondaki en büyük ve en kolay fark edilebilen işaretlerinden biri, kişiliğinin ani bir şekilde değişmesidir. Genellikle, özellikle papağanlarda, bu saldırganlık olarak kendini gösterir. Saldırganlık mevsimlik ve hormonal sebeplerle ilgili olabilirken, sürekli karakter dışına çıkma davranışı, kuşunuzun kronik olarak mutsuz olduğunun bir işareti olabilir. Sadece güvenli olması için, tıbbi olasılıkları ortadan kaldırmak için bir veteriner hekim tarafından araştırılan herhangi bir ani davranış değişikliğini belirtiniz.papağandan anlayan veteriner

  "TÜY ÇEKME"

  Bir kuş tüyünü çekmeye başladığında, hızla kronik ve yıkıcı bir soruna dönüşebilir. Kuştaki kel lekelerini fark etmeye başladıysanız, kuşunuzdaki veteriner hekimin kontrol etmesini sağlayın böylece hastalıkları giderebilirsiniz. Bir tıbbi sorun olmadığını öğrendikten sonra, kuşunuzun neden kopardığını saptamak gerekir.Birçok kuş can sıkıntısından tüyünü koparmaya yeterli sosyal etkileşime girmediklerinde başlar, bu nedenle her gün kuşunuzla daha fazla zaman ayırmalısınız.papağan veterineri,İzmir kuşlardan anlayan veteriner

  "SESLENDİRME DEĞİŞİKLİĞİ"

  Kuşunuzun ortalama bir günde yaptığı seslendirme sıklığını ve türünü çok iyi bilmelisiniz. Kuşunuzun yaptığı seslendirme düzeyinde veya türünde bir değişiklik fark ederseniz, o zaman evcil hayvanınızın depresyon geçirdiğinin bir işareti olabilir. Birçok kuş sıkıntıdan ya da hayal kırıklığından çığlık atmaya çalışır, bu nedenle kuşunuz normalden daha yüksek sesle çıkıyorsa, sıkıntı büyüktür.muhabbet kuşu kusma tedavisi,muhabbet kuşu ishal tedavisi,muhabbet kuşu tüy dökümü,muhabbet kuşu yumurtlayamama,muhabbet kuşu ayak kırıkları tedavi,muhabbet kuşu kanat kırığı tedavisi,muhabbet kuşu Mantar tedavisi muhabbet kuşu antibiyotik

  "STRES ÇUBUKLARI"

  Kuşunuzun stres altında olup olmadığını tüylerinde stres çubuklarının varlığıdır. Stres çubukları bir sağlık endişesi değil, kuşun genel mutluluğu ve yaşam kalitesi ile ilgili sorunları size ipucu verebilir. Kuşunuzda stres çubukları fark ederseniz, kuşunuzun diyetine, çevreye, oyun programına ve sizinle olan etkileşimlere iyi bir göz atın. Geliştirilebilecek alanları görürseniz, biraz adım atın..

  Bütün bunların sonucunda etkisiz kalırsanız veteriner hekiminize baş vurunuz.
  Kuş tüyünün doğru incelenmesi kuşlarda depresyon tedavisinde başarı şansını artırmaktadır.Depresyon tedavisinde başarıya ulaşmak için depresyonun neden olduğu rahatsızlıkların (Dahiliye)tedavisiyle beraber yapılmalıki depresyonu iyi tedavi edebilelim .Harici tüy dökümlerinde aşağıdaki işlemler yapılmaktadır.Kuşlarda tüy dökümü depresyonun ilk belirtilerindendir Kuşlarda çoğu zaman depresyon kökenli dahiliye rahatsızlıklar görülebilmektedir bu tür durumlarda tedavi kombine yapılmalıdır.

  KUŞLARDA VETERİNER KLİNİK
  DAVRANIŞ DEĞERLENDİRMESİ

  -Davranış problemleri için anemnez alma
  -Davranış problemlerinin klinik belirtileri
  -Davranış değişimleri
  -Evcil kuşlarda saldırganlık davranışı
  -Hakimiyet saldırganlığı
  -Korku ısırması
  -Korku ısırması
  -Belirli bir bölğeye saldırganlık.
  -Tahkim edici saldırganlık
  -Sıkıcı başkalarına zarar veren ses
  -Abartılı korku
  -Tüy yolma

  SAGALTIM

  -Kuşun fiziksel ve sosyal çevresini değiştirme.
  -Kafes yeri,oyuncaklarının kullanılabilirliği ve temizlik
  -Yeme teşvik edilmeli
  -Banyo uygulaması artırılmalı
  -Davranış problemlerini önleme
  -Hastane odası muayne odasında stres ve korkunun azaltılması
  -Sosyalizasyon
  -Gelişme ve öğrenme(Ev turu-Renkli oyun-siz çalışırken ıslık,eğitim oyunu)
  -Bağımsızlık ve güven
  -Sahibiyle bağlantı kurma
  Gerektiğinde aşağıdaki ilaç takviyeleri yapılır.

  DAVRANIŞ BOZUKLUĞU FARMAKOLOJİSİ

  -Clorpramine(tüy yolma,huzursuzluk,korku,bir şeyden korkma)
  -Diezapam(Aşırıkorku)
  -Diphenhydramine(kaşıntı,irritasyon)
  -Fluoxetine((tüyyolma)
  Haloperidol(kendiniyaralama)
  Leuprolideasetat(Tüyyolma,saldırganlık-Medroksipregesterone asetat(tüy yolma ,saldırganlık,sıkyumurtlama) Nalrexone(tüyyolmakendini yaralama) phenobarbital(nöbet ile tüy yolma)Doxepin(tüy yolma,huzursuzluk,korku)
  İlaçları dahiliyeye takviye olarak kullanılır.

  DAVRANIŞ BOZUKLUĞU
  TÜY YOLMANIN TANI YÖNTEMLERİ

  Depresyonlu kuşlar kliniğimize geç gelmekte genelde kronik vakalardır.
  -Klinik muayne
  (SPESİFİK TANI)
  -Deri ve tüylerin muaynesİ
  (DERMATOLOJİK TESTLER)
  -Deri kazıntısı-Sistemik hastalıkların derideki görünümü)
  -Tüy pulpitisinin araştırılması.(tüylerdedistrofi,renk,zedelenme,kan tüyleri,tüy kaybı,folliküler kaybı,parazitler)incelenir.
  -Tüy dibi uyuz
  -pulpa sitolojisi uygulanır.
  -Bakteriyolojik araştırma yapılır.
  -Histopatoloji uygulanır.
  -İntradermal test uygulanır.

  (DERİ HASTALIKLARI)
  -Yaralar
  -Kabuklar ve hiperkeratosis
  -Bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar
  -Deri parazitleri
  -Kaşıntı
  -Kendini yaralama
  -Kanat derisinin yangısı,polyfolliculitis,Böcek hipersentivitesiPododermatitis,Amazon ayak nekeozu)
  -Cipro virüs
  -Polyomavirüs
  -Frençmolt
  -Anormal tüyler
  Yönünden incelenir ve ilaçlarla tedavisi yapılır.

  Günlük hayatımızda depresyon, anksiyete ve stresle baş edebilmek için profesyonel bir kuş gözlemcisi olmanız gerekmez..Bahçe kuşlarını izleyebilirsiniz..
  Memur ,işçi vs pencerelerinden kuşları izleyerek streslerini çözebilirler; bu konuda yapılan bir çalışma, kuşları izleyen insanların daha az endişeli oldukları görüldükten sonra insanlara kuş izlemeleri önerildi..
  Kuşları,çalıları ve ağaçları görebilmek ,insanlar için kırsal alanda olmasa bile akıl sağlıklarını korumada yardımcı olabilir.

  Bedford, Luton ve Milton Keynes'teki alanlardan 270 kişiyi içeren bu çalışma, insanlarda depresyon, ankisiyete ve stresin daha düşük seviyelerinin oluşmasında ,öğleden sonra görülebilen kuş sayısıyla ilişkili olduğunu buldu. Hangi kuşu izlediklerinin önemi yoktu.
  Araştırmayı yöneten Exeter Üniversitesi'nden Dr. Dr Daniel Cox şöyle diyor: "Bu çalışma, doğanın bazı temel bileşenlerinin zihinsel refahımızı sağladığını söyledi"
  İngiliz Kuş Bilimi Güvenliği ve Queensland Üniversitesi'nden akademisyen olan araştırmacılar, alışkın olduklarından daha fazla işlerinde zaman geçirenlerin derin kaygı duyduklarını veya bunalımlı olduklarını keşfettiler.Bu nedenle insanların kuş izlemeleri önerildi.

  Mahalle yoksunluğu, hane halkı geliri, yaş ve geniş bir yelpazedeki diğer sosyodemografik faktörlerin çeşitliliğini kontrol ettikten sonra bile, insanlarla kuşlar, çalılar ve ağaçlar arasındaki pozitif ilişki ve daha iyi bir zihinsel sağlık görülmüştür.
  Dr Cox ekledi: "Evdeki kuşlar ve doğa insanlara sağlık veriyor", böylece şehirler daha sağlıklı, daha yaşanacak daha mutlu yerler haline geliyor".

  Araştırma, Bioscience dergisinde yayınlandı.

  İzmir kuş Hastanesi
  İzmir muhabbet kuşundan anlayan veteriner
  İzmir sultan papağanından anlayan veteriner
  İzmir papağandan anlayan veteriner
  Manisa muhabbet kuşundan anlayan veteriner
  İzmir jako papağandan anlayan veteriner
  İzmir maymundan anlayan veteriner
  İzmir Şahin'den anlayan veteriner
  İzmir tavşandan anlayan veteriner
  İzmir hamsterdan anlayan veteriner
  İzmir kuştan anlayan veteriner
  İzmir iguanadan anlayan veteriner
  Kuş veterineri
  Türkiye kuş veterineri
  İzmir su kaplumbağasından anlayan veteriner
  İzmir en iyi veteriner

  https://www.google.com.tr/url?sa=t&...694744&usg=AFQjCNG09CILKEK2Bxy57KYesUTyzqnnPA
  Ali Tolgay Aytar
  Avian veterinian
  Öz-Vet veteriner Cerrahi ve Egzotik Kliniği
  (Muhabbet kuşu,papağan,tavşan,iguana,hamster,Şahin,maymun,yaban hayvanı)
  Öz-Vet Line Hizmette 25. Yıl
  02323881764
  02323881770
   

  Ekli Dosyalar:

  shinigamibird bunu beğendi.
 9. ayça arat
  Çevrimdışı

  ayça arat Site Bağımlısı

  Katılım:
  11 Ocak 2015
  Mesajlar:
  78
  Beğenileri:
  8
  Muhabbet kuşumun çözemediğim 3 aydır devam eden ishali için dün tesadüfen sizi gördüm ve kliniğinizle (aslı hnm)telefonla iletişime geçtim. Swap örneği almak için bulunduğum yerdeki tüm veterinerleri gezdim ama buna uygun tüp bulamadım düşünün. En sonunda tanıdık dr vasıtasıyla bir özel insan hastanesi labaratuarından tedarik edip tekrar kuşumla veterinere döndüm ve çok şükür ki örnekleri alıp buz aküsüyle kargoya verdim. Mesafe epey uzun ama umarım örnekler bize netice verir ve sizin önerdiğiniz tedaviye bir an önce başlarız. Böyle bir hizmeti biz kuşseverlere temiz ettiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.
   

Sayfayı Paylaş