Jako Papağanı Bakımı

Konusu 'Jako Papağanı' forumundadır ve alpdna tarafından 7 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. alpdna
  Çevrimdışı

  alpdna Site Yöneticisi
  Site Yöneticisi

  Katılım:
  12 Haziran 2016
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  338
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Evcil Hayvanı:
  Cennet P., Monk P.
  Kuş sayısı:
  2 tane
  [​IMG]

  Jako papağanı bakımı

  Jako papağanları aynı zamanda Afrika gri papağanları olarak da bilinmektedir. Söz konusu papağanların üç türü vardır. Fakat genellikle evlerde bulunan papağan türü 2 olarak kaydedilmektedir. Üçüncüsü çok ama çok nadir görülen ve ev ortamları için uygun olmayan hayvandır. Ayrıca üçüncü tur için söylenebilecek ekstra bilgi hayvan araştırmaları ve araştırmacılarının üçüncü türü farklı bir tür olarak kabul ettikleridir. Düzenli bakıldıklarında 50 yılı Aşan ömürleri ile oldukça iyi bir arkadaş olarak göze çarpmaktadırlar. Jako papağanı bakımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zira hayvanların duygulara sahip olduğuna inanılmaktadır. onlara yüksek sesle ya da azarlama ses tonu ile söyleyeceğiniz sözler karşısında uzun süre sessizliğe itecek ve bu durumun çok uzun süre devam etmesi halinde yaşamlarını üzüntüden yitire bilmektedirler.

  Konuşmaları

  Jako papağanları duydukları her sesi taklit edebilen hayvanlardır. Buna mekanik araçlar, otomobiller, uçaklar, helikopterler, insan sesleri, hayvan sesleri dahildir. Yaklaşık olarak 100 farklı sesi taklit edebilen Jako papağanları bu alanda büyük bir rekora da sahip hayvanlardır. Ayrıca akıcı konuşmalarının yanı sıra verdikleri cevaplar ile oldukça dikkat çekmişlerdir. Zira hayvanlara sorulan sorular karşısında genellikle mantıklı ve akla yatkın cevapları seçmektedir. Eğer bu hayvanlar ile yeterince iletişim kurulamaz ise ilgisizlik durumlarında kendi tüylerini yolabilmektedirler. Böylece insanlara istediklerini anlatmaya çalışan Jako papağanları istediği ilgiyi alamadığı durumlarda ciltlerine varıncaya kadar bu olaya devam edebilmektedirler. Ayrıca hayvanlar temizliklerine çok düşkündür en az haftada 2 kez banyo yaptırılmaları gerekmektedir.


  Yiyecek seçimleri

  Jako papağanı bakımı yiyecek açısından oldukça farklılıklar gösterebilmektedir. Klasik kuşlarla kıyaslandığında fıstık ve çekirdeklerden çok fazla haz etmez de genellikle ceviz ya da fındık gibi diğer Kuruyemiş çeşitleri ile araları daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca hayvanlar için sebze meyve mandalina özellikle narenciye olarak bildiğimiz ürünler oldukça lezzetli gelmektedir. Besleyecek olanların önceden bilmesi gereken hayvanların mutlaka taze yiyecek ve taze suya ihtiyaç duyduklarıdır. Çünkü kafes içerisinde 3 gün değiştirilmeyen su Jako papağanı bakımı için son derece büyük sorunları da birlikte getirecek hayvan bunu hakaret olarak algılayacak tüylerini yolmaya başlayacaktır.

  Yaşam alanları

  Jako papağanları genellikle yaşam alanı olarak geniş alanlara ihtiyaç duymaktadır. Familyalarının gelmiş olduğu Afrika kıtasının uzun geniş ve yüksek ağaçlarında yaşamayı tercih etmektedirler. Bu yüzden kafeslerinin mutlaka ve mutlaka yüksek ve geniş olarak seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca kafes içerisinde kullanılacak olan eşyalar mutlaka tahtadan ya da tahta görünümlü plastikten seçilmelidir. Bu papağanlar çok zeki olmakla beraber plastik görünümlü aksesuarları mutlaka kırmak isteyecektir. Oyuncaklarla oynamayı çok seven Jako papağanları bakımı için oyuncaklar son derece Büyük önem taşımaktadır. Bir Jako papağanı beslemeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey Onun için olabilecek en büyük kafesi satın almak olmalıdır. Ayrıca içerisine mutlaka daha önceden hazırlanmış bir miktar ağaç talaşı sermeniz onların ağaç Kokusu ile doğal ortamlarındaymış gibi yaşamaları için iyi bir başlangıç olacaktır.
   
  yılmaz aydın bunu beğendi.
 2. yılmaz aydın
  Çevrimdışı

  yılmaz aydın Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  5 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  1 tane
  Günlük olarak kaç defa beslenmelidir ve ne kadar yiyecek verilmelidir?
   
 3. alpdna
  Çevrimdışı

  alpdna Site Yöneticisi
  Site Yöneticisi

  Katılım:
  12 Haziran 2016
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  338
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Evcil Hayvanı:
  Cennet P., Monk P.
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Selamlar,
  Normalde papağanlarımıza günde 1 defa veririz. Pelet yem kullanmanızı tavsiye ederim. Jako papağanları için pelet yemi günde dolu dolu 3 tatlı kaşığı verebilirsiniz. ( 30gr civarı ). Tabiki pelet yemin dışında taze meyve ve sebzeler ile desteklemeniz gereklidir.
   

Sayfayı Paylaş