Karadeniz Pet

jumbo hakkinda

Hüseyin gündüz

Yeni Üye
Arkadaşlar iyi geceler merak ettiğim bir konu vardı .
Jumbo kuşları genelde sitede görüyorum ve merak ettiğim jumbo kuş evde tek beslenmeye uygun mudur .
Yani internette hep podyum havasında gözüküyor hayvanlar yerli kuş kadar sıcak kanlı ve hareketli oluyorlar mi duruş itibarı ile hantal gözüküyorlar peki öyle mi ?

bu video herşeyi açıklıyor sanıyorum merak ettiğiniz.

bu arada her show jumbo - show jumbo değildir bu işlerde bilgili olmak gerek zaten satın alınırken anne baba bu diye insanları kandırıyorlar bu konuda dikkatli olalım videoda gibi bir kuşu 300 den aşşağı alamazsnız.

Jumbo veya show kuşlarının diğer ırklara göre hantal hareketsiz veya oyuncu olmadıkları doğru olabilir ama bunlar eğitilmesine ele kola alışmasına konuşmasına engel değildir. Yeterli ilgi gösterildiğinde her kuştan geri dönüşüm alınacaktır

Oğlum show jumbo değil.Jumbo sadece.Bir ırk küçüğü oluo sanırım show'un :p En sevdiğim yanı iri olması,avucumu doldurup taşırması :) 3 buçuk aylık ve 7-8 kelimesi var şimdiden.Tam anlamadığım birkaç farklı şey daha söylüyor :p Çok da hareketli,oyunbaz bişi.Önceki hiçbir kuşum bu kadar evcilleşmemişti ayrıca.Kendini öptürür,okşatır hatta avuçlatır da.Karşılıklı öpüşüyoruz falan,çok başka bi duygu yaa.Maşallah diyeyim kendi oğluşuma bari :D Birkaç resmini paylaşayım :) (daha ilk tüyümüze de girmedik ayrıca,bebek sayılırız hala :p )
VEa8BR.jpg

Şimdiki hali
gX8vbQ.jpg

Y4k8Rz.jpg

Maşallah çok güzel birşey,allah uzun ömürler versin o duyguyu biliyorum çok güzeldir aradığınızı bulmuşsunuz:Dtosun paşa çok tatlı kırıkta olabilir üstadlar yorum yaparlar inş tam jumboyu nedense sevmiyorum jumbo kırığını seviyorum suratı felan çok tatlı.

Oğlum show jumbo değil.Jumbo sadece.Bir ırk küçüğü oluo sanırım show'un :p En sevdiğim yanı iri olması,avucumu doldurup taşırması :) 3 buçuk aylık ve 7-8 kelimesi var şimdiden.Tam anlamadığım birkaç farklı şey daha söylüyor :p Çok da hareketli,oyunbaz bişi.Önceki hiçbir kuşum bu kadar evcilleşmemişti ayrıca.Kendini öptürür,okşatır hatta avuçlatır da.Karşılıklı öpüşüyoruz falan,çok başka bi duygu yaa.Maşallah diyeyim kendi oğluşuma bari :D Birkaç resmini paylaşayım :) (daha ilk tüyümüze de girmedik ayrıca,bebek sayılırız hala :p )
VEa8BR.jpg

Şimdiki hali
gX8vbQ.jpg

Y4k8Rz.jpg
Maşallah çok tatlı bir tosun ömrü uzun olur inşallah. Jumbo ve Show lar bi yerli veya çek kadar haraketli oyuncu olmasada beslene bilir konuşur-oyun oynar he şuda var genelde sesleri daha gürdür o yüzden konuştuklarında çoğu zaman diğer ırk lara göre daha net ve gür çıkıyor sesleri

Yerlilere göre ötüş tarzları nasıl acaba daha az yada fazla oda önemli benim için.

Maşallah çok tatlı bir tosun ömrü uzun olur inşallah. Jumbo ve Show lar bi yerli veya çek kadar haraketli oyuncu olmasada beslene bilir konuşur-oyun oynar he şuda var genelde sesleri daha gürdür o yüzden konuştuklarında çoğu zaman diğer ırk lara göre daha net ve gür çıkıyor sesleri
Teşekkür ederim.Sizi yakalamışken bi soru sormak istiyorum izninizle.Oğlum uçarken göğsünden ses çıkıyor,nefes sesini duyuyorum yani.Bebekken bu sesi çıkarmıodu,şu an 3,5 aylık kadR.Ama kuyruğunda aşağı yukarı oynama falan yok.Öyle olunca astım mı değil mi anlayamadım.Sizce astımla alakalı bişi olabılır mi(saglıklı duruor dogrusu) ya da ağır ve iri bi kuş oldugundan mı bu ses cıkıor,iriliği mi zorluo ki ucarken.Sağ olun.

Bu arada neden bilmiorum ama erken gelişti biraz.Henüz 3,5 aylık ve ilk tüyüne girmemesine rağmen oramıza buramıza hallenio . onu geçtim,gözlerinin etrafı açık gri oldu,halka oluştu gibi bile.Erken gelişmesi de ırkıyla alakalı mı ki

Son düzenleme:
Bu arada neden bilmiorum ama erken gelişti biraz.Henüz 3,5 aylık ve ilk tüyüne girmemesine rağmen oramıza buramıza hallenio . onu geçtim,gözlerinin etrafı açık gri oldu,halka oluştu gibi bile.Erken gelişmesi de ırkıyla alakalı mı ki

o kuş ilk tüyünü atmış 3.5 aylık değil zeten 5-6 aylık civarı ilk tüyünü atmayan kuş anlı çizgili olur onuda geçtim kuşun irisi gri diyorsunuz zaten 4-5 aya kadar kömür gözlü olurlar. 5.5 aylıktan sonra zaten hallenmeye başlarlar. cere rengi 2. resimde mavi gözüküyor ilk resimde birazdaha mora çalıyor görüntüler zaten bulanık 3.5 aylık kuşta gri iris olmaz.

o kuş ilk tüyünü atmış 3.5 aylık değil zeten 5-6 aylık civarı ilk tüyünü atmayan kuş anlı çizgili olur onuda geçtim kuşun irisi gri diyorsunuz zaten 4-5 aya kadar kömür gözlü olurlar. 5.5 aylıktan sonra zaten hallenmeye başlarlar. cere rengi 2. resimde mavi gözüküyor ilk resimde birazdaha mora çalıyor görüntüler zaten bulanık 3.5 aylık kuşta gri iris olmaz.
Kuş 3,5 aylık.Maksimum 4..Aldığımda bebekti.Gagası siyah,gözleri simsiyah ve tepesindeki çizgiler duruodu.O çizgiler hala duruo,atmadı.Sadece koyu renk değil,bebekken de o çizgileri koyu renk değildi zaten.Telefonum kalitesiz dolayısıyla görüntüler net değil.Burnu da lacivert değil şu an koyu mor ama zaten bebekken de mordu.Kuşu aldığım zamanki fotoyu( yavru hali)atayım bakın isterseniz.(Mayıs ortası doğumlu kuş,ben Haziran sonunda sahiplendim)Neyse ben zaten kaç aylık oldugunu sormadım.Aldığımda yavru oldugunu biliyorum ama erken gelistigini dusunuorum ve ırktan kaynaklanıo olabilir mi die soruorum.Jumbo tecrübesi olan varsa yorumlarını duymak isterim.
dX8qln.jpg

bu attığınız resimde söyledikleriniz doğru görünüyor yani sizi aldatmamışlar kastım o. 2 attığınız resime göre yorum yaptım bu kuşun gözlerinin etrafında gri iris var demenize ve 2ç resime göre yorum yaptığımı belirtmiştim ki elime almadım kuşu. sizin gördüğünüz gri iris değil bu arada bu kuşta gri iris olamaz.

Yavuz bey gördüğüme mi inanayım size mi :)))) En son attığım resim kuşu ilk aldığım günden..Haziran sonundaki hali.Telefonum kaliteli olmadığından daha net resim ekleyemiorum şu anki haline dair.Ama bugün parmağıma konuşurken gözlerini büyüttü,bi baktım iris ortaya çıkmış,dışı açık gri falan.Kendim de şaşırdığımdan soruorum.Olamaz deyip durmayın rica edicem,burda sallamıoz herhalde.

öncelikle uslübunuza dikkat edin asker arkadaşınız yok karşınızda bulunduğunuz yer bir forumdur herkes istediği şekilde cevap verebilir..Benim sorduğunuz soruya verdiğim yanıttan dolayı bir karım yok.Varsayalımki 3.5 aylık kuş ve gri iris var ise buraya sormanızdaki amacı anlayamadım zaten biliyorsunuz neyin ne olduğunu?
yine söylüyorum gri iris 3.5 aylık kuşta OLMAZ. VARSADA O KUŞ 3.5 AYLIK DEĞİLDİR. Zaten bilen arkadaşlarda bunu destekleyecektir.

3 kere söylediniz,anladık.Kendinizi tekrar etmenize gerek yok.Ben diğer arkadaşların yorumlarını bekliorum.Kuş 3,5 aylık ve evet gözünde gri iris oluşmuş durumda.Gözleri gri mi die ya da yavru mu die sormuorum zaten.Dediğiniz gibi neyin ne olduğunu biliyorum.Sadece benzer durumla başka karşılaşan arkadaş var mı merak ediyorum.Foruma sorcağım sorular için de kimseden izin alcak halim yok.Sizin düşüncenizi anladık,müsadenizle başka arkadaşların yorumlarını duyalım.Daha fazla yazmanıza gerek yok.

3 kere söylediniz,anladık.Kendinizi tekrar etmenize gerek yok.Ben diğer arkadaşların yorumlarını bekliorum.Kuş 3,5 aylık ve evet gözünde gri iris oluşmuş durumda.Gözleri gri mi die ya da yavru mu die sormuorum zaten.Dediğiniz gibi neyin ne olduğunu biliyorum.Sadece benzer durumla başka karşılaşan arkadaş var mı merak ediyorum.Foruma sorcağım sorular için de kimseden izin alcak halim yok.Sizin düşüncenizi anladık,müsadenizle başka arkadaşların yorumlarını duyalım.Daha fazla yazmanıza gerek yok.
erken olgunlaşma olabiliyor kuşlarımızda. daha 3 aylıkken salma da annesi ile çiftleşmeye çalışan erkek kuş gördüğüm dahi oldu ama kesinlikle 7 aylık olmadan eşe atmak yavru bekelemek doğru bulunmuyor. çünkü kemik yapısı oturmadan kuluçka geçirmeye kalkarsa gelişimi yarıda kalır. dişide yumurta oluşurken kuştan tamamen kemik yapısından ve vicudundaki kalsiyumdan yararlanır , ne kadar sağlamsa kas ve kemik yapısı kalsiyum vicudunda ne kadar fazla depo edildi ise yumurta o kadar sağlıklı oluşur. Diğer konu normalde iri göz çevresinde 6 aylık üstünde çıkar ama erkek kuşlarda kızışma anında kabarma diye adlandırdımız anlarında iris kendini gösterir kafa üst tüyleri kabarır dikilir.
Astım olsa kuşunuz direk astıma geçiş yapmaz öncelikle solunum sıkıntıları çeker uçarken kısa sürede soluk soluğa kalmıyorsa hırıltısı yoksa kuyrul aşırı derecede oynamıyorsa nefes alıp verirken öyle bir sorun yok demektir. Sağlıcakla

Son düzenleme:
erken olgunlaşma olabiliyor kuşlarımızda. daha 3 aylıkken salma da annesi ile çiftleşmeye çalışan erkek kuş gördüğüm dahi oldu ama kesinlikle 7 aylık olmadan eşe atmak yavru vermek doğru bulunmuyor. çünkü kemik yapısı oturmadan kuluçka geçirmeye kalkarsa gelişimi yarıda kalır. dişide yumurta oluşurken kuştan tamamen kemik yapısından ve vicudundaki kalsiyumdan yararlanır , ne kadar sağlamsa kas ve kemik yapısı kalsiyum vicudunda ne kadar fazla depo edildi ise yumurta o kadar sağlıklı oluşur. Diğer konu normalde iri göz çevresinde 6 aylık üstünde çıkar ama erkek kuşlarda kızışma anında kabarma diye adlandırdımız anlarında iris kendini gösterir kafa üst tüyleri kabarır dikilir.
Astım olsa kuşunuz direk astıma geçiş yapmaz öncelikle solunum sıkıntıları çeker uçarken kısa sürede soluk soluğa kalmıyorsa hırıltısı yoksa kuyrul aşırı derecede oynamıyorsa nefes alıp verirken öyle bir sorun yok demektir. Sağlıcakla

Cevabınız için teşekkür ederim.Forumda bi arkadaş da bazı kuşların erken gelişebileceğini söylemişti.Şu an ben de eşe atmayı düşünmüyorum ,sadece merak ettim.Aynen,dediğiniz gibi kur yaparken kafa üst tüylerini kabarttığında iris ortaya çıktı,şaşırdım ben de.Erken gelişmesi bi sıkıntı yaratmıosa sorun da yok o zaman.
Kuyrukta hiç oynama yok,hırıltı da yok kafes içindeyken ya da benimle oynarken.Ama uçarken nefes alırken ses çıkıo ve bunu net duyuyorum.Belki başlangıcıdır :( önlem amaçlı yapabilceğim bişi yok sanırım.Durduk yere ilaç da kullanmak istemem.Cereyanda kalmamasına dikkat etmeye çalışcam artık :S Sağ olun yorumlarınız için.

Cevabınız için teşekkür ederim.Forumda bi arkadaş da bazı kuşların erken gelişebileceğini söylemişti.Şu an ben de eşe atmayı düşünmüyorum ,sadece merak ettim.Aynen,dediğiniz gibi kur yaparken kafa üst tüylerini kabarttığında iris ortaya çıktı,şaşırdım ben de.Erken gelişmesi bi sıkıntı yaratmıosa sorun da yok o zaman.
Kuyrukta hiç oynama yok,hırıltı da yok kafes içindeyken ya da benimle oynarken.Ama uçarken nefes alırken ses çıkıo ve bunu net duyuyorum.Belki başlangıcıdır :( önlem amaçlı yapabilceğim bişi yok sanırım.Durduk yere ilaç da kullanmak istemem.Cereyanda kalmamasına dikkat etmeye çalışcam artık :S Sağ olun yorumlarınız için.
kuş iri olduğundan normal sorun olmaz. ama forumdaki bu uygulamamı yaparsanız ayda bir sefer faydasını görürsünüz. ilaç değil tamamen genel şifa kaynağı http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/dogal-koruyucu.51963/