petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Jumbom uçamıyor

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve civiltekin tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. civiltekin
    Gizli

Arkadaşlar, Atmacam (jumbom) son 15 gündür uçamıyor, hatta kafesinden dışarı çıkmıyor, bugün çıkmak istedi havalanamadı düştü, uçmak istedi 40-50 cm yükselip düştü, kafese konamadı. Sorun nedir sizce? Yemden başka birşey vermiyorum. Bir kaç kere denedim yemedi ne yumurta nede yeşillik. hazır mama falan mı satın alsam. Birde tek olması bir sorun yaratır mı? Şimdiden Teşekkür ederim :)
    [​IMG] [​IMG],

2. CEM CANER

CEM CANER Active Member

Beğenileri:
    12
    tüy dökümünde olabilir kanatları varmı ?? açıp baktınızmı kanatlarına

3. oguzhan_06
    Gizli

Jumbo muhabbet kuşları vücutlarının büyük olmasından dolayı fazla uçamazlar zaten.

Sizin sorununuzda kafesinizin küçük olmasından dolayıdır büyük ihtimalle. Kuş o kafeste durdugu müddetçe uçmadıgından ve yerli muhabbet kuşları gibi kanat egzersizi yapmadıgından dışarı çıktıgında afallıyordur.

Zaten uçsa bile yerden 2.5 metre yükseklige kalkmak için bir hayli enerji sarfetmesi gerekir.

4. civiltekin
    Gizli

Evet kanatları var, daha önceki tüy dökümü çok fazlaydı ama uçabiliyordu

5. Tevfik AKTUNÇ
    Gizli

Hocam benim tavsiyelerim size öncelikle;

Kuşunuzu günde düzenli olarak bir kaç saat çıkartın,
    Plastik tünek yerine tahta tünek kullanın,
    Kafesinizde ise; kum, dal darı, mama, suyunda vitamin vs. eksik etmeyin.
    Kuş güzel maşAllah fakat bakımsız duruyor. Biraz kuşa özen göstermenizi isterim.

6. civiltekin
    Gizli

Kafesinin kapısı 24 saat açık, ilgi gösteriyorum hatta 1 sene aradım bu kuşu, ama tam olarak önerileriniz neyse yapıyım arkadaşlar. Eş almam gerekiyorsa eş de alırım.

7. oguzhan_06
    Gizli

Kardeş ilk olarak papagan kafesini at kenara ve evin durumuna göre büyük bir muhabbet kuşu kafesi al derim.

2. olarak dal darı-vitaminler ve taşını eksik etme
    3. olarak o plastik tünekleri kaldırıp tahta tünek kullan.
    4. ve son olarakta kuş kafesten çıkmıyor diye moralini bozma.Jumbo muhabbet kuşları ev ortamında yerli kuşlar gibi gezmeyi pek sevmez ve karekteristik durtumlarından dolayı daha sessiz ve çok hareketsiz kuşlardır.Elinle dışarı çıkarıp kafesin kapagını kapatırsan kafese geri girmek için birhayli egzersiz yapabilir. buda zamanla kaçması gerektigi için uçmasını düzenler.

8. civiltekin
    Gizli

Tamam önerilerinizi yerine getireceğim, teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş