Kabızlık

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve loli poya tarafından 16 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. loli poya
  Çevrimdışı

  loli poya Süper Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  165
  Beğenileri:
  0
  Kuşum geçen hafta evimize geldi.Almadan önce kanat tüylerinin tam ve parlak olmasına,hareketli,sağlıklı olmasına dikkat ettim.İlk gün yemliğin yerini bilmediği için ballı kraker taktım.O sırada boşluğu yakalayıp kaçtı kafesten.Maşallah ki ilk kez gelmesine karşın hiç çarpmadan mükemmel uçtu.Dün saldığımda yine aynı şekilde uçuyordu.Yalnız sürekli yüksek yerlere konuyor.Kafesin nerede olduğu kestiremiyor.Yorulduğunda koltuğa oturuyor ve tekrar uçuyor.Tablo gibi yüksek yerlere konmaması için ne yapılabilir ? Duvara değerse hasta olur mu ? Birde bugün kafese baktığımda dışkısının katı olduğunu gördüm.Siyaha çalan koyu yeşil bir renkte dışkısını yapmış.Normal midir ? Haftada bir kez vitamin (Avisol) kullanıyorum.Henüz kumu ve gaga taşı yok.En yakın zamanda alacağım.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:45 -->-> Daha önceki mesaj 09:36 --

  Bilen yok mu ?
   
 2. Yasin KİRAZ
  Çevrimdışı

  Çok erken çıkardığınız için çoğunlukla yüksek yerlere ve aynı yerlere konuyor. 10-12 gün dışarı çıkarmayın ortama iyice alışsın. Kabızlığı için yeşillik verebilirsiniz.
   
 3. loli poya
  Çevrimdışı

  loli poya Süper Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  165
  Beğenileri:
  0
  Kafes içinde çok fazla kanat çırpıyor.Tüyleri,yem kabukları hep yere dökülüyor.İlk günden çıkaranlar da varmış sanırım.Alışsın diyerek 6 gün beklettim.Peki sonradan alçak yerlere konmaya alışır mı ?
   
 4. Yasin KİRAZ
  Çevrimdışı

  Alışır, Kafeste kanat çırpması normal çıkamadığı için o şekilde kanatlarını çalıştırıyor. Siz dediğim gibi 10-12 hatta 15 gün hiç dışarı bırakmayın, sürekli ilgilenin 4-5 gün sonra elinizle yem ikram edin sabırla yemesini bekleyin. Arada sırada fazla korkutmadan yakalayıp sevin ve kafesine geri bırakın.
   
 5. loli poya
  Çevrimdışı

  loli poya Süper Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  165
  Beğenileri:
  0
  Teşekkürler.
   
 6. tornado25
  Çevrimdışı

  tornado25 Süper Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2014
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  0

  Kuşlarda diafram yoktur. Akciğerleri bizim gibi şişip gevşemez. Uçuş esnâsında kanat çırpma sonucu, göğüs kemiğinin açılıp kapanmasıyla hava keselerine yapılan basınçla akciğerler körüklenir ve hava akciğerlere rahatlıkla girip çıkar. Akciğerlerin bu özelliği solunumun çabuk olmasına ve dolayısıyla besinlerin oksijen tarafından çabuk yakılarak kuşlar için gerekli yüksek enerjinin elde edilmesini sağlar.

  uçamayan kuşlar bile çoğu kez kanat çırpma hareketini yaparak oksijen ve kan akışını hızlandırıp daha sağlıklı bir şekilde besin yakılımını sağlar


  birde sakin elinize avuclamayin korkar sizden sogur yakinlasmaz kesinlikle
   
  #6 tornado25, 16 Kasım 2014
  Son düzenleme: 16 Kasım 2014
 7. loli poya
  Çevrimdışı

  loli poya Süper Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  165
  Beğenileri:
  0
  Aynen! Eski kuşumun kanat tüyleri yoktu ve uçamıyordu.Ancak kafes içinde kanat çırpmayı ihmal etmiyordu.Onu avuçlamayı denemiştim ve benden korktu.Daha doğrusu elimden.Teşekkürler.
   

Sayfayı Paylaş