Karadeniz Pet

Kaçak kuşlar Hakkında bilgi paylaşımı.

cengiz

Emektar Üye
herkese iyi aksamlar. Arkadaşlar bugün ülkemize ciddi anlamda çok sayıda kaçak kuş girmekte. Bir çok petshopun vitrinlerinde bu kuşlara rastlanmakta. Yurtdışından kaçak olarak giren kuşların %90 nı kısırlaştırılmış kuşlardır. Bunun sebebide oradaki üretici bu kuşlardan üretim yapamasınlar tekrar tekrar alsınlar. Fiyatları yerli üretime göre daha ucuz olduğu için bir çok hayvan sever farkında olmadan alıyor. Sonra neden yumurtlamıyor neden yavru alamıyorum gibi bir çok soru ile karşı karşıya kalıyoruz. Daha vahşi oluyorlar eğitmek daha zor oluyor. Demem o ki alırken petshopdan ziyade üreticilerden almanız hem sizin için hemde sağlıklı üretim için daha verimli olur. Saygılar

Cengiz bey bu konuya katılmıyorum, ülkemize şuan kaçak yem bile giremiyor, 2010 da suriye üzerinden 'Yakalama' Jako bile getiriyorlardı 300 500 lira fiyatı vardı çok pişmanım bir abim bana bu jakodan sana 1 çift yapayım al demişti ben burun kıvırmıştım şuan da yavru Jako fiyatı tabiri caizse elini öpersen üreticinin 2000tl , zaten ülkemize giren kuşların %95'i bilezikli üreticisi belli, AZ,AOB vs. bilezikli kuşlar daha uygun fiyatlı ve daha iyi bakıldığı söylenebilir hatta bizim burda üreticilerin bir çoğunu kenara koyarak konuşayım çakal üreticiler hayvan daha yavru altında çiftleştirmeye çalışıyorlar, yem kıramayan hayvanları satmaya çalışıyorlar, Yuvalıklar kafesler leş gibi dikkat etmiyormusunuz, yerli kuşlarda hep french molt hastalığı belirtlileri var forum ortada ben şahsen şurasına karşıyım, petshoplar kar etsinler, etsinlerde %1000 değil bir yavru kuşunuzu yerli petshop satmaya kalkışın adam sizden 10 liraya mırın kırınla alır sattığında fiyat 40 tl den başlar hasta biraz büyük kuşlar 35 çeker ben şahsen ithal bilezikli kuşları daha çok beğeniyorum tabiki işini hakkıyla yapanında önünde saygıyla eğilirim.

Cengiz bey bu konuya katılmıyorum, ülkemize şuan kaçak yem bile giremiyor, 2010 da suriye üzerinden 'Yakalama' Jako bile getiriyorlardı 300 500 lira fiyatı vardı çok pişmanım bir abim bana bu jakodan sana 1 çift yapayım al demişti ben burun kıvırmıştım şuan da yavru Jako fiyatı tabiri caizse elini öpersen üreticinin 2000tl , zaten ülkemize giren kuşların %95'i bilezikli üreticisi belli, AZ,AOB vs. bilezikli kuşlar daha uygun fiyatlı ve daha iyi bakıldığı söylenebilir hatta bizim burda üreticilerin bir çoğunu kenara koyarak konuşayım çakal üreticiler hayvan daha yavru altında çiftleştirmeye çalışıyorlar, yem kıramayan hayvanları satmaya çalışıyorlar, Yuvalıklar kafesler leş gibi dikkat etmiyormusunuz, yerli kuşlarda hep french molt hastalığı belirtlileri var forum ortada ben şahsen şurasına karşıyım, petshoplar kar etsinler, etsinlerde %1000 değil bir yavru kuşunuzu yerli petshop satmaya kalkışın adam sizden 10 liraya mırın kırınla alır sattığında fiyat 40 tl den başlar hasta biraz büyük kuşlar 35 çeker ben şahsen ithal bilezikli kuşları daha çok beğeniyorum tabiki işini hakkıyla yapanında önünde saygıyla eğilirim.
Yavuz bey benim anlatmaya çalıştığım bileziksiz ve kaçak yollarla giren kuşlar özellikle Bulgaristan taraflarından çok geliyor. Bugün toptan kaçak kuşları 10 liradan alırsın. Bana 10 liradan alırım derse birisi azının payınıda alır o kadar besle emek ver a.z ye herşeyini takip et 10 lira öyle bi dünya yok. Emin ol hiç bir üreticide o fiyata vermez benim tanıdığım çok üretici var hepside işini Hakkı ile yapıyor. Ben başlamadan önce onlarla çok fikir alış verişi yaptım çok şey kattılar bana. Adamlardaki mantık su ben sağlıksız kuş üretirsem bir daha almazlar mantığı. Ama 30 tlden ucuzda vermiyorlar.

Kaçak kuşların kısırlastırıldığını yıllardan bu yana duyarım fakat bu bana biraz şehir efsanesi gibi gelmekte.
Gerçi işin içinde para olunca her şey mümkünde görünüyor.

Geçen verdiğim ilan için bir pet shop sahibi aradı 30 liraya ben satıyorum zaten dedi.
Teklif ettiği fiyatta benim günlük sigara harcamam kadar.
Hayır insan bazen işin parasında dahi olmuyor hobi olarak yaptığından dolayı.
Bulgaristandan kaçak göçek yollar ile yüklü miktarda muhabbet getirileceğini sanmıyorum.
Karsız iş.
Free shoptan aldıklarını burda nakite çevirmek daha kolay ve riski yok.

Alıcıda da şöyle bir algı var.
Bu kuş bir yerden bir şekilde alındı ve ikinci el oldu artık değer kaybına uğramış olması gerekir.
Aynısı zaten dükkanda 30 tl diye düşünüyor.
Valla bu işi hakkıyla yapıp ekmeğini kazananları takdir etmek lazım.

Kaçak kuşların kısırlastırıldığını yıllardan bu yana duyarım fakat bu bana biraz şehir efsanesi gibi gelmekte.
Gerçi işin içinde para olunca her şey mümkünde görünüyor.

Geçen verdiğim ilan için bir pet shop sahibi aradı 30 liraya ben satıyorum zaten dedi.
Teklif ettiği fiyatta benim günlük sigara harcamam kadar.
Hayır insan bazen işin parasında dahi olmuyor hobi olarak yaptığından dolayı.
Bulgaristandan kaçak göçek yollar ile yüklü miktarda muhabbet getirileceğini sanmıyorum.
Karsız iş.
Free shoptan aldıklarını burda nakite çevirmek daha kolay ve riski yok.

Alıcıda da şöyle bir algı var.
Bu kuş bir yerden bir şekilde alındı ve ikinci el oldu artık değer kaybına uğramış olması gerekir.
Aynısı zaten dükkanda 30 tl diye düşünüyor.
Valla bu işi hakkıyla yapıp ekmeğini kazananları takdir etmek lazım.

bende bir kısım olarak böyle düşünüyorum,Buraya getirmesi girilen riski karşılamaz ama şahsen ben keşke gelse diyorum 2000tl ye jako nedir allah için arkadaş.macaw ara cacadu felan hiç söylemiyorum bile 5000den başlıyor yavruları değil üstelik 1 yaş üzeri 6,5 ay amerikada ikamet ettim.amerikada 300 dolar MACAW yavrusu. Ankara Ulus ta bir kuş hali var 3 katlı bir yer kuş,horoz,tavşan,hamster vs. ne ararsan var, samimi olduğum 1 abim var orada allah işini ras getirsin severim kendisinii kendisi diyor bunu orda dükkanı olan adam diyor, burda satılan kuşların %50 si ithal geliyor ya bazen öyle oluyorki ithal gelen kuşlar tkf kuşlardan daha iri daha diri, ben külliyen yalan demiyorum ama ben daha yabancı bilezikli bir kuşun kısırlaştırıldığına şahit olmadım, %40'ı direk üretimhanesi olan kişilerin toplu olarak oraya getirip dükkan sahiplerine sattığı kuşlar %5 lik dilimi, bizim gibi hobi amaçlı keyfi besleyenler sıkılmışlar bi anlık heves için almışlar, %5 ide KENDI üretimleri adamlar o kadar çakal ki diyosunki şu yavrumu he yavru bizim üretimimiz diyor birilerinin çift olarak sıkıldığı bakamadğı bakmak isttemediği veya kendi üreticisinden yaşı geldi diye verilen 3-5 çiftten birini gösteriyor aha bu anası babası diyor böyle olur diyor halbuki alakası yok .sen bu işten anlama adam 5-0 önde başlıyor karşında eşini çocugu sevindirmek için bir kuş almaya mı girdin, sana bi gösteriyorum 1 yaşında kuş yavru bu daha abi diyor direk kılığa kıyafete bakıyor ona göre bi kapı açıyor veya senin beğendiğin kuşa bu 100lira diyor mesela ona göre yol yapıyor. ya bre vicdansız para için yapılan her yol mübahtır diye bir laf tutturmuşsun kuldan utanmıyosun allahtandamı korkmuyosun,

Sen oraya git kuş var alırmısın de getir bakayım der, baktıki paraya ihtiyacın var öğrenci tiplisin direk 10 lira vereyim yok elimde çok kuş var a döner muhabbet

Son düzenleme:
Ben şahit olduğum için düşüncem o yönde. Bundan 7 yada 8 ay önce bizim bir arkadaş İstanbul'dan 70 dişi 40 erkek kuş getirti. Kuşlar çek güzel iri sağlıklı. Yeri çok iyi herşey müsait ama sadece 9 dişi yumurta verdi. 4 dişide yumurtalarını kırıp duruyor. Tanesini 16 lira dan aldı. Şimdi sizce bu bir tesadüfmü yoksa 61 dişinin yumurta vermemesi. Veterinere götürüldü bazı kuşlar söylediği bu kuşlar kısır üretim yapamazsın. Bende muhabbet kuşunda yapıldığını sanmıyordum. Daha çok papağanlar da olur diye düşünüyordum ama böyle bir durum arkadasın basına geldi. Herkesin fikrine görüsüne saygı duyarım. Sadece bilgilendirme amaçlı bir paylaşım.

Birde ithal gelen kuşlar ayrı onlar resmi yollardan geliyordur zaten o kuşlara kaçak diyemeyiz. Kaçak kuşlar resmi olmayan yollardan gelen kuşlar değilmi yoksa benmi yanlış biliyorum?

Birde ithal gelen kuşlar ayrı onlar resmi yollardan geliyordur zaten o kuşlara kaçak diyemeyiz. Kaçak kuşlar resmi olmayan yollardan gelen kuşlar değilmi yoksa benmi yanlış biliyorum?

Cengiz bey sizin paylaşımınıza değil benim söylediklerim yanlış anlaşılma olmasın, kaçak yolla gelmek demek sizin söylediğiniz gibi 16 lira gibi bir rakam olan tane fiyatı için onlarca riski göze almak demek ortadaki durum tezat fiyatı 2000 tl olan papağan getirmek belki akılcı bir iş olur ve şahsen ben bunu desteklerimde 2010 a kadar Suriyeden 300 500 liraya gelen kuş bir anda değeremi bindide yavrusu 2000 tl oldu fırsatçıları engeller kaçak kuş bu konuda keşke gelse vatandaşım veya ben kerizmiyiz ki gidip 2000 tlye alıcaz bazı kişilerin evde yatıp bu işten sizin bizim ayllığımızdan onlarca kat fazla kazandırıp zengin edicez. 16 lira tanesi olan kuşu getirmekteki amaç tezat.

Yavuz bey kesinlikle haklısınız. O konuda papağan konusunda. Fakat bugün isi Hakkıyla yapan üreticilerin Hakkı 25-30 tl diye düşünüyorum herşeyden önce canlı. Para verip alıyor 2-3 ay alışmaları için bekliyor sonra yuva hazırlıkları çiftleşme 1 ay daha gitti sonra ilk yumurtalar gelir. Boşmu dolumu bozulacakmı kırılacakmış. %20 fire 2 ay büyümesini bekle sonra yem kurmaya alıştır 1 ayda öyke geçti. Hastalananlar ölenler%10 orda fire geri kalanları bunun yanı sıra harcadığın giderler ( yeşillik,mama,vitamin,yem,ilaçlamalar) birde çanlıyla uğraşıyorsun. sonra git 10 liradan sat oldumu şimdi bu 10 liradan satılırsa anca 3 kuluçkada sadece bağladığın parayı ucu ucuna çıkarırsın.

Genelde petshoptan alinan kuslar üremiyor yada yumurta kiriyor ureticiden almak istiyosun yumurta kiran yasli ise yaramayacak gozden dusen ciftini veriyor en guzeli yavruyken alip es yapmak (tabi kaliteli yavruyu bulabilirsen)

Arkadaşlar bu işi şerefiyle namusuyla yapan arkadaşlar var. Üretim yapılamayacak artık zamanını doldurmuş kuşları alın üretim yapın diye satıyorlarsa ve sizlerde bunu görüp ifşa etmiyorsanız onlar kadar suçlusunuz. Bu şekilde düşünen ve yapan varsa Rabbim bir şekilde çıkarır zaten ben Allah'a havale ediyorum. Benim tanıdığım kişiler yaşlanmış artık üretim yapılmayacak durumdaki kuşlarını eşe dosta hediye ediyorlar. Öyle yapmayıp millete kakalayanlar öbür tarafta elimiz yakanızda haberiniz olsun :)

Peki bu hayvanların nasıl kısırlaştırıldığını bileniniz var mı ?

Petshoplarin uretim haneleri var tuyu huyu kotu olan es begenmeyen yumurta kiran yumurtalari bos cikan uremeyenleri petshopta yavru genc guzel diye satiyorlar acı gercek malesef guvendiginiz yerden alin uretim yapmak istiyorsaniz yoksa cooookk beklersiniz yavru almak icin

Çok yaralı bi bilgi olmuş elinize sağlık forumdaki uyler artık daha dikkatli olacaktır