Karadeniz Pet

Kafama takılanlar

Arda Can Kasap

Yeni Üye
Herkese merhabalar yine bilgi almak istediğim 1-2 mevzu var ilgilenirseniz sevinirim.

1-)İlk sorum davranış konusundan.Kuş yaklaşık 2.5 aydır bizde.kafesteyken parmağımı uzattigimda ses cikarip hemen akabinde ısırıyor dışardaykende karnını sevmeye kalksam direk parmagimi gorunce uzerine atliyor yani sevemiyorum.Ayrıca kulak burun parmak ısırmaları söz konusu. ilk geldigi zamanlarda kafes icerisindeyken onu sevmeye calistigimizda izin veriyordu.Tüye girdi dediler kuş icin sürekli tüy döküyor bu sıralar bu ısırmalar kendini elletmemelerin sebebi tüye girmenin verdigi bir agresiflik falan olabilirmi?

2-)Kuş ısırıyor falan ancak omzumdan başımdan falan inmiyor.Mesela mutfağa yada lavaboya falan gitsem zaman zaman pesimden yuruyor zaman zaman omzuma konuyor.Konustugum zaman güzel güzel ötüyor.Ben daha öncede kus besledim ama onda hic isirma gibi durumlar olmadigindan bizi sevdigini az cok anlayabiliyordum.Ama merak ediyorum acaba bu kuş benden bizden memnunmu mutlumu onun mutlulugu benim acimdan cok onemli.

3-)Son sorum.Son gunlerde zaten burayada belirttim hırıltı vede hapsirma uctuktan sonra nefes nefese kalma durumu oldu.Evi sicak tutuyoruz son derece vede gunduzleri kusun kafesinin arka kismini gecede buyuk bir kismini ortuyorum soguk almasin diye.Merak ettigim sey bu nefes nefese kalmasi yalnizca uctuktan bir efor sarfettikten sonraki soluklanma hırıltı ve hapsirma sesleri burnunu acmak icin yaptigi bir hareket olabilirmi acaba?Yaptigim arastirmalar sonucu bunlarin boyle seyler olabilecegini dusunup icimi biraz rahatlatmaya calistim sizdende birseyler duymak istedim.

Onun disinda kus gayet hareketli ve ozellikle kafes disindayken cok neseli.

Bu foruma yeni uye oldum sayilir yani bir konuda birden fazla ve uzun sorular soruyorum bu forum kurallarina aykirimidir bilmiyorum ama sormusken kafama takilan herseyi bir konuda sormak cevap bulmak istedim.
Uzun bir yazi oldu kusura bakmayın herkese iyi geceler size ve sorumlulugunu edindiginiz kanatlı dostlara sevgiler selamlar :)

Son düzenleme:
Benimde basimdan omzumdan inmiyor ama kulagimida isiriyor surekli. Bilgisayarla oynarken dahi klavyeye atlayip parmaklarima saldiriyor. Bu hareketi oyun saniyor artik sanirim. cunku baskasinin omzuna felan gitmiyor bunlari sadece bana yapiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
sizinki gene iyi duvarın sıvaları . kitaplar kısaca ne varsa kemiriyor benimki

beni ısırmasında gerisi feda olsun ona,Allah sabir versin sizede :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:40 -->-> Daha önceki mesaj 01:38 --

Benimde basimdan omzumdan inmiyor ama kulagimida isiriyor surekli. Bilgisayarla oynarken dahi klavyeye atlayip parmaklarima saldiriyor. Bu hareketi oyun saniyor artik sanirim. cunku baskasinin omzuna felan gitmiyor bunlari sadece bana yapiyor.

Sanki parmaklarım onun için bir oyun arkadaşı ya resmen güreşiyor dövüşüyor parmakla bide çok sert ısırıyor köftehor ama omzumdan ayrilmaz elime hemen gelir seviyorum keratayı :) Allah kolaylık versin sizede :)

Bu biraz da kuşun kişiliğiyle alakalı. Bazen ısırma işini sana zarar vermek için değil de oyun için yapıyorlar. Benim kuşum yavruyken kendinin kaşıtırdı ısırmazdı hiç. Şimdi dediğiniz gibi sevmek istediğimde elime atlıyor. Parmakla sevilmek istemiyor. Büyüdüğü için böyle oldu. Öpmek için omzuma geliyor bir iki öpüyor sonra burnumu ısırıyor durduk yere. Konuşup dururken geliyor kulağımı ısırıyor vs. Isırmayı korkudan yapmıyor yani.

Hocam bizim arkadaşta bir kuş vardı 1 yaşında bana verdi 1 hafta. İlk önce kuşu ürkütmeden elimi kafesin içinde hareketsiz şekilde tuttum 10 15 dk bu böyle 2-3 gün devam etti. sonra kuşa dahada yaklaştırdım elimi ama ne yaptıysam elime gelmedi. kuşu 3-4 saat aç bıraktım ve sonra elimden başta çekinerek de olsa yem yedi. 1-2 gün böle olduktan sonra artık kafeste parmağa gelmeye başlamıştı. sizde deneyebilirsiniz

açlıkla terbiye tavsiye edilen bir davranış değil . sabırlı olursanız onu ürkütmesseni elinize gelir . kuşlar hassas hayvanlardır . ama dediğiniz taktiğide deneyen olabilir tabiki

son çare olarak denedim bende zaten. Ödül yöntemiyle kuşları eğitmek önemli ama bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek vardır ki buda korku yönteminin ödül yönteminden daha kuvvetli olduğu. Kesinlikle geçde olsa korku yöntemini kullanmayın ama ben başta malesef böyle yapmak zorunda kaldım

tabi . eğitimde biraz terbiye için bazı fedakarlıklar da şart

Bu biraz da kuşun kişiliğiyle alakalı. Bazen ısırma işini sana zarar vermek için değil de oyun için yapıyorlar. Benim kuşum yavruyken kendinin kaşıtırdı ısırmazdı hiç. Şimdi dediğiniz gibi sevmek istediğimde elime atlıyor. Parmakla sevilmek istemiyor. Büyüdüğü için böyle oldu. Öpmek için omzuma geliyor bir iki öpüyor sonra burnumu ısırıyor durduk yere. Konuşup dururken geliyor kulağımı ısırıyor vs. Isırmayı korkudan yapmıyor yani.

Valla dedigimde tam olarak buydu tamamen ayni seyleri yapiyor bizimki :) Oyun olarak yapiyorsa bir korkusu panigi yoksa gerisi mühim degil

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:19 -->-> Daha önceki mesaj 02:16 --

Hocam bizim arkadaşta bir kuş vardı 1 yaşında bana verdi 1 hafta. İlk önce kuşu ürkütmeden elimi kafesin içinde hareketsiz şekilde tuttum 10 15 dk bu böyle 2-3 gün devam etti. sonra kuşa dahada yaklaştırdım elimi ama ne yaptıysam elime gelmedi. kuşu 3-4 saat aç bıraktım ve sonra elimden başta çekinerek de olsa yem yedi. 1-2 gün böle olduktan sonra artık kafeste parmağa gelmeye başlamıştı. sizde deneyebilirsiniz

Dediginiz sey ele yada parmaga falan getirtmek icin daha etkili olacaktir.Bizimki oyle bir durum degil yani ac birakip daha sonra elime parmagima getirtmeye falan gerek yok zaten kuş elime basima parmagima omzuma konuyor o konuda bir sıkıntımız yok.Yalnizca saldirganliktanmi oyundanmı yaptigini anlayamadigim bir isirma huyu var bunun icinde ac birakmaya falan gerek duymuyorum sahsen.Ama tavsiye icin cok tesekkurler iyi geceler.

Isiriyorsa disi olabilir. Benim disi mesela kafesten cikmak icin cirpiniyor. kafese elimi sokuyorum. Disari cikaracagimi bildigi halde gene once bir isiriyor. Sonra parmagima atliyor. Omzum gelince de bazen ensemi, yuzumu falan gidikliyor gagasiyla. bazen de isiriyor. Ben alistim artik onun bu hallerine... ve son olrak kendini asla sevdirmez, kasitmaz

Son düzenleme:
açlıkla terbiye tavsiye edilen bir davranış değil . sabırlı olursanız onu ürkütmesseni elinize gelir . kuşlar hassas hayvanlardır . ama dediğiniz taktiğide deneyen olabilir tabiki

Katiliyorum.Asla ele parmaga alistirmak icin ac birakmayi denemedim bu bana son derece yalnis geliyor ama yapanada bisey diyemem saygi duyarim.Bizim sadece ısırma sorunumuz var onuda asarsak değmeyin keyfimize :)

kusura bakmayın ben ele gelmiyor diye düşündüm. Tabiki buna gerek yok o zaman ama şöyle birşey okumuştum. Kuş ısırırken elinizi çekmeyin tabi acıyor ama napalım. Böylelikle kuşun bu davranışının boş olduğunu anlar ve vazgeçer. Deneyebilirsin

Isiriyorsa disi olabilir. Benim disi mesela kafesten cikmak icin cirpiniyor. kafese elimi sokuyorum. Disari cikaracagimi bildigi halde gene once bir isiriyor. Sonra parmagima atliyor. Omzum gelince de bazen ensemi, yuzumu falan gidikliyor gagasiyla. bazen de isiriyor. Ben alistim artik onun bu hallerine... ve son olrak kendini asla sevdirmez, kasitmaz

Bu anlattiginiz davranisların abartisiz hepsi benim kusta mevcut.Ancak daha oncede resmini buraya attimda ve cesitli kusculara sordugumda cinsiyeti erkek dendi.Acikcasi daha once erkek kus besledim ama onda bu tarz isirma davranislariyla tepkileriyle karsilasmadim.Dogrusunu soylemek gerekirse ilk zamanlar kafese girmediginde biraz sesimi yukseltiyordum agresiflesiyordum kusa karsi belkide bu yuzden bir tepki veriyordur ona yaklastigimda cunku ilk zamanlar kendini sevdiriyordu bir tepki koymuyordu.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:28 -->-> Daha önceki mesaj 02:24 --

kusura bakmayın ben ele gelmiyor diye düşündüm. Tabiki buna gerek yok o zaman ama şöyle birşey okumuştum. Kuş ısırırken elinizi çekmeyin tabi acıyor ama napalım. Böylelikle kuşun bu davranışının boş olduğunu anlar ve vazgeçer. Deneyebilirsin

Bu söylediginizi bende duymus hatta uygulamaya koyulmustum.Ancak ısırdiginda tepki gostermedigimde bir dahakinde oyle bir isiriyorki onada tepki vermezsem oyle oyle katlanarak siddetini arttiriyor isiriklarin ve bende bir yerde dayanamayip aciyla haykiriyorum sonunda.Isırdiginda suratina üfleyin demislerdi onuda denedim ama o da etki etmiyor bizim yaramaza:)

Kusunuz daha cok kucuk 2.5 ay nedir ki? Ve anlattiginiz kadariyla cok guzel ilerleme kaysetmissiniz. Arkamdan bile geliyor diyorsunuz. Size alismis bence, daha da alisir. Isirma ve kendini sevdirmeme konusuna gelirsek, tuy dokuyorsa sevdirmeyecektir. Kuslar bu donemde daha bir hassas oluyor. Ona biraz daha zaman taniyin. Ilginizi sevginizi zaten hep hisseder. Tuyden cikinca bakalim nasil olacak. O zaman tekrar degerlendirelim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:36 -->-> Daha önceki mesaj 02:31 --

Benimki de duvarin svalarini kemiriyor. Zarari olur mu diye endiseleniyorum

Kusunuz daha cok kucuk 2.5 ay nedir ki? Ve anlattiginiz kadariyla cok guzel ilerleme kaysetmissiniz. Arkamdan bile geliyor diyorsunuz. Size alismis bence, daha da alisir. Isirma ve kendini sevdirmeme konusuna gelirsek, tuy dokuyorsa sevdirmeyecektir. Kuslar bu donemde daha bir hassas oluyor. Ona biraz daha zaman taniyin. Ilginizi sevginizi zaten hep hisseder. Tuyden cikinca bakalim nasil olacak. O zaman tekrar degerlendirelim

Çok tesekkurler yanıtınız için tüyden çıkana kadar pek fazla üzerine gitmemeye özen göstericem hayırlı geceler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:36 -->-> Daha önceki mesaj 02:31 --

Kuşunuz dişi galiba. Dişi kuşlar sıva kemiriyor genelde. Teyzemin kuşu senelerce sıva kemirdi ölmedi. Ama elbet zararı olabilir kalamar kemiği mineral blok vs. Takabilirsiniz kafese.

Rica ederim. Masallah demeyi unutmayalim kusunuza... Size de hayirli geceler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:46 -->-> Daha önceki mesaj 02:44 --

Kuşunuz dişi galiba. Dişi kuşlar sıva kemiriyor genelde. Teyzemin kuşu senelerce sıva kemirdi ölmedi. Ama elbet zararı olabilir kalamar kemiği mineral blok vs. Takabilirsiniz kafese.

Evet Gizem Hanim, kusum disi... Dediklerinizi aldim ve artik pek salmiyorum kafesten. Cunku salinca resmen odanin icinde kesife cikiyor ve her yeri kemiriyor. Tesekkurler cevabiniz icin

sanırım olmaz diye düşünüyorum . kemirmeyi artık hobi haline getirmişler :D

3d92772833a306f2c33192b31d81ca01.jpg
durum bu :D

Geri