Karadeniz Pet

Kafes düzeni

Haktas59

Yeni Üye
HERKESE MERHABA. SİZE 4 SORUM OLACAK.
1 - KAFES DÜZENİM HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ. DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE YAPMIŞMIYIM ACABA.
2 - KUŞUM ERKEKMİ ACABA
3 - KUŞUMU ALALI 1 HAFTA OLDU AMA HALEN DAHA ÇOK KORKUYOR. ELİMİ KAFESE SOKTUĞUM ZAMAN KAÇIŞIYOR.
4 - KUŞUM ZEMİNDE NEDEN ZAMAN GEÇİRİYOR.

Kuşunuz erkek ve genç bir kuş maşallah.
Kafes düzeniniz de gayet iyi ama, taş tünek yerine bir tahta tünek daha eklerseniz iyi olur.
Taş tünek kuşun ayağını çizebilir.
Alalı bir hafta olmuş zamanla alışır.
Bugün forumda görmüştüm, naneyi çok seviyormuş kuşlar.
Nane ile alıştırabilirsiniz kendinize.
Zeminde vakit geçirmesi de yem olmasından kaynaklı olabilir.
Zemindeki dal darı mı ballı çubuk mu?
Ballı çubuklar yemlerin yapıştırılmasında kullanılan kimyasal yüzünden pek tavsiye edilmiyor.

Taş tüneği tırnaklarını törpülesin diye koymuştum. Birde forumlarda öğrendiğim bilgiye göre farklı boyutlardaki tünekler kuşların ayaklarının dinlenmesine yardımcı oluyormuş. Yerdeki dal darı. Yemliklerinden daha yem yemeğe alışamadı o yüzden aç kalmasın diye yere biraz dal darı koydum.

Zeminde vakit geçirmesi ondandır.
Zamanla alıştıkça düzelir.
Tahta tünek de tırnaklarını törpülemesine yardımcı olur.
Ayrıca ağaçtan sizde farklı çaplardan oluşan tünekler yapabilirsiniz.
Ama ağacın temiz (çürük, kurtlu vs. olmamalı), reçinesiz olmasına dikkat edin ve iyice temizleyip sıcak suda beklettikten sonra takın.
Forumda bu konu ile ilgili konular vardır araştırırsanız.

Çok güzel kuş maşallah. Bende 4 gün önce aldım kuşumu aynı dertler bizde de var :) bizimki ufaktan alışmaya başladı elimden yem yiyor :) yemliğinden de yiyor çok obur :) ama daha hiç su içtiğini görmedim o aklımı kurcalıyo sadece. Sizinki su içiyor mu suluktan?

Geri