Karadeniz Pet

Kafes düzenim ve muhabet kuşlarım hakkında bilgi

Eğer "ben temizliğe çok dikkat ediyorum" diyorsanız büyük plastik yuva ve folluk alın. Doğallık önemli diyorsanız en azından folluğun ahşap olması lazım. Her zaman plastik folluk daha pratik olur. Bunu hesaba katarak alışveriş yapın ve ahşap folluk yuvalık alacaksanız mutlaka yüksek kaliteli malzeme olmasına dikkat edin.
Ben ahşağ yuvalıklarda kendiliğinden folluklu olanlarından büyük boy olanlarını pek blamıyorum, bulsam dahi folluk öyle bir yere öyle bir şekilde yerleştirilmiş oluyor ki, kuşlar yine eziliyor yahut yumurtalar birarada duramıyor. Bildiğiniz geniş, kendiliğinden folluklu ahşap yuvalık varsa paylaşırsanız pek sevinirim, arıyorum.

Bu işler zamanla olur, yağlanma varsa yumurta gelmez genelde ki yağlanma var gibi duruyor dişinizde. Dişinin suyuna elma sirkesi ekleyebilirsiniz, bu metobilizmasını hızlandıracaktır. Arada bir uçurma şansınız varsa da iyi olur, yahut kafesi geniş olsun; fazla tünek olmasın, yem, suluk vb ayrı yerlerde olsun ki kuş uçsun hareket etsin zayıflasın. Dal darı gibi yağlı yiyecekler vermeyin bir süre.[/QUOTE]

Merhaba, tünek sayısını azalttım kafeste kanat çırpıyor ama odaya salmama gerek varmı sizce? Şimdi siz deyince bi daha fazla şişko geldi benim kuş gözüme
2017-12-12 042.JPG
2017-12-12 028.JPG

Sizden bir şey daha isteyeceğim, bu akşam dişinin kafesini erkeğin kafesine doğru yavaş yavaş yakınlaştırıp verdikleri tepkileri yazabilir misiniz?

Hayvanlara eziyet etmemek lazım. Bu şekilde yarın akşama kadar dursunlar. Eğer sabah gündoğumu zamanı kalkıp ilgilenebilecekseniz, Cuma sabahı dişiyi erkeğin yanına atın. Ben de videoyu seyredince işe yarayacak herhalde diye düşünmüştüm ama demekki beklediğim kadar büyük bir tepki vermemişler. Çiftleşme olmasa bile siz sabırla beklemeye devam edin. Özellikle sabah erken saatlerde çiftleşme ve yavru besleme videoları açıp kuşları biraz hareketlendirebilirsiniz.

Benim odadan çıkarken içim sızladı, dediğinizi yapacağım hatta yârin sabah mı birleştirsem diye düşünmüştüm.
Cuma günü nasip olursa bir araya getireceğim
Sirkeli su vermiştim bugün buna devam edeyim mi tavsiyeniz ne olur bu doğrultuda ?

Sürekli sirkeli su vermeyin. Bugün sirkeli su verdiyseniz,gece yatmadan suluklarını çekip yarın sabah sularını multivitamin katarak verin. Eğer o kadar içiniz sızladıysa yarın da bşrleştirebilirsiniz. Dişinin ceresi kahverengiydi, ben de bu yüzden, kızgınlık döneminden yararlanabilmek için uzun süre ayrı tutmanızı istemedim.

Bu cevabınıza çok sevindim. Varsın iki ay sonra yavru alayım. Yarin ilk iş, kuşları bir birlerine kavuşturmak olacak.
Teşekkürler

Bu arada yazmayı unuttum, yarın sabah yarım saat kadar erken kalkın, kuşların bulunduğu odanın ışığını açın, hatta imkan varsa odada çiftleşen kuş sesi açın. Siz o arada rutin işlerinizi yaparken onlar da uyanıp kendilerine gelsinler iyice. Daha sonra ikisini birleştirin.

Bu sabah sulularını
vitaminli suyla tazeleyerek çiftleri aynı kafese aldım bi de yumurta maması verdim yarım saatte çiftleşme sesi açtım
Şimdi bakalım ne olacak