Karadeniz Pet

Kafes etrafına kutu yapacağım

Arkadaşlar merhaba,

Muhabbet kuşlarımın evde yem dökmeleri ve uçuşan tüyleri problem olmaya başlayınca kendimce bir çözüm buldum.
Kontraplaktan kafesin etrafına kutu yapmayı düşünüyorum.
Tül takmayacağım, kutu kafes duvarlarından 1-2 cm kadar uzak olacak, böylece daha önce duyduğum ve karşılaştığım tüle tırnak takılma olayının önüne geçmiş olacağım.
Ayrıca resimde görülen iki kenardaki boşluğa tül gereceğim, kafesin hem havasız, hem de ışıksız kalmasının önüne geçerim diye düşündüm.
Ön kısım da şeffaf pleksiglass'tan olacak.
Sizce bu sistemin eksik, yanlış tarafları var mıdır?
Yorumlarınızı bekliyorum.

buna benzer bi sistemi bende kullanıyorum ama sonuçta yine tüy oluyo ama minimuma indirmiş oluyosun

Ön taraftaki pleksiglass sabit olmayacak sanırım. Yoksa temizlik yapmak zor olacaktır.

buna benzer bi sistemi bende kullanıyorum ama sonuçta yine tüy oluyo ama minimuma indirmiş oluyosun

Teşekkür ederim yorumunuz için, uygulayan birinin yorumunu almak güzel oldu.
Ne yapsam tamamen kurtulamam sanırım tüyden ama, en azından bir rahatlama olur.
Ayrıca tülden de kurtulmuş olacağım.
Tek handikapım yeterli hava ve ışık girişinin olup olmayacağı.

Ön taraftaki pleksiglass sabit olmayacak sanırım. Yoksa temizlik yapmak zor olacaktır.

Evet Uğur Bey, sabit olmayacak, o kısım çıkarılıp takılabilecek.
Sizce hava ve ışık noktasında problem olur mu?
Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Teşekkür ederim cevaplarınız için.
Başka öneriniz var mı, şurası da şöyle olsun diyeceğiniz, yönlendirirseniz sevinirim.

Başka bir fikir olarak ta tamamen etrafını tül ile çevirebilirsin. Bu şekilde daha çok ışık alması sağlanabilir kuşların. (Alternatif bir fikir)

Başka bir fikir olarak ta tamamen etrafını tül ile çevirebilirsin. Bu şekilde daha çok ışık alması sağlanabilir kuşların. (Alternatif bir fikir)

Sağolun Uğur Bey katkınız için.
Ancak tam olarak anlayamadım anlatmak istediğinizi.
Zaten arka kısım dışında, ki orası zaten duvara bakıyor, kapalı kısmı yok.
Yanlardaki üç cmlik kontraplakı daha ince yapabilirim, ama iskelet olması açısından tamamen kaldıramam sanırım?
Biraz daha açıklamanız mümkün mü?
Teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:19 -->-> Daha önceki mesaj 09:18 --

Bu arada üste başka bir kafes koyacağım için o kafesin ölçüsünce oraya da kontraplak koymak zorunda kaldım.

Bence uğraşma streç çek.

Yok sadece alt tarafına yap.

Streç hem zamanla yırtılır hem kuşların hareketlerini kısıtlar hem yeterli hava alma problemi olur hem de çıkartmak problem olacağı için yazın sıcak olur diye düşünüyorum.
Yine de teşekkür ederim tavsiyeniz için.

streç sarması çıkartması zahmetli,görsel olarak şık durmuyor ama hiç yoktan iyidir uzunca bir süre kullandım,mevcut kafese sizin çizdiğinize benzer bir dolap yaptırdım,duvara astım kafesi içine koydum,baktım kuşlar içinde hiç mutlu değil,aşağıdaki kafesi satınaldım,5 mm dekota dan imal etmişler,son derece hafif kesmesi kolay,japon yapıştırıcısı ile yapıştırılıyor,elinizden bu tür işler geliyorsa kendiniz bile yapabilirsiniz,yada düşündüğünüz dolabı hafif olması için dekotadan yapabilirsiniz.

streç sarması çıkartması zahmetli,görsel olarak şık durmuyor ama hiç yoktan iyidir uzunca bir süre kullandım,mevcut kafese sizin çizdiğinize benzer bir dolap yaptırdım,duvara astım kafesi içine koydum,baktım kuşlar içinde hiç mutlu değil,aşağıdaki kafesi satınaldım,5 mm dekota dan imal etmişler,son derece hafif kesmesi kolay,japon yapıştırıcısı ile yapıştırılıyor,elinizden bu tür işler geliyorsa kendiniz bile yapabilirsiniz,yada düşündüğünüz dolabı hafif olması için dekotadan yapabilirsiniz.

Çetin Bey teşekkür ederim.
Acaba neden kuşlar mutlu olmadı?
Dediğiniz dolabın yan tarafları kapalı mıydı?
Bu kafes de benim sisteme yakın bir şekilde yapılmış.
Hatta yan tarafları da kapalı, ben hem hava hem de ışık gelsin diye sekip tülle kaplamayı düşünüyorum.
Şimdiki kafesinizin eski dolaplı halinden ne farkı var?

Sağolun Uğur Bey katkınız için.
Ancak tam olarak anlayamadım anlatmak istediğinizi.
Zaten arka kısım dışında, ki orası zaten duvara bakıyor, kapalı kısmı yok.
Yanlardaki üç cmlik kontraplakı daha ince yapabilirim, ama iskelet olması açısından tamamen kaldıramam sanırım?
Biraz daha açıklamanız mümkün mü?
Teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:19 -->-> Daha önceki mesaj 09:18 --

Bu arada üste başka bir kafes koyacağım için o kafesin ölçüsünce oraya da kontraplak koymak zorunda kaldım.

Demek istediğim kontrplak hiç kullanmadan tülle etrafını çevirebilirsiniz. Çibinlik gibi birşey.

Çetin Bey teşekkür ederim.
Acaba neden kuşlar mutlu olmadı?
Dediğiniz dolabın yan tarafları kapalı mıydı?
Bu kafes de benim sisteme yakın bir şekilde yapılmış.
Hatta yan tarafları da kapalı, ben hem hava hem de ışık gelsin diye sekip tülle kaplamayı düşünüyorum.
Şimdiki kafesinizin eski dolaplı halinden ne farkı var?

kafes üreticileri bir çok kriteri düşünerek imalat yapıyor,amatörce yaptığımızda bazı şeyleri atlayabiliyoruz,buda ileride sıkıntı yaratabiliyor,büyük ihtimalle ben beceremiyorum :) kullanmakta olduğum 2 kafesim var yeni aldığım dekota kafes ve vision s01 ithal kafes ikisindende memnunum.

başarısız dolap projesi.

başarısız kafes etrafı şeffaf fleksi projesi.

Estağfurullah [MENTION=4746]cetinates[/MENTION] Bey, aslında güzel olmuşlar, ancak ikisinde de hava problem olmuş olabilir.
Mutsuz olduklarına nasıl kanaat getirdiniz acaba?
Şimdi mutlular sanırım?
Aslında en güzeli Hagen Vision kafesler ama, fiyatları epey var.
Yoksa uzun zamandır gözüm var Hagen kafeslerde.
Katkılarınız için çok teşekkür ederim, umarım güzel bir şeyler çıkarabilirim ben de ortaya.

kafes üreticileri bir çok kriteri düşünerek imalat yapıyor,amatörce yaptığımızda bazı şeyleri atlayabiliyoruz,buda ileride sıkıntı yaratabiliyor,büyük ihtimalle ben beceremiyorum :) kullanmakta olduğum 2 kafesim var yeni aldığım dekota kafes ve vision s01 ithal kafes ikisindende memnunum.

başarısız dolap projesi.

Çetin Abi gayet güzel çalışmalar olmuş,kendine haksızlık etme. Dediğin gibi eksikler olabilir ama pes etmemek gerekiyor. Edison ilk denemelerinde senin gibi düşünse hala mum ışığında aydınlanıyor olurduk :)

başarısız dolap projesi.

benimde aklımda tülden kurtulmak için vision s01 alma düşüncesi var nasıl memnun musunuz birde bana kafesin fotosunu atabilir misiniz tek kuşa nasıl duracak görmek istedim de

Dolap olmamış malesef.Hem hava girişi hemde tel eksikliği problem gibi duruyor.

Hagen kafesler bence şu anda bu soruna en büyük çözüm.Dediğiniz gibi fiyatları ise çok.Avrupa da ne kadar acaba.

Mehmet Emin bey,hareketsiz kalarak kuşlar belli ediyor mutsuz olduklarını,eş kuşlarım dekota kafese yeni yeni alışıyorlar,biliyorsunuz muhabbet kuşları değişikliklere kolay adapte olamıyor,hagen vision s01 kafeste tek başına kalan kuşumun keyfine diyecek yok.

çift kuşlarıda yavru alma hevesi ile tutuyorum fakat hiç umudum yok,evimin hemen karşısındaki muhabbet pet shop tan yavruları satıldıktan hemen sonra bir çift kuş aldım,1 ay bende durdular dişi yuvaya bile girmedi,onları götürüp yavru veren eş olduklarından emin olduğum başka bir çift aldım,bu arada götürdüğüm çift 10 gün sonra üretici pet shop ta yumurtladı,diğer aldıklarımda 1 ay durdu onlarda da hiç hareket olmayınca kafesiyle benim adıma bakması için pet shop a götürdüm,şu an maşallah 7 tane yumurtası var,bu hafta sonu yavruların çıkmaya başlamasını bekliyorum.

Geri