Karadeniz Pet

Kafes konumu konusunda sanırım hata yaptım

StayAway

Meraklı Üye
arkadaşlar kuşumu alalı 2 hafta oldu 1 aylıkdı o zaman tabi evde yer olmayınca odamdaki gardolabımın üzerine koydum boyumdan biraz yüksekdi tabi sonra yüksek olursa baskın olur yazıyordu nette(Ne demek oldugunu bilmiyorum)Bende kafes askısı aldım önü pencere olan yere koydum hem dışarıyı görür hemde sıkılmaz dedim çünkü ben işte oluyorum sıkılıyor olabilir evde iken zaten oyun oynuyoruz ama biraz aksi pisikopat bazen iyi oluyor bazende bagırıyor yükseklerde duruyor elimi uzattıgımda elimi ısırıyor ama üzerine de çıkıyor bilginizi almak istedim bu konuda teşekkür ederim

Kuşunuz evde tek ise sürekli yerini değiştirmeyin . Öyle çok yükseğe de koymanıza gerek yok . Camın önüne birdaha hiç koymayın ve sabit bir yeri olsun . O zamanla onunla daha çok vakit geçirdikçe size alışaktır ve ortamı kendisi tanıyacaktır.

Kuşunuz evde tek ise sürekli yerini değiştirmeyin . Öyle çok yükseğe de koymanıza gerek yok . Camın önüne birdaha hiç koymayın ve sabit bir yeri olsun . O zamanla onunla daha çok vakit geçirdikçe size alışaktır ve ortamı kendisi tanıyacaktır.

camın önüne koydum ama cam kapalı sonuçta benim evin arkası ormanlık dışarıyı görsün diye koydum hava akımına bırakmam zaten kuşu evde imkanlar kısıtlı o yüzden kafes askılıgı ile oraya koydum hem böylece dışarıyıda görmüş olur dedim evde koyacak yer yok çok yükseklere de koymak istemiyorum çünkü

Dışarıyı görmesi ve insan veya müzik sesi olması psikolojik olarak olumlu etki yapar. Yüksekteki kuşun baskın olacağı fikri, tarafımdan hiç doğrulanmadı. Bu bence kuşun karakteri ile ilgili. Isırma alışkanlığı öğrenmeyle kazanılır. Eğer ısırmaya kalktığında tepki verilirse, bu tepkiyi görmek için daha fazla ısıracaktır. Ayrıca oyuncağı varsa, onu savunmak için de ısırırlar.

Şimdi dışarıdan geçen kuşlardan ya da ani seslerden ya da herhangi bir cisimden bir olaydan korkabilir ve korkacaktır yani o yüzden cam önüne koymamalısınız .

Dışarıyı görmesi ve insan veya müzik sesi olması psikolojik olarak olumlu etki yapar. Yüksekteki kuşun baskın olacağı fikri, tarafımdan hiç doğrulanmadı. Bu bence kuşun karakteri ile ilgili. Isırma alışkanlığı öğrenmeyle kazanılır. Eğer ısırmaya kalktığında tepki verilirse, bu tepkiyi görmek için daha fazla ısıracaktır. Ayrıca oyuncağı varsa, onu savunmak için de ısırırlar.

Süleyman kardeşim bu baskın olması ne demek onuda anlamış değilim kafes gardolabımın üzerinde duruyor benden biraz yüksekde duruyor kafes sagı solu görmüyordu gerekirse askılıgı kaldırıp gene eski yerine koyarım kuş ile aramda bir problem yok zaten kendini sevdirmiyor sevmeye kalkarsam ısırıyor onun dışında üzerime koluma ayagıma hatta telefonumun üzerine bile çıkıyor korksa sevmese hiç gelmez tek sıkıntı kendini sevdirmemesi elimi uzatınca hemen geliyor

Dediğim gibi öncelik karakterde, sonra öğrenme. Isırdığı zaman hiç tepki verilmemesi lazım. Buna rağmen ısırmaya devam ediyorsa şşşşşşşt diyerek yaptığı davranışın yanlış olduğu belirtilmeli, devamında ise hemen kafesine konulması bu davranışını ortadan kaldırır. Sevmese bunları yapmaz denmesi yanlış. Sevdiğinden değil, sosyal bir canlı olduğundan ve merakından, ayrıca sizden zarar gelmediğini bildiğinden bunu yapar. Eğer siz ona zarar verirseniz işte o zaman gelmez. Baskınlık, kendisini daha üstün görmesidir. Kafes yüksekliği için, bir yemek masası seviyesi idealdir.

Dediğim gibi öncelik karakterde, sonra öğrenme. Isırdığı zaman hiç tepki verilmemesi lazım. Buna rağmen ısırmaya devam ediyorsa şşşşşşşt diyerek yaptığı davranışın yanlış olduğu belirtilmeli, devamında ise hemen kafesine konulması bu davranışını ortadan kaldırır. Sevmese bunları yapmaz denmesi yanlış. Sevdiğinden değil, sosyal bir canlı olduğundan ve merakından, ayrıca sizden zarar gelmediğini bildiğinden bunu yapar. Eğer siz ona zarar verirseniz işte o zaman gelmez. Baskınlık, kendisini daha üstün görmesidir. Kafes yüksekliği için, bir yemek masası seviyesi idealdir.

Tavsiyelerine uyacagım ama kardeşim şöyle bir sıkıntı var kendi odamda bakmak zorundayım diger odalara götüremem annemim alerjisi var seviyor kuşu ama uzak tutuyorum ben ondan odada yer yok adam akıllı mecburen gardolamın üzerine yer ayarlayabildim evde küçük o yüzden orda duruyordu askılık aldım ama ondada durması sıkıntı olabiliyor pencere önünde durdugu için

Askılık ben hiç önermiyorum. Ufak bir harekette sallanabiliyor ve rahatsız oluyorlar.