Karadeniz Pet

Kafes taban malzemesi

Ajan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar , 3 cift kuşum var hergün kağıtlarını değiştiriyorum . Piyasada kafes taban malzemeleri satılıyor diskiyi emen koku yapmayan vs . Bu ürün bana sağlıklı gelmiyo bir kere döküp 3 4 ay degistirmiyosunuz yaziyor her yerde hemen hemen ayni yorumlar. Kullanan arkadaslar dan ricam cevap verirlerse cok sevinirim . Dışkilar birikince koku yapıyormu ve ürünün kullanım rahatligi artıları ve eksileri olarak yazarsaniz cok yardımcı olmus olucaksınız cok teşekkür ederim simdiden.

O kağıtlar bana da mantıklı gelmiyor. Öncelikle tabanda beyaz kağıt olması daha iyi çünkü dışkı kontrolü yapılmasına olanak sağlıyor. Eğer değiştirmeye vaktim olmuyor diyorsanız zeolit alın, en çok durdukları yerin altına beyaz peçete koyup dışkı takibi yapın.

O kağıtlar bana da mantıklı gelmiyor. Öncelikle tabanda beyaz kağıt olması daha iyi çünkü dışkı kontrolü yapılmasına olanak sağlıyor. Eğer değiştirmeye vaktim olmuyor diyorsanız zeolit alın, en çok durdukları yerin altına beyaz peçete koyup dışkı takibi yapın.

Teşekkür ederim bende ayni fikirdeyim . Zaten pek kullanma istediğim de yoktu ama yinede bi sorun teskil etmeseydi pratiklik açısından iyi olurdu gerçekten :) teşekkür ederim

Pratik olduğu kesin, fakat bana boşuna para harcamak gibi geliyor. Eğer dediğim gibi temizlemeye fırsat bulamıyorsanız zeolit kullanabilirsiniz. Birkaç ayda bir elekte yıkayıp kuruttuktan sonra tekrar tekrar kullanabilirsiniz

Pratik olduğu kesin, fakat bana boşuna para harcamak gibi geliyor. Eğer dediğim gibi temizlemeye fırsat bulamıyorsanız zeolit kullanabilirsiniz. Birkaç ayda bir elekte yıkayıp kuruttuktan sonra tekrar tekrar kullanabilirsiniz
Zeolit nasıl birşey hocam ve nerede bulabilirim insan ve hayvana herhangi bir zararı var mıdır

Taban kumu kullanılması bana göre faydalıdır tabi bunların da çeşitli katkı , farklı malzeme ve boyutları var.Koku yapmaması, dışkıyı hızlı kurutup herhangi bir zararlı mikrorganizma oluşumu engellemesi ,tozu absorbe etmesi içerdiği koku ile kuşa ferahlık sağlaması gibi faydaları var.Tabi hepside her güzel şeyi sunmuyor kalite, içerik ve fiyatına göre değişiyor.Söylendiği gibi 3-4 ay bekletilen bir taban malzemesi görmedim ve duymadım haftada 1-2 kez yadan 10 günde 1 kez olmak üzere değişiyor.Bazen kirli kısımları alıp ordaki yeri tekrar doldurarak kullanılıyor.Bizede faydası hergün kafes temizlemek zorunda kalmıyoruz fakat duygusal olarak bize zararı da yok değil:DOlaya sağlık açısından bakarsan faydalı duygusal bakarsan zararlıdır. Tabi bu benim kendi düşüncem

Taban malzemesi olarak bentonit veya mısır granülü kullanılabilir. Kolaylık sağladığı gibi bakteri oluşumunu engeller. Biriken dışkıları alıp eksilen kadar malzeme ilave edilebilir. Kuş sayısına göre değişmekle beraber 1 ay sonunda bütün malzemeyi döküp yenisini koymak uygun olur.

Mısır granülü kullanıyorum. Gayet memnunum hocam. Koku ve temizlik açısından başarılı. Kuşların ağzına alıp kemirmesinde de bir mahsuru yok

Geri