Karadeniz Pet

Kafes tabanına yumurtalama alışkalığı

Mert Can YALÇIN

Meraklı Üye
Arkadaşlar başlıktada dediğim gibi dişi kuş yuvalağıa girmek yerine kafes tabanına yumurtluyor ve yumurtayı yuvalağa alıncada kırıyor 1. yumurta öyle gitti 2. yumurtada öyle gitti 3. yumurta yapmış kafes tabanına ne yapmalıyım hayvan uzun zaman yuvalık ta zaman geçiriyor fakat yinede kafes tabanına takmış kafayı ne yapabilirim kuş kumu denedim idare etmedi şimdide beyaz bir bez koydum onun üstünde yatıyor sıcak tutması amacıyla kafesi felan sıcak ortama aldım başka ne yapabilirim kafes tabanına yumurta yapmaması için

tabana taban teli koyun yuvayada biraz talaş sorun çözülür

px4tn.jpg

Yukarıdaki fotoğrafta kafesin altında olan tellerden bahsediyor.
Yuvalığına talaş koy.

kardeşim yuvalığın arka kapağını tamamen çıkarıp zemine koyabiliyorsan kapısı ya da bir yüzü tamamen açık olsun kuş içine girecektir... ilk kuluçkası sanırım... yuvanın içine çok bakıp ettiyseniz yatarken rahatsız ettiyseniz yumurtaya orada zarar gelecek diye yatmaz ... yuvaya koyduğunuz yumurtayı alıp aşağı koymak için yaptığı gaga hamleleriylede kırıyor olabilir ya da siz ellediğiniz için kırıyordur. hisli hassas hayvanlardır... mademki açıkta yatmak istiyor kanarya yuvalığının içine keçenin üstüne çok az talaş atıp kafesin zeminine koyabirsin... bence muhabbet yuvalığının arka kapağını çıkarıp açık kısım kafesin içine gelecek şekilde içine talaş atarak koy ve ne kafesin yerini değiştir ne yumurtaları elle ne de rahatsız edin... ya da hiç elleme o bezin üstüne yumurtlayıp yatsın nasıl rahat ediyorsa öyle yapsın.. havalar sıcak oradada yavruların çıkar inş. kendi haline bırakın günah bak iki yumurta gitmiş.

kardeşim yuvalığın arka kapağını tamamen çıkarıp zemine koyabiliyorsan kapısı ya da bir yüzü tamamen açık olsun kuş içine girecektir... ilk kuluçkası sanırım... yuvanın içine çok bakıp ettiyseniz yatarken rahatsız ettiyseniz yumurtaya orada zarar gelecek diye yatmaz ... yuvaya koyduğunuz yumurtayı alıp aşağı koymak için yaptığı gaga hamleleriylede kırıyor olabilir ya da siz ellediğiniz için kırıyordur. hisli hassas hayvanlardır... mademki açıkta yatmak istiyor kanarya yuvalığının içine keçenin üstüne çok az talaş atıp kafesin zeminine koyabirsin... bence muhabbet yuvalığının arka kapağını çıkarıp açık kısım kafesin içine gelecek şekilde içine talaş atarak koy ve ne kafesin yerini değiştir ne yumurtaları elle ne de rahatsız edin... ya da hiç elleme o bezin üstüne yumurtlayıp yatsın nasıl rahat ediyorsa öyle yapsın.. havalar sıcak oradada yavruların çıkar inş. kendi haline bırakın günah bak iki yumurta gitmiş.

İlk kulukçası hocam hayvan girip yatıyordu uzun sure yattı öyle rahatsız edende olmadı doğru elleyince kırdı yumurtayı maalesef, hocam benim yuvalık tepeden açılmalı o dediğinizi tam anlamadım, dediğiniz gibi elleyen olmadı hocam fakat benim dişi televizyon karşısına alışkın uzun zamandır orada ve kafesde televizyon karşısında ses mevcut ilk yumurtasında deneyim dedim sesiz bir ortama aldım aydınlık vs olan yumurtaya yatmayı bıraktı 2. yumurtasında yerini değiştirmedim yumurtaya yatıyordu fakat yuvalağa koy denilnce oraya koydum 3. yumurtasında hiç bir şey yapmadım üzerine yatıyor kalıyor arada yem yerken görüyorum sonra gidip tekrar yatıyor inşallah bekliyorum bende.

@ Kafes teli var hocam ızgaralık yani zaten onun üzerine yapıyor öyle bir gariplik var.

Son düzenleme:
Kardeşim kafesin yerini oynatma yem su için yaklaşın. rahatsız etmeyin. o şekilde devam etsin. kırmayı alışkanlık yapmasın. avi-vit varsa haftada bir kere suyuna karıştırın. yemine bol miktarda aspur az bir şey yulaf koyarsan iyi olur. salatalık verebilirsin çok yememesine dikkat et ishal yapmayalım. kalamar kemiği kum gaga taşı bulunsun... kly glsn

Geri