Karadeniz Pet

Kafes temizliğii ?

bomotoy

Meraklı Üye
kafes temizliği nasıl olmalı kafesi nasıl temizlemeliyiz ? su sabun deterjan vs gerekli midir zararlı bakteriler ölsün desenfekte etmek için ne yapmak lazımdır ?

Haftada bir kez genel temizlik, 2-3 günde bir ara temizlik yaparım.

Genel temizlikte tüm kafes ekipmanlarını önce ıslak mendille temizler. Ardından bulaşık makinesinde domestos ile yoğun programda (70 C) yıkarım. Kafesin telli olan kısmına ise spreyli domestos sıkar, bulaşık makinesi bitene kadar bekletirim. Ardından duş başlığı ile iyice durularım.

Ara temizlikte; tünekleri, tabanı, salıncaklarını kokusuz ıslak mendille siler, kurularım. Suyunu değiştiririm. Kafes tülünü sabunla yıkar, kuruturum. Yemlikteki yemleri tazelerim. Kumu yenilerim.

Ayda bir kez genel temizlik ardından da toz formundaki antiparazit ile kuşlarımı temizlerim.

kafeslerin temizliğnde domestos kullanımı uygun mudur?ben sıcak su ile yıkıyorum,

Ben kullanmıyorum çamaşır suyu gibi şeyleri iyi durulanmayan yerleri kalınca zarar veriyor. Çok kaynamış suda sıvı sabun ile iyice yıkıyorum sonra kurutuyorum yeterli oluyor. Suyun sıcaklığına pek bakteri kalmıyor zaten.

dederjana gerek yok .. . dışkıları jiletle kazı iyice yıka altlıgı yemllikleri yuka suluguda diş fırcasıyla iyiyce yıka yeterli olacaktır

Ben tek kuş besliyorum. Kafesin altını çıkarıp yıkıyorum. Bebekler için olan ıslak mendille tünekleri yemliklerin tüneklerini oyuncaklarını falan siliyorum.Yine ıslak mendille kafesin tellerini siliyorum.Zaten 3-4 günde bir temizlediğim için fazla kirli olmuyor. Onun dışında seyrek aralıklarla elma sirkesiyle siliyorum kafesin her yerini.

Ben kullanmıyorum çamaşır suyu gibi şeyleri iyi durulanmayan yerleri kalınca zarar veriyor. Çok kaynamış suda sıvı sabun ile iyice yıkıyorum sonra kurutuyorum yeterli oluyor. Suyun sıcaklığına pek bakteri kalmıyor zaten.

kafeslerin temizliğnde domestos kullanımı uygun mudur?ben sıcak su ile yıkıyorum,

dederjana gerek yok .. . dışkıları jiletle kazı iyice yıka altlıgı yemllikleri yuka suluguda diş fırcasıyla iyiyce yıka yeterli olacaktır

Megabakter e.coli gibi bazı bakterileri sadece çamaşır suyu öldürür. Çamaşır suyuyla kafeslerini temizlemeseydim iki kuşumu kaybedebilirdim. Ama 15 cc çamaşır suyuna 500 cc su şeklinde olmalı karışım. Kafes ve diğer malzemeler fısfısla karışım pürskürtülerek temzilenmeli. İKİ SAAT beklemeli. Ve kaynar suyla yıkanmalı. Kesin bilgidir. Tecrübeliyim.

Megabakter e.coli gibi bazı bakterileri sadece çamaşır suyu öldürür. Çamaşır suyuyla kafeslerini temizlemeseydim iki kuşumu kaybedebilirdim. Ama 15 cc çamaşır suyuna 500 cc su şeklinde olmalı karışım. Kafes ve diğer malzemeler fısfısla karışım pürskürtülerek temzilenmeli. İKİ SAAT beklemeli. Ve kaynar suyla yıkanmalı. Kesin bilgidir. Tecrübeliyim.

bende tecrubeliyim bit yoksa yada salgın bir hastalık dederjan boşuna kulanıyorsunuz eger az birşey dederjan kalsa o kuş zayen ölür bir insanı 1 yudumu deviriyorsa o küçüçük küşa ne yap ALLAH göstermesin

bende tecrubeliyim bit yoksa yada salgın bir hastalık dederjan boşuna kulanıyorsunuz eger az birşey dederjan kalsa o kuş zayen ölür bir insanı 1 yudumu deviriyorsa o küçüçük küşa ne yap ALLAH göstermesin

Kalmaması için de duşakabinin altına koydum kafesi her yerini güzelce yıkadım. Ama salgın hastalık durumu dışında kullanılmaması gerektiğine ben de katılıyorum. Sadece hiç kullanılmamlalı kısmı için söyledim. Yoksa sirkeli su kafi

Haklısınız deterjan biraz göz Korkutuyor sıcak su bence iyidir

Ben bir yılı aşkın süredir domestos kullanıyorum. Az miktarda tabii. Mikropların başka türlü ölmesi çok zor. Allaha şükür, hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Deneyeyim o zaman iyice durulduktan sonra birsey olmaz inşallah

çinko (galvaniz) kaplı kafesi çamaşır suyuyla fısfısladım mafetti kafesi kararttı alacabulaca yaptı

Son düzenleme:
Geri