Karadeniz Pet

Kafes üzerini örtme

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Arkadaşlar kuşların kafesi benim oğlanın odasının yanındaki odada duruyor erkek kuş sabahları çok fazla bağırdığından benim oğlan uyanmasın diye akşamdan kafesin üzerini örtüyorum (ince bir bezle) ve sabah 09:30 - 10:00'a kadarda açılmıyor.
Bu bir sorun teşkil edermi özellikle kuşları çiftleştirmek istediğimden yani kuşlar genelde sabah erken çiftleşiyorlarmış.
Birde odanın sıcaklığı gece 18-19 dereceye düşüyor kuşlar üşürmü acaba?

kafes üzerini örtmek kış aylarında gerçekten gerekiyor hocam çiftleşmesini etkiler etkilemez diye yorum atamam çünkü bu çiftleşme işi mubişlerde çok hassiyet gösteren bişey diğer bi husus bence sıcaklık için kafes üstü örtmek lazım .

bışey olmaz akşam zaten geç kapanr ışık güne göre sabahda geç aydınlanmş olur çiftleşmeye gelnce orası belli olmaz hocam kuşun gecesi gündúzü olmaz .d sadece yumurtlama anı gündoğumudur çok çok nadir bu an degşir...

Erkek kuşu ilk aldığım günden beri hergün kafesten çıkarıyordum (1-2) saat. Sonra yanına dişi aldım bir ay ikisinide aynı şekilde dışarı çıkarttım son iki haftadır çıkarmıyorum. Erkek kuş ben odaya girince hemen kafesin tellerine yapışıyo yani beni çıkar diyor. Sabahları ötmeside bence bundan.
Acaba kafes dışına çıkmaması kuşta stres yaratıp çiftleşmesini engellermi. Ne kadar sürede unutur bu odada uçma sevdasını.

ama bazıları sabah erken saatte çiftleşebiliyor ve Aytekın beyin kuşları sabah çiftleşen kuşlar kategorisine girebilir :)

Erkek kuşu ilk aldığım günden beri hergün kafesten çıkarıyordum (1-2) saat. Sonra yanına dişi aldım bir ay ikisinide aynı şekilde dışarı çıkarttım son iki haftadır çıkarmıyorum. Erkek kuş ben odaya girince hemen kafesin tellerine yapışıyo yani beni çıkar diyor. Sabahları ötmeside bence bundan.
Acaba kafes dışına çıkmaması kuşta stres yaratıp çiftleşmesini engellermi. Ne kadar sürede unutur bu odada uçma sevdasını.

ehil kuşlar ,yani sahibine çok alşkn kuşlar kızgnlık döneminde yanında dişi dahi olsa sürekli kur yapsada çiftlesme adına bişey olması çook çok zor , dışarıyı sahibini istiyor hayvan

Hocam şimdi moralimi bozdun zaten evde eşimde kızıp duruyor yumurta sevdasına kuşları hapis ettin diye birde sen böyle diyince ben bittim. Peki ne yapayım bu sevdadan vazmı geçeyim.
Erkek evcil insana alışkın çiftleşmez :( dişi psikolojik vaka 2 aydır hala ruh gibi açılmadı. Ben bunları birine verip azgın bir çiftmi alsam.

hocam orası sizin bilecegniz iş ama üretim yapmak istiyorum diyorsanz evcil kuşla ugraşmayn derim ya dişiyi verin 1 çift aln genç olmasna dikkat edin erkek tek kalsn alşkn arada oynar seversnz veya 2sinide verin yine çift alın

Yani evcil kuştan yavru almak hayal mi diyorsunuz. Hocam bizimkide heves işte evcil kuşumuzun birde yavrusunu görmek istiyoruz işte.

valla abi şöyle bi olay var benimde 2 erkegm var birini arkadaştan kaldı mezun 2side her naneyi biliyor konuyorlar elden ayaktan düsmezler vs. vs. kaçtane disi getirdm 2sinede yok ne eş oluyor ne bişey , belki büyük oda salmalar oluyor öyle bi dişi ahalisnin içinde 1,2 ay dursalar ama hç insan görmeyecekler! bir ihtimal , bende çok istedm ama çok zor bi olay şimdi arkadaştan kalanı verdm cift aldm yumurtlamak üzereler benim erkegnde dişisi var ama alakası yok o disiyide vericem bakalm

İkisi bi arada olmuyo diyosun yani. Yumurtlatmak için bir çift sevmek oynamak evcilleştirmek için bir kuş. İşte bizdede o imkan yok bir çift bile yetiyor bazen gürültüsü pisliği uğraşması yani bizim ev 1 çiftten fazlasını götürmez.
Neyse biraz daha sabredeyim bakalım. Olmadı tüp bebek :D

Geri